header

روستای مجارشین، میرزانشین اسکو

توضیحات

روستای مجارشین در 30 کیلومتری شهر اسکو و 20 کیلومتری آذرشهر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. روستایی کوهستانی با طبیعتی بسیار سرسبز و مراتع وسیع که به آب و هوای مطبوع و معتدل کوهستانی خودش شهره است. این روستا یکی از روستاهای صخر های منطقه آذربایجان است که از قدمت بسیار بالایی برخوردار است. این روستای زیبا در زمان پهلوی اول و اجرای سیاست یکسان سازی برای کم رنگ کردن فرهنگ بومی از میرزاننشین به مجارشین تغییر نام داد. کلمه میرزا در فرهنگ قدیمی ایران به کسانی که سواد نوشتن داشته اند اطلاق می شده است بنابراین میرزانشین می تواند اشاره به روستایی باشد که ساکنین آن از مردمان باسواد روزگار بوده اند. از طرافی ین واژه می تواند اشاره به شاهزادگان و یا بزرگان داشته باشد و این روستا در واقع محلی برای اقامت بزرگان بوده است.

این روستا برخلاف اغلب روستاهای ایرانی دوران کهن از سیستم ارباب رعیتی پیروی نمی کرده است و خود روستاییان مالک زمین ها و داراییشان بوده اند که بسیار قابل توجه است. روستای مجارشین  یک روستای پلکانی است در دامنه کوه یکه سورا قرار گرفته است و چشمه های متعددد جوشان، دامنه های سرسبز، باغات وسیع گردو، سیب، زردآلو، بادام و  درختان سرو، صنوبر، تبریزی و عبور رودخانه های آغ دره و گنبر رود از نزدیکی روستا چشم اندازهای بسیار زیبایی را ایجاد کرده اند. اطراف روستا نیز پر از انواع گیاهان دارویی همانند کاکوتی، خاکشیر، بولاغ اوتی، مرزن جوش، مرزه کوهی و .. است که در کنار مزارع وسیع گندم و زمین های صیفی کاری مناظر زیبایی را خلق کرده است.

وجود سه خانه صخره ای دست کند در ارتفاعات روستا نشان از اقامت چند هزار ساله انسان ها در این ناحیه است. خانه هایی صخره ای که اتاق های متعددی را دارا هستند و در هر اتاق تعداد زیادی طاقچه کوچک حفر شده است. این سه خانه صخره ای با ورودی های مختلف در زبان محلی بوشلار نامیده می شود که به معنای خانه های خالی است. علاوه بر این خانه های صخره ای وجود قوچ سنگی و قبرستان تاریخی این روستا نیز نشان از قدمت آن دارد. قبرستان سنگ قبرهایی چند صد ساله با زبان عربی دارد که نشان از تاثیر گذاشتن دین اسلام بر زندگی مردم دارد. مسجد تاریخی و صخره ای روستا هم از دیگر آثار دوران پس از اسلام است که هنوز هم مورد استفاده اهالی قرار می گیرد.

نهر صخره ای و حیرت انگیز قیه ارخ، برکه بسیار زیبای گورگلی در دامنه های چانگیل، ارتفاعات اوریان داغی، چشمه های مهیر و قویی و چیزی در حدود چهل و اندی چشمه دیگر در کنار سد مجار شین و ارتفاعات سرسبز و دیدنی این روستا از جاذبه های طبیعی و زیبای آن است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟