header

روستای پیر حاجات طبس

توضیحات

روستای پیرحاجات طبس کجاست؟

شهرستان طبس برخلاف تصور بسیاری از افرادی که تاکنون به این منطقه سفر نکرده اند، خوش و آب و هوا با باغستان های سرسبز است. روستای پیرحاجات از دیگر روستا های بکر شهرستان طبس است که در فاصله 100 کیلومتری شمال این شهرستان قرار گرفته است. این روستای ییلاقی که یکی از جاهای دیدنی طبس می باشد، در دامنه کوهی به نام روضه واقع شده است و دیدنی های زیادی برای گردشگران در دل خود دارد.

پیرحاجات طبس

پیرحاجات به دلیل آنکه روی بلندی کوه ساخته شده از فاصله خیلی دور هم نمایان است. مزار تاریخی، قلعه، موزه مردم شناسی، منطقه شکار ممنوع، قبرستان قدیمی، اقامتگاه بومگردی ایراوه و طبیعت زیبای باغستان های آن از جمله دیدنی های این روستا و همچنین جاذبه های طبیعی طبس می باشد. 

پیر حاجات 

این مزار تاریخی متعلق به بی بی گوهر است که با یک قبر خشتی و گلی نشان شده است. این مزار که از اماکن مذهبی طبس می باشد، بسیار پربازدید بوده، مردم بر اساس اعتقادی که از دیرباز دارند شب های جمعه جهت برطرف شدن حوائج بر سر این مزار جمع می شوند.

موزه مردم شناسی روستای پیر حاجات

قلعه روستا بر روی بلندی و در مرکز روستا واقع شده که پیشینه تاریخی آن به قبل از اسلام می رسد. موزه مردم شناسی هر منطقه آداب و رسوم و سبک زندگی منطقه را به تصویر می کشد. در این موزه هم مانند دیگر موزه ها آثار تاریخی، مکشوفات زیر خاکی و وسایل زندگی گذشتگان نگهداری می شود. وجود جاذبه های تاریخی باستانی فراوان، این روستا را در لیست جاهای تاریخی طبس قرار داده است.

قوچ، کل، پلنگ، تیهو، کبک و ... جز حیواناتی هستند که در منطقه شکارممنوع پیرحاجات زندگی می کنند. قبرستان قدیمی که در مجاورت قلعه وجود دارد محل دفن گبرها در پیش از اسلام بود.

اقامتگاه ایراوه

اقامتگاه ایراوه محلی برای استراحت بازدیدکنندگانی است که به دیدار از روستای پیرحاجات به عنوان یکی از جاهای تفریحی طبس می آیند. این اقامتگاه شامل 4 اتاق 5 نفره (ظرفیت20نفر)، سرویس بهداشتی مشترک، آشپزخانه عمومی به همراه وسایل مورد نیاز زندگی، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و ... است.

روستای پیر

از جمله روستاهای اطراف طبس، روستای پیرحاجات است که از محصولات کشاورزی این روستا می توان به آلو و گل های زیبای نرگس اشاره کرد همچنین نان های محلی که به دست زنان روستایی آماده شده و گوشت لذیذی که با زحمت دامداران منطقه به عمل می آید، بخشی از محصولات روستا است.

نان های محلی این روستا غلیفی نام دارد و ترکیبات آن با نان معمولی فرق دارد که خوردن آن در فضای روستا دلچسب است.

آداب و رسوم مردم روستای پیرحاجات

نخل گردانی، مراسم خاص ازدواج و جشن سده جاز جمله رسومات روستای پیرحاجات است که با گذشت زمان هنوز از خاطر نرفته است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان جنوبی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟