header

روستای زرقان (جغتای)

توضیحات

روستای زرقان در استان خراسان رضوی و در فاصله ی 15 کیلومتری جغتای واقع شده است. این روستا با داشتن 621 خانوار از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان جغتای بشمار می آید. نام این روستا در سفرنامه ی هوتم شیندلر آمده است که نشانگر قدمت تاریخی این روستا می باشد. همچنین با توجه به آنچه تا کنون نقل شده است یکی از سرداران پادشاه زندیان  (محمد پهلوان) برای نجات جان خویش به این روستا آمد و در این روستا نیز ازدواج کرد، اما بعلت اینکه با زورخان روستا به مخالفت پرداخت بقتل رسید.

این روستا از آثار تاریخی گوناگونی برخوردار است که از جمله ی این آثار می توان به دو مسجد (بالاده و کوچه باغ بالا) و برج های دوقلوی آن اشاره کرد، که متاسفانه در حال حاضر تنها بخش کمی از این برج ها باقی مانده است. اهالی روستا معتقدند که این برج ها برای نگهبانی و اطلاع رسانی به اهالی از خطر حمله راهزنان و یا سایر بیگانگان مورد استفاده قرار می گرفته و یک راه زیر زمینی نیز وجود داشته که این دو برج را بهم متصل می کرده است. گردو محصول مرغوب و با کیفیت روستا بوده و از شهرت بالایی برخوردار می باشد.

همچنین روستای زرقان دارای مکان های دیدنی دیگری نیز می باشد که عبارتند از: رودخانه نوز- سبست- سد زرقان- امبروتی- رودخانه سرآسیاب- دوری ری- بقایای برج تاریخی روستا- علی کودر

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

روستای زرقان (جغتای)
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۵/۲۰
زرقان یکی از مناطق بسیار زیبایی است و من خود به انجا رفته ام و از طبیعت زیبای انجا لذت بردم
صادق سمیعی
صادق سمیعی ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
سلام بسیار عالی دوست عزیز
روستای زرقان (جغتای)
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
به روستا م افتخار میکنم
صادق سمیعی
صادق سمیعی ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
سلام بسیار عالی شما می توایند به عنوان ساکن روستای زرقان جاذبه های روستا را به دیگران معرفی کنید و با ما به اشتراگ بگذارید. مطمنا از نظرات شما در وب سایت گردشگری724 استقبال خواهیم کرد.
روستای زرقان (جغتای)
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
روستای زرقان روستایی با جمعیت چشم گیری است از محصولات این روستا گردو میباشد