header

روستای اردوغش نیشابور

فاصله از مرکز استان 114.1 ک.م فاصله از شهرستان نیشابور 21.6 ک.م فاصله از شهر نیشابور 23.8 ک.م

آدرس

(خراسان رضوی - نیشابور - نیشابور)


خراسان رضوی - نیشابور- 15 کلیومتری نیشابور روستای اردوغش

روستای اردوغش، تقریبا 18 کیلومتری شهر نیشابور قرار دارد . به علت وجود اقلیم دامنه‌ی کوه‌های بینالود و دشت نیشابور، دارای آب و هوای نیمه‌خشک و پوشش گیاهی مرتعی درجه سه به بالا است همچنین در این روستا در کنار محله ای بنام حوض آستان مقدس امامزاده محمد (علیه السلام) واقع شده است که این بنا به صورت مستطیل شکل است و مرقد امامزاده در جنوب این فضای بزرگ واقع شده، درب ورودی آن از سمت مشرق باز می شود.

برای برقراری سقف و گنبدخانه، در دور قبر چهار ستون تعبیه شده و گنبدی شلجمی در حال ساخت می باشند. قبر امامزاده در دو طبقه، به اندازه چهل سانتی متر بالا آمده است، مرحوم مغفور حاج علی اکبر ایروانی، در ابتدا به ساخت این بنا، پرداخت و در ادامه، ساخت آن نیز به دست فرزندان ایشان مرحوم حاج قاسم ایروانی و حاج حبیب الله آکنده، انجام گرفت.

همچنین در این روستا یخدان قدیمی وجود دارد که مربوط به دوره قاجار است و در غرب این روستا قرار گرفته، این اثر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این روستا دارای یک آب‌انبار  قدیمی نیز می باشد که در غرب روستا قرار گرفته است. این بنا در گذشته، منبع تامین آب روستا بوده و دارای مخزن و پاشیر می باشد و همچنین از ویژگی‌های مهم آن می توان وجود کتیبه و سردرب زیبای آن را نام برد که بر ارزش تاریخی، معماری و فرهنگی آن افزوده است. این آب انبار هم جزو فهرست آثار ملی به ثبت رسیده می باشد.


نویسنده

این جاذبه توسط لطفی ثبت شده است

مشخصات

روستای اردوغش نیشابور

امتیاز کاربران به :

روستای اردوغش نیشابور

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)