غار سراب، یکی از بکر ترین غارهای آهکی ایران  

یکی از زیباترین غارهای آهکی ایران، غار سراب است که جاذبه های شگفت انگیز و دیدنی بسیاری را در خود جای داده است و منطقه ای جذاب و دیدنی را در شهرستان فارسان برای همه ی گردشگران ایجاد کرده است .استان چهارمحال بختیاری یکی از استان هایی است که قشنگ ترین جاذبه های دیدنی را در خود جای داده است .غار سراب، یکی از غارهایی است که با داشتن آب و هوای خنک و  زیبایی های طبیعی، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است .

غار سراب کجاست؟ 

در فاصله ی 21 کیلومتری شمال غرب فارسان غاز شگفت انگیز سراب قرار گرفته است .جاذبه ای بسیار دیدنی در سال 1340 در استان همدان کشف شد. این کشف که اطلاعات خوبی را در اختیار محققان گذاشت غاری در 87 کیلومتری شمال همدان در اطراف روستایی به نام سراب است. نام غار که برگرفته از همین روستا می باشد برخی از ویژگی های آن را به نمایش می گذارد که در این میان می توان به سراب های متعدد داخل و اطراف آن اشاره کرد. غار زیبای سراب که به گاماسیاب نهاوند و کبودراهنگ شهره است در شش کیلومتری بزرگترین غار کشور یعنی غار علی صدر قرار دارد. به گفته برخی از محققان غار سراب ادامه غار علی صدر است و این فقط یک احتمال است و تا زمانی که کشف کامل دو غار انجام نشده است ، این نظریه باقی خواهد ماند.

عکس غار سراب
 

ورود به غار 
این جاذبه زیبا که در زمره غار های باریک قرار گرفته است از  ورودی راحتی  به طول سه متر و عرض دو متر برخوردار است ولی برخلاف دهنه غار بعضی از قسمت های داخل آن تنگ و کوتاه است به طوری که تنها یک نفر قادر به عبور از آن می باشد اگرچه با کمی سختی همراه است ولی وجود صحنه های شگفت انگیزی در آن لذت را برای دیدن و حرکت به جلو دو چندان می کند.
غار محبوب سراب که بر روی یک لایه گسل قرار گرفته است بر اثر بخار چشمه های ماگمایی و برخی گازها که بر اثر فعالیت درون گسل به بالا راه پیدا کرده اند، تشکیل شده است و به خاطر اختلاف دمایی که در بیرون و داخل آن است همه روز مقدار قابل توجهی بخار از غار خارج می شود که این منجرب به کوچک شدن دالان ها شده است همچنین به خاطر این بخار ها تمامی آهک ها و سنگ های آن از لبه های قرنیز شکل برخوردار هستند. غار که در ارتفاع 2570 متری از سطح دریا قرارگرفته است به طول 1000متر می باشد و سراسر با سنگ آهک و سنگ های دگرگون پوشیده شده است. داخل غار هم مملو از تالاب ،دهلیز و دریاچه است که با نظم دقیقی کنار هم قرار گرفته اند. از زیباترین قسمت های غار دریاچه ای در انتهای آن است که 300 متر مساحت دارد و دارای تعدادی جزیره است به این قسمت از غار تالار مرجان می گویند که توسط دالان باریکی به دریاچه دایره ای شکل دیگر وصل می شود این دریاچه توسط دالان پرپیچ و خم دوباره  به دالان مرجان راه پیدا می کند از زیبایی های دیگر تالار مرجان وجود چند دهلیز مسدود شده و اسکلت فسیل شده جانور کوچکی است که هم چنان در این تالار باقی مانده است.غار سراب به خاطر خصوصیاتی که دارد این امکان را تنها برای غار نوردارن حرفه ای فراهم کرده است تا بتوانند از صعود آن لذت ببرند.

عکس غار سراب