دشت لار دماوند کجاست؟

دشت لار در کوهپایه دماوند و در مرز بین تهران و مازندران واقع شده است و از جاهای دیدنی آمل به شمار می رود و به خاطر سرسبزی و طبیعت چشم نوازی که دارد در بهار و تابستان مورد توجه علاقه مندان و طبیعت دوستان قرار می گیرد. دشت لار به خاطر وسعت زیادی که دارد بخش های شمال و شمال شرق آن در توابع مازندران و شهرستان آمل قرار گرفته است و بخش جنوب و جنوب غربی آن در توابع تهران و شهرستان شمیران واقع شده است این وسعت زیاد دشت لار برای  ساکنین تهران و مازندران فرصت خوبی را فراهم کرده است تا برای گذراندن لحظاتی در طبیعت نهایت بهره را ببرند.
موقعیت قرار گیری دشت لار به گونه ای است که از شمال به کوه های شهرستان نور مازندران، از جنوب به افجه، امامه، لواسان بزرگ، از شرق به کوه دماوند، از جنوب شرقی به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران و از غرب به خاتون بارگار و گرمابدر هم جوار می شود که این همسایگی با شهرها و کوه های اطراف دشت لار را به یکی از جاذبه های مهم توریستی تبدیل کرده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: قله دماوند کجاست؟

دیدنی های دشت لار

 از دیدنی های دشت لار می توان به شقایق های آن اشاره کرد که در هنگام بهار سراسر دشت با شقایق های قرمزپوشیده می شود. این شقایق های قرمز که به صورت خودرو و وحشی می رویند دشت لار را به دشت شقایق های وحشی شهره کرده اند و هنگام بهار صحنه های زیبایی از طبیعت را به نمایش می گذارند و دشت لار را برای کسانی که به دنبال تماشای این گل ها هستند محبوب کرده اند. دشت لار که در فصل بهار با گل های شقایق وحشی زیبایی دو چندان پیدا می کند تقریبا تا اواسط سال این گل ها را دارد و کسانی که در این مدت به دشت لار می روند این گل های زیبا را خواهند دید.

منظره ای زیبا ار دریاچه و کوه های دشت لار

کوه های اطراف دشت لار از جاهای دیدن دیگر دشت لار محسوب می شوند که در میان کوهنوردان از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. کوه های دشت لار شامل دیوآسیاب، یخ کمر، زرشکی،گل زرد، نمک کوسر، کمردشت، پهنک، آرو برارو، کافر راه، اسب کلک و کبود کوه می شوند اما کوه های بخش جنوبی دشت لار شامل کوه های آتشکده، مهرچال، ریزان، ماز، سیاه چال و کوه های بخش شمال شرقی آن شامل کوه های خنسک و شادکوه می شوند. تمامی این کوه ها علاوه بر اینکه برای کوهنوردی مناسب می باشند در زیبایی و شکل گیری دشت لار هم تاثیر بسیاری داشته اند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: دریاچه دیدنی الندان

رودهای دشت لار از دیدنی های دیگری هستند که از دل کوه ها جاری می شوند و رودهایی به نام های دیوآسیاب، لار، ورارود، سفیدآب، الرم، چهل بره، سیاه چال و امام پهنک را به وجود می آورند. رودهای دشت لار که آبی خنک، زلال و شیرین دارند در طول مسیر گیاهان و درختان زیادی را سیراب می کنند و زمین های دشت لار را مملو از سرسبزی های چشم نواز می کنند.

آبشار سفید آب یا آبشارقو از جاهای دیدنی دشت لار است که معمولا مورد مصرف عشایران عزیز این دشت قرار می گیرد.

تصویری زیبا از قله دماوند از دشت لار

دریاچه و سد لار که از جاهای دیدنی دیگر دشت لار هست از مهم ترین جاهای تفریحی دشت محسوب می شوند که در بهار و تابستان برای قایق سواری، ماهی گیری و طبیعت گردی و دوچرخه سواری مورد استقبال علاقه مندان قرار می گیرد.
 سد لار که در سال1353 احداث شد و در سال 1361 به بهره برداری رسید علاوه بر اینکه در ایجاد اوقاتی خوش در جوار طبیعت برای مردم نقش مهمی دارد بخشی از آن برای تامین مصارف آشامیدنی ،کشاورزی و تولید برق به تهران انتقال داده می شود و مابقی آن به رود هزار می پیوندد.

مسیر دشت هویج به دشت لار

یکی از مسیرهایی که شما را به دشت لار می رساند دشت هویج است. دشت زیبای هویج از قدمتی زیادی برخوردار است و در زمان صفوی شکارگاه و تفرجگاه محبوب شاهزادگان و سران مملکت بوده است که هم اکنون نیز آثار کاروانسراهای صفوی در اطراف دشت هویج دیده می شود. همان طور که از نام دشت هویج پیدا است در گذشته محل کشت هویج بوده است که امروزه دیگر این کار صورت نمی گیرد اما این دشت نام دیگری هم دارد که به آن گرچال یعنی آتشدان می گویند. مسیری که دشت هویج را به دشت لار و دیگر ارتفاعات البرز می رساند یک مسیر مالرو می باشد که در ضلع شمالی دشت هویج قرار دارد در این مسیر دو آبشار وجود دارد که بر جذابیت این راه مالرو اضافه کرده اند و در ادامه این مسیر با عبور از لار کوچک ،رودخانه و کوه کافر به دشت لار می رسید.

تصویری زیبا از دشت لار همراه با گل های شقایق قرمز

آب و هوای دشت لار

این دشت زیبا که در ارتفاع بالایی قرار دارد از آب و هوای خنک تری برخوردار است و یک منطقه ییلاقی در شش ماه اول سال به شمار می رود اما در شش ماه دوم سال هوای دشت کاملا سرد و کوهستانی می شود که در این موقع از سال تقریبا هیچ گردشگری به دشت نمی آید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: چشمه ی زیبای باداب سورت

دشت لار در بهار و تابستان

دشت لار در تمامی فصول از زیبایی بی نظیری برخوردار است ولی اوج شکوه و چشم نوازی آن در بهار و تابستان است که در این موقع از سال سراسر دشت با گل های قرمز شقایق و درختان کهن سال و تنومند آن پوشیده می شود که درکنار هوای خنک و معتدل آن،  را به یک طبیعت محصورکننده تبدیل می کند.

تصویری از دشت گل های زیبای لار و قله دماوند با هم

اقامت در دشت لار

از آن جایی که در این دشت هیچ گونه اقامتگاهی وجود ندارد فقط برای گذراندن چند ساعتی مورد استقبال طبیعت دوستان قرار می گیرد اما اگر قصد گذراندن شبی را در دشت داشته باشید باید در ابتدا با محیط بانی دشت هماهنگی کنید زیرا بعضی از قسمت های دشت در زمره منطقه های شکارممنوع قرار دارند و ورود هر فردی بدون هماهنگی به این مناطق مشکل ساز می شود همچنین بهتر است با تیم حرفه ای برای این کار اقدام کنید و امکانات و تجهیزات لازم اعم از چادر مسافرتی، مواد غذایی، لباس مناسب، چراغ قوه و ... به همراه داشته باشید.

پرسش‌های متداول

  • آمل در کدام استان قرار دارد؟

شهر آمل، بین مرز دو استان مازندران و تهران واقع است با فاصله تقریبی 70 کیلومتر از ساری، در استان مازندران قرار دارد.

  • آمل به چه معناست؟

"آ"در گذشته به معنای ضد بوده و "مل" یعنی مرگ، و "آمل" به معنای "بی مرگ" است.

  • فاصله قله دماوند تا شهر آمل چقدر است؟

اقله دماوند از شهر آمل، 62 کیل.متر فاصله دارد.

  • سوغات شهر آمل چیست؟

صنایع دستی نظیر اجسام منبت کاری شده، گلیم، معرق و سفال نام برد. همچنین از سوغاتی های خوراکی می توان به گردو، ربنج، ماهی، مرکبات و سایر موارد اشاره نمود.

 

گردشگری 724 در این مقاله به معرفی یک جاذبه ی بی نظیر به نام دشت لار پرداخته است و شما می توانید در صورت سفر به تهران یا آمل با مطالعه جاهای دیدنی تهران و جاهای دیدنی آمل با جاذبه های دیگر این استان ها آشنا شوید و نظرات و تجربه های سفر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم