header

تنگه لیتون یاسوج

توضیحات

تنگه لیتون کجاست؟
هوای مطلوب و دلچسب دلی آجم آن را به مقصدی مناسب برای سفر در تمامی فصول تبدیل کرده است. دلی آجم نام منطقه ای در استان کهگیلویه و بویراحمد در70 کیلومتری شهرستان دیشموک است و با داشتن تنگه بسیار زیبا در زمره جاذبه طبیعی قرار گرفته است این تنگه لیتون نام دارد و از آب و هوای دلچسب و طبیعت شگفت انگیز برخوردار است تنگه لیتون یاسوج که زمانی محل یادگیری شنا کودکان بود ، لیتون که در زبان دلنشین لری به معنی کودکان است نام گرفت.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : آبشار کمردوغ

 

تنگه لیتون یاسوج


تنگه  لیتون از پوشش گیاهی بسیار زیبایی برخوردار است و در سراسر آن درختان کهن سال فراوانی را می توان مشاهده کرد که جلوه ی ویژه ای را از تنگه به نمایش گذاشته اند که در میان این گیاهان گونه هایی از حیوانات و پرندگان زیستگاهی را برای خود به وجود آورده اند . از دیدنی های این تنگه وجود آبشاری است که از دل سنگ های صخره ای به پایین سرازیر می شود و صحنه محصورکننده ای از طبیعت را به نمایش می گذارد. آب آبشار که تاثیر به سزایی در زندگی مردم گذاشته است برای آبیاری زمین های کشاورزی و سیراب کردن درختان بی شمار به مصرف می رسد همچنین به یمن آب دائمی آن یک استخر پرورش ماهی  در پایین دست آبشار بنا شده است که این موضوع در اقتصاد مردم از اهمیت زیادی برخوردار است. از خصوصیات بارز تنگه لیتون وجود پونه های کوهی است که سراسر تنگه را پوشانده اند و بوی مطبوعی را به فضا می دهند این پونه های کوهی که طرفداران بسیاری دارد در اوایل تابستان افراد بسیاری را برای چیدن، به خود جذب می کند. تنگه از از دیدنی های دیگری نیز برخورار است که می توان به غارهای تاریخی آن اشاره کرد قدمت بسیار آن ها گویای دیرینگی تنگه است.

تنگه لیتون از مسیر دسترسی نسبتا سختی برخوردار است. این جاده خاکی که نیازمند یک پیاده روی تمام عیار است فاقد هرگونه تابلو در طول مسیر  و امکانات رفاهی  در تنگه است با این وجود یکی از قطب های مهم توریستی محسوب می شود که در فصل بهار و تابستان مورد استقبال بازدیدکنندگان زیادی قرار می گیرد.

                                                            سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کهگیلویه وبویراحمد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟