header

دشت لاله های واژگون

توضیحات

استان چهارمحال و بختیاری مملو از جاذبه های ناب طبیعی است که می توان گفت نظیر این جاذبه ها در کمتر جا دیده شده است یکی از جاذبه های منحصر به فرد آن دشت لاله های واژگون است همان طور که از اسمش پیداست این دشت مملو از گل های خوش رنگ لاله است که در زبان محلی به آن گل بگریو(گل گریان) و اشک مریم می گویند این اثر بی نظیر در سال 1375 به عنوان اثر طبیعی ملی لاله واژگون به ثبت رسید و جهت جلوگیری از نابودی در محدود سازمان محیط زیست  قرارگرفت این دشت بی نظیر در شهرستان کوهرنگ در دامنه کوه میلی واقع شده است  و از ویژگی های برخوردار است که باعث تمایز آن نسبت به بقیه جاذبه های این استان شده است. برای بازدید از این دشت زیبا با گردشگری همراه شوید.

دشت لاله های واژگون
این دشت زیبا 3600 هکتار را به خود اختصاص داده است و گل های زیبای آن اکثرا در دامنه کوه های آب کاسه خوربه، گرگانگ، بنواسنکی و مله زرده می روید.این گل های نادر خصوصیات بسیار ویژه ای دارد به طوری که در اواخر فروردین گل می دهند و در اردیبهشت ماه این دشت با گل های لاله پوشیده می شود و بر خلاف تمامی گل ها که عمر کوتاهی دارند گل های لاله واژگون تا فصل پاییز دوام می آورند و عمر نسبتا طولانی این گل آن را به یکی از گران قیمت ترین گل ها تبدیل کرده است . در میان این گل های کم یاب پوشش گیاهی دیگری اعم  از گون،دافنه،کوما و تنگز وجود دارد و این شرایط زیستگاه مناسبی را برای جانورانی همچون کبک،بز،خرس قهوه ای، زاغ نوک زرد و نوک قرمز فراهم کرده است  و وجود این گونه از پرندگان به ارزش و اهمیت این مکان افزوده است. 

دشت لاله های واژگون چلگرد
اوج زیبایی این دشت در فصل بهار است که می توان شاهد صحنه های خارق العاده از طبیعت شد در این موقع از سال دشت شگفت انگیز لاله های واژگون مورد استقبال فراوان بازدیدکنندگان قرار می گیرد ولی به دلیل آسیب های وارده به این جاذبه بی همتا و انقراض گونه ای از گیاهان آن امکان بازدید در هر هفته به ده هزار نفر رسیده است.با نصب اپ موبایل گردشگری با طبیعت بهاری استان چهار محال و بختیاری بیشتر آشنا شوید.

دشت لاله های واژگون
راه دسترسی به آن از طریق روستای فخرآباد امکان پذیر است این جاده خاکی و البته ماشین رو است و پس طی مسافتی با ماشین نیازمند یک ساعت پیاده روی تا رسیدن به دشت لاله است توصیه می شود حتما لباس و کفش مناسب و موادغذایی و آب معدنی به هراه داشته باشید هم چنین برای حفظ هرچه بیشتر این اثر از هرگونه آسیب رساندن به آن باید خودداری کرد. آبشار تونل کوهرنگ و پیست اسکی می توانند از دیگر  جاذبه های دیدنی  در برنامه سفرتان به چلگرد باشند.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های چهارمحال وبختیاری روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟