تالاب زیبای گندمان یکی از جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری است که در20 کیلومتری شهر گندمان از توابع بروجن واقع شده است. این تالاب که یکی از جاهای دیدنی بروجن از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار است که آن را در لیست ده تالاب برتر پرنده نگری قرار داده است همچنین در گروه تحقیقات پرندگان آبزی لندن به ثبت رسیده است. وجود این تالاب در این منطقه برآب و هوا و طبیعت اطراف آن تاثیر گذاشته است به طوری که در شرف ثبت بین المللی قرار دارد تالاب جذاب گندمان علاوه بر اینکه فرصتی را به علاقه مندان داده است تا بتوانند از طبیعت گردی لذت ببرند بخشی از تاریخ گذشتگان را نیز به خود اختصاص داده است به طوری که در اطراف آن می توان آثار و بقایای سکونت حاکمان آن زمان را دید.
تالاب گندمان
تالاب گندمان قدمتی حدود یک میلیون سال دارد که مساحت آن به 980هکتار می رسد و ارتفاع آن از سطح دریا 2219متر است. عوامل متعددی در تامین آب این جاذبه طبیعی دخالت دارند از جمله می توان به برف و باران و چشمه های اطراف تالاب از جمله چشمه های گل کوچک و گل بزرگ،مرادان،نصیرآباد اشاره کرد ولی از مهم ترین منابع تامین کننده آن می توان به رودخانه آق بلاغ اشاره کرد که بخش عظیم آب تالاب را تامین می کند. این تالاب شرایط مناسبی را برای رویش گونه ای از گیاهان آبدوست فراهم کرده است به طوری که سالیان درازی در کنار آن درختان بید ،نی،آلاله آبی،نخل مرداب،بزواش،عدسک آبی و... روییده اند در کنار این پوشش گیاهی و شرایط مناسب زیستگاه پرندگانی چون لک لک ،سنقر،چنگر و .. شده است در کنار این گونه پرندگان بومی پرندگان مهاجری چون مرغابی،کوکر،سلیم،حواصیل این تالاب را برای مهاجرت در زمستان انتخاب کرده اند در کنار این پرندگان جانوارانی همچون مارها،لاک پشت،شغال،گرگ،خفاش،خرگوش زندگی می کنند همچنین از آبزیان داخل آب تالاب ماهی گورخری،ماهی پوزه ای و سیاه ماهی است.
تالاب گندمان
از گذشته تاکنون این مکان بسیار مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است شرایط ویژه اطراف این تالاب از دیرباز آن را بهترین مکانی برای تفرجگاه و شکار بهرام گور و سایر خانواده های سلطنتی کرده است که می توان به جا مانده آثار آن زمان را دید و هم اکنون نیز به خاطر موقعیت این تالاب روستاهایی پدید آمده است  که از زمین های اطراف تالاب و حتی آب آن استفاده می کنند. اما استفاده بی رویه  و آسیب های انسانی این جاذبه را در معرض نابودی قرار داده است. در سفرتان به استان چهارمحال و بختیاری از بازدید آبشار بی نظیر  کرودی کن غافل نشوید. همچنین با نصب اپلیکیشن گردشگری 724 برنامه سفرتان را در فصل های مختلف سال بچینید.


بهترین زمان برای بازدید از آن در شش ماه اول سال است که می توان از طریق روستاهای حسین آباد و نصیر آباد به این جاذبه بی همتا دسترسی پیدا کرد و جهت رفاه حال گردشگران در این مکان سازه هایی تعبیه شده است تا بتوانند لحظات خوشی را درکنار خانواده رقم بزنند  و از تفریحاتی چون اسب سواری لذت ببرند. تالاب محبوب گندمان نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتری دارد به همین دلیل توصیه می شود از هرگونه آسیب رساندن به آن خودداری کرد. با گردشگری 724 همراه شوید.

تالاب گندمان