header

خانه تاریخی ابراهیمی

توضیحات

اردبیل که در مرکز استان اردبیل قرار دارد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که علاوه بر طبیعت زیبا و مجذوب کننده آثار تاریخی بسیاری در آن قرار دارد. یکی از این بناهای تاریخی زیبا خانه تاریخی ابراهیمی است. این خانه تاریخی  که متعلق به فردی با نام سید هاشم ابراهیمی بوده است در یکی از قدیمی ترین محلات شهر اردبیل که هم اکنون به عنوان مرکز شهر شناخته می شود یعنی در میدان عالی قاپو و در کوچه شهیدگاه و در نزدیکی بقعه شیخ صفی الدین واقع شده است. خانه سید هاشم ابراهیمی بنایی برجای مانده از عهد صفوی است. بنا که در سال 14379 به ثبت ملی رسیده است دارای 452 متر مربع اعیان و 399 مترمربع عرصه است. خانه ابراهیمی هم اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

کار بازسازی این بنای تاریخی زیبا در سال 1380 آغاز شده و با پایان یافتن در سال 1383 این بنا به مکانی برای تجمعات میراث فرهنگی از جمله یگان حفاظت از میراث فرهنگی، سمن سرای میراث فرهنگی و خانه گردشگری سلامت در این خانه تاریخی مبدل شده است. با گذر از ورودی این خانه وارد هشتی کوچکی می شویم که کوچه را به حیاط خانه متصل می گرداند. با گذر از هشتی وارد حیاط مستطیل شکل خانه می شویم. بنایی آجری با پنجره هایی چوبی و زیبا که دارای یک طبقه همکف و یک طبقه زیرزمین است در برابر چشمان مان ظاهر می شود. حوضی کوچک و مستطیل شکل روبروی بنای اصلی قرار گرفته است. نمای بیرونی خانه تنها با آجرکاری آراسته شده است اما با ورود به داخل بنا به تالار زیبای این خانه تاریخی می رسیم.

تالاری بسیار وسیع که دارای یک شاه نشین چشم نواز و دو رواق است. آنچه در این تالار بسیار چشم نوازی میکند نقوش گچبری است که به خصوص سقف را به زیبایی تمام آراسته است. گچ بری ها ابتدا مرکز سقف و سپس حاشیه آن را با نقوشی زیبا از اسلیمی و گل و برگ آراسته اند. در محل اتصال سقف به دیوارها نیز مقرنس کاری هایی ظریف و زیبا به چشم می خورد. نقاشی های زیبا به همراه کتیبه هایی چشم نواز بر روی دیوارهای این تالار به چشم می خورد که گویی به طرح سقف اتاق متصل اند. در این تالار ارسی هایی زیبا با انواع شیشه های رنگی که با طرح های مختلفی برش خورده اند نیز به چشم می خورد که بر زیبایی تالار عمارت افزوده اند. این عمارت تاریخی یکی از زیباترین خانه های تاریخی شهر اردبیل است که حتما باید سری به ان بزنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  تاکسی :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد
  آب آشامیدنی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟