header

مار چهل دم

توضیحات

مار چهل دم کجاست

افسانه ای که در استان همدان به جاذبه مهم تبدیل شد، همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. این افسانه مربوط به وجود حیوان عجیب و نادر در 59 کیلومتری شمال غرب کبودرآهنگ و در روستای آلان سفلی می باشد.
روستای آلان سفلی که خود از جاذبه های دیدنی به شمار می رود در شمال غرب استان همدان واقع شده است. مردم آن که اکثرا به کار کشاورزی و دامداری مشغول هستند باغداری را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کرده اند و میوه هایی از قبیل  انگور و زردآلو را پرورش می دهند. در این روستا که خانه ها به زیباترین شکل ممکن در کنار هم بنا شده اند سراسر با کاه گل پوشیده شده اند که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در کنارخانه های دیدنی  روستا جاذبه های طبیعی نیز وجود دارد که می توان به غار ها ، رود شور و کوه معروف آلان سفلی اشاره کرد.

کوه آلان سفلی مهم ترین بخش روستا است که شهرت بسیاری پیدا کرده است. این شهرت به خاطر موجودی است که از دیرباز در منافذ کوه زندگی می کند. این حیوان که گونه ای قفقازی است در گروه سوسمارها قرار گرفته است و به گفته برخی از افراد از تعداد زیادی دم و سر برخوردار است به همین دلیل به آن مار چهل دم می گویند. این حیوانات که در ساعت های گرم روز برای آفتاب گرفتن به بیرون از کوه می آیند فرصتی را به علاقه مندان می دهند تا هر کسی که بخواهد، بتوانند آن ها را مشاهده کنند. اما به گفته مسئولین این حیوان چهل دم نیست فقط تعداد زیادی سوسمار هستند که وقتی در لابه لای کوه پناه می برند روی هم قرار می گیرند و فقط سرها و دم های نازک آن ها بیرون می ماند به همین خاطر در بین مردم به چهل دم شهره شده است.

جاذبه ی دیدنی نزدیک به شما : غار سراب 
 

عکس مار چهل دم
این افسانه که در میان مردم دهن به دهن شده است تقریبا به یک باور عمومی تبدیل شده است و منجرب به ایجاد کمی ترس در بین مردم شده است به همین دلیل اگر کسی تصمیم به رفتن کوه آلان سفلی را داشته باشد هرگز تنها نمی رود اما برخلاف ترس های مردم این حیوانات انسان گریز هستند و فقط هنگام دفاع از خود مبارزه می کنند و کوه آلان سفلی هم مملو از زیبای های طبیعی است که گردشگران می توانند لحظات خوشی را در جوار طبیعت دلچسب کوه برای خود رقم بزنند.

عکس مارچهل دم

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های همدان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟