header

قلعه گبری، قلعه ای تاریخی

توضیحات

یکی از قلعه های با قدمت و تاریخی اطراف شهر تهران قلعه گبری است. این قلعه زیبا در شهر ری و در نزدیکی شهرک علایی قرار گرفته است. قدمت این بنای با شکوه به دو هزار سال قبل و به دوره حکومت ساسانیان باز می گردد. این بنای زیبای تاریخی در حدود 3 هزار متر مربع وسعت داشته و جزو مناطق گردشگری مناسب برای بازدید است. با توجه به گذر زمان طولانی از ساخت این قلعه، اکثر دیوار ها و سازه های این بنا دچار فرسایش شده است. 

از این جاذبه نزدیک دیدن  بفرمایید : پارک جنگلی توسکا ( پارکی در جنب شهر تهران )

 

پیش از انقلاب در محل این قلعه کارخانه باروت سازی فعالیت می کرد. پس از بر شکست شدن این کارخانه و فوت صاحب آن این کارخانه وقف آستان شاه عبد العظیم حسنی شد. امروزه محل این بنای تاریخی به عنوان  انبار استفاده می شود. فضای سبز زیبای اطراف این قلعه تاریخی این منطقه را به محل مناسبی برای گردش و تفریح تبدیل کرده است.

در برخی موارد ارتفاع دیوار های این قلعه به 13 متر می رسد که می توان محل مناسبی برای دیده بانی و دفاع از شهر باشد. وجود برج های دیده بانی مختلف در اطراف این قلعه نیز نشان از کاربری نظامی این قلعه دارد. چهار برج دیده بانی این قلعه در چهار گوشه آن قرار دارد که بتواند دید وسیعی از اطراف قلعه ارائه دهد. مصالح اصلی ساخت این قلعه خشت و گل است که در بسیاری موارد قسمت های کوچکی از این مصالح باقی مانده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟