header

آبشار کمردوغ

توضیحات

آبشار زیبای کمردوغ  از جاذبه های بی نظیری است که آدمی را غرق حیرت میکند. این اثر که در زمره جاذبه طبیعی کهگیلویه قرار گرفته است از ارتفاع بسیار زیادی برخوردار است از این رو به عروس آبشار ها شهره شده است این جاذبه در شهرستان کهگیلویه و بویر احمد و در 10 کیلومتری قلعه ریسی واقع شده است. این آبشار که در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است از دو واژه کمر به  معنای دیوار سخت و صاف است و دوغ به خاطر شباهت آب آبشار به دوغ تشکیل شده است.آبشار جذاب کمردوغ به خاطر خصوصیات منحصر به فردی که دارد از قطب های مهم توریستی محسوب می شود که علاوه برمردم منطقه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این جاذبه از جمله جاهای دیدنی کهگیلویه به شمار می رود.


آبشار کمردوغ در کهگیلویه

آشنایی با آبشار کمردوغ

آبشار از کوه مرتفع سیلوم سرازیر می شود آبی که از این کوه جاری می شود بسیار زلال و گوارا است و برخلاف سایر آبشار ها از آبی شور برخوردار است . آبشار که ارتفاع 100 متری و عرض 60 متر دارد هفتمین آبشار بلند ایران را به خود اختصاص داده است. در پایین آبشار حوضچه هایی قرار دارد که آب آبشار در آن ها جمع می شود برخی از حوضچه ها عمیق و برخی دیگر از عمق کمی برخوردار هستند. وجود آبشار در شکل گیری محیط اطرافش تاثیر به سزایی گذاشته است به طوری که اطراف آن درختان انبوه و کهن سال بلوط و گیاهان دیگر روییده است. شرایط مناسب مانند آب و هوای مطلوب،گیاهان فراوان که خود بخشی از مواد غذایی را تامین می کنند و همچنین وجود آب های فراوان و طبیعت بکر و خاص زیستگاه مناسبی را برای گونه ای از حیوانات و پرندگان فراهم کرده است.

تفریحات آبشار کمردوغ

 راه دسترسی به آبشار آسان است اما نیازمند یک پیاده روی تمام عیار است این مسیر از زیبایی بی همتایی برخوردار است که سختی راه را از یاد می برد  در مسیر یک دو راهی قرار دارد که یکی از آنها به بالای آبشار می رسد و راه دیگری به تپه روبه رو آن می رسد. بهترین زمان بازدید از آن در شش ماه اول سال است در این موقع از سال آبتنی کردن در حوضچه های پایین آبشار از تفریحات محبوبی به شمار می رود که در گرمای هوا دلچسب است همچنین وجود کوه های مرتفع این فرصت را به علاقه مندان داده است تا بتوانند از کوهنوردی در آن لذت ببرند ولی برای این کار حتما باید امکانات لازم را به همراه داشت اگر قصد ماندن در این مکان بکر را داشته باشید باید لوازم کافی برای گذراندن شب به همراه داشته باشید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های کهگیلویه وبویراحمد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟