header

روستای پیر حاجات

فاصله از مرکز استان 389.5 ک.م فاصله از شهرستان طبس 114.6 ک.م فاصله از شهر طبس 112.4 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - طبس - طبس)


استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، فاصله 100 کیلومتری شمال غرب طبس، روستای پیرحاجات

روستای تفریحی زیارتی پیرحاجات از دیگر روستا های بکر شهرستان طبس است که با فاصله 100 کیلومتر شمال این شهرستان قرارگرفته است. این روستای ییلاقی در دامنه کوهی به نام روضه واقع شده است و دیدنی های زیادی برای گردشگران در دل خود دارد.

پیرحاجات به دلیل اینکه روی بلندی کوه ساخته شده از فاصله خیلی دور هم نمایان است. مزار تاریخی، قلعه، موزه مردم شناسی، منطقه شکار ممنوع، قبرستان قدیمی و اقامتگاه بومگردی ایراوه از جمله دیدنی های روستا است که به آن اشاره شده بود و مختصر توضیحی در ادامه درباره هر جاذبه گفته شده است.

 مزار تاریخی متعلق به بی بی گوهر است که با یک قبر خشتی وگلی نشان شده است. و مردم بر اساس اعتقادی که دارند شب های جمعه جهت برطرف شدن حوائج بر سر این مزار جمع می شوند. قلعه روستا بر روی بلندی در مرکز روستا واقع شده که پیشینه تاریخی آن به قبل از اسلام میرسد. موزه مردم شناسی هر منطقه آداب و رسوم و سبک زندگی منطقه را به تصویر می کشد در این موزه هم مانند دیگر موزه ها آثار تاریخی، مکشوفات زیر خاکی، و وسایل زندگی گذشتگان نگهداری می شود. قوچ، کل، پلنگ، تیهو، کبک و ... جز حیواناتی هستند که در منطقه شکارممنوع پیرحاجات زندگی می کنند. قبرستان قدیمی که در مجاورت قلعه وجود دارد محل دفن گبرها در پیش از اسلام بود. اقامتگاه ایراوه محلی برای استراحت بازدیدکنندگان روستای پیرحاجات است که شامل 4 اتاق 5 نفره(ظرفیت20نفر)، سرویس بهداشتی مشترک، آشپزخانه عمومی به همراه وسایل، وسایل گرمایشی و سرمایشی و ... است.

از محصولات کشاورزی می توان به آلو و گل های زیبای نرگس اشاره کرد همچنین نان های محلی که به دست زنان روستایی آماده می شود، و گوشت لذیذ که با زحمت دامداران منطقه به عمل می آید، جز محصولات روستا است. نان های محلی غلیفی نام دارد و ترکیبات آن با نان معمولی فرق دارد که خوردن آن در فضای روستا دلچسب است. نخل گردانی، مراسم خاص ازدواج و  جشن سده جز رسومات پیرحاجات است که با گذشت زمان هنوز از خاطر نرفته است.


نویسنده

این جاذبه توسط Tofighpour ثبت شده است

مشخصات

روستای پیر حاجات

امتیاز کاربران به :

روستای پیر حاجات

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)