header

روستای زرقان (جغتای)

توضیحات

روستای زرقان در استان خراسان رضوی و در فاصله ی 15 کیلومتری جغتای واقع شده است. این روستا با داشتن 621 خانوار از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان جغتای بشمار می آید. نام این روستا در سفرنامه ی هوتم شیندلر آمده است که نشانگر قدمت تاریخی این روستا می باشد. همچنین با توجه به آنچه تا کنون نقل شده است یکی از سرداران پادشاه زندیان  (محمد پهلوان) برای نجات جان خویش به این روستا آمد و در این روستا نیز ازدواج کرد، اما بعلت اینکه با زورخان روستا به مخالفت پرداخت بقتل رسید.

این روستا از آثار تاریخی گوناگونی برخوردار است که از جمله ی این آثار می توان به دو مسجد (بالاده و کوچه باغ بالا) و برج های دوقلوی آن اشاره کرد، که متاسفانه در حال حاضر تنها بخش کمی از این برج ها باقی مانده است. اهالی روستا معتقدند که این برج ها برای نگهبانی و اطلاع رسانی به اهالی از خطر حمله راهزنان و یا سایر بیگانگان مورد استفاده قرار می گرفته و یک راه زیر زمینی نیز وجود داشته که این دو برج را بهم متصل می کرده است. گردو محصول مرغوب و با کیفیت روستا بوده و از شهرت بالایی برخوردار می باشد.

همچنین روستای زرقان دارای مکان های دیدنی دیگری نیز می باشد که عبارتند از: رودخانه نوز- سبست- سد زرقان- امبروتی- رودخانه سرآسیاب- دوری ری- بقایای برج تاریخی روستا- علی کودر

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان رضوی روی نقشه