header

منطقه حفاظت شده انگوران

توضیحات

منطقه حفاضت شده انگوران

یکی از نخستین مناطق حفاظت شده ایران منطقه انگوران است. در سال 1349 این منطقه وسیع که در مرز استانهای زنجان، کردستان و آذربایجان غربی قرار گرفته است جزو مناطق حفاظت شده اعلام شده ودر سال 1354 بخش وسیعی از این منطقه حفاظت شده به پایگاه حیات وحش منطقه انگوران تبدیل شد. دو منطقه امن انگوران بلقیس و گرده تاج نامیده می شوند. این منطقه به طور کلی منطقه ای کوهستانی با تپه ماهورهای فراوان است که به دلیل آب و هوای معتدل مدیترانه ای نیمه مرطوب دشت های وسیع و سرسبز بسیاری دارد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : کوه های آلاداغلار زنجان

 

منطقه حفاظت شده انگوران

در این منطقه وسیع چندین رودخانه جریان دارد که معروف ترین و پرآب ترینشان رودخانه قزل اوزن است. علاوه بر رودخانه ها آبگیرها و برکه های بسیاری نیز در این منطقه به چشم می خورد که اغلب محل زندگانی پرندگان مهاجر در فصول مختلف است. منطقه انگوران کوههای مرتفع بسیاری همانند قاریاقدی، ساری کون، بلقیس و .... را نیز در خود جای داده است که برخی از ان ها تا اوایل تابستان نیز برفگیر هستند. انگوران دره های سرسبز بسیاری زیبایی دارد که پناهگاه حیات وحش و محل زندگی گونه های گیاهی و جانوری بسیاری است. دره های بال قیز، دونقوزدره سی، سونااولن، درویشلردامی، ساری چمن تنها چند نمونه از دره های این منطقه وسیع و زیباست. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : دریاچه پری زنجان

در منطقه حفاظت شده انگوران از لحاظ پوشش گیاهی شاهد تنوع بالایی هستید و چیزی در حدود 200 گونه گیاهی همانند زالزالک، تمشک، لاله واژگون،  درمنه، گون،کلاه میر حسن، لاله، شقایق، مرزه، شکر تیغال،گل و درختچه هایی همانند بادام، خینجوک، شیرخشت، زرشک،گردو، سنجد و ....در آن به چشم می خورد. این منطقه زیستگاه اصلی قوچ و میش درمنی و پازن است و علاوه بر آن انواع گونه های جانوری همانند خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاهگوش، سمور سنگی، شاه بوف، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی در آن به چشم می خورد.

 بر طبق سرشماری صورت گرفته در این منطقه چیزی در حدود 100 گونه پرنده مختلف نیز به چشم می خورد که برخی از آن ها مهاجرتی و برخی دیگر در معرض خطر انقراض قرار دارند. در این منطقه ماهی هایی نظیر سفید رودخانه ای، سس، زرده پر و اسبله نیز به چشم می خورند. اگر قصد بازدید از این منطقه حفاظت شده را داشته باشید بهتر است در نیمه نخست سال سری به این منطقه حفاظت شده بزنید تا طبیعت زیبای انگوران را به چشم ببینید.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟