header

خانه شیخ الاسلامی

توضیحات

خانه شیخ الاسلامی زنجان یکی از خانه های تاریخی شهر زنجان است که محل زندگی و همچنین تدریس مجتهد به نام زنجانی مرحوم شیخ الاسلام بوده است. خانه در مجاورت بازار قدیمی زنجان در خیابان ضیایی قرار داشته و از سمتی به کوچه حسینیه و خیابان فردوسی مشرف است. این منطقه از قدیمی ترین مناطق شهر زنجان است که قدمتی چند صد ساله دارد. بنا طبق مدارک بدست آمده در سال 1316 هجری و به صورت یک طبقه ساخته شده است. سنگ و آجر مصالح اصلی سازنده بنا هستند و از ملاط کاهگل نیز استفاده شده است.

خانه به سبک تمام خانه های قدیمی ایران و زنجانی ساخته شده است و به محض ورود به خانه با حیاط باصفا و سرسبزی مواجه می شوید. دور تا دور حیاط نیز پر از اتاق است. زیباترین بخش خانه تالار آینه که در ضلع جنوبی قرار گرفته که متاسفانه به شدت آسیب دیده است و مدتی نیز به عنوان انباری مورد استفاده بوده است.  تالار علاوه بر آیینه کاری با انواع گچ بری های زیبا و نقاشیها آراسته شده است. تالار بزرگتری نیز  در ضلع شمالی و درست روبروی تالار جنوبی قرار دارد .

تالار شمالی نیز با انواع گچبری ها و مقرنس کاری ها آراسته شده و از تکنینک لمبه برای تزیین سقف استفاده شده است. خانه شیخ الاسلام هنوز در اختیار وارثان بنا قرار دارد و تصمیماتی جهت اهدا آن به میراث فرهنگی اتخاذ شده است. با همکاری ورثه عملیاتی همچون بازسازی گچ بری ها و همچنین عایق کردن بنا صورت گرفته است اما بنا نیازمند توجهات بیشتر  است. این خانه یکی از ارزشمندترین خانه های تاریخی شهر زنجان است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟