header

آبشار کرودی کن

توضیحات

یکی از جاذبه های بی نظیر استان چهار محال بختیاری آبشار کرودی کن است که در شهرستان بروجن و در منطقه حفاظت شده سبز کوه قرار دارد.این اثر طبیعی از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار است که آن را در بین مردم منطقه زبان زد کرده است و نام آن برگرفته از همین زیبایی بی مثالش است.این آبشار که بین روستاهای معدن و کلارمویی واقع شده است از موقیعت دسترسی دشواری برخوردار است به همین دلیل به تنگه زندان شهره شده است این تنگه شامل کوه های مرتفع،گیاهان خودرو و آبشار است و برای رسیدن به آن حتما باید آشنایی کامل از منطقه را داشت.

آبشار کرودی کن

منطقه حفاظت شده سبز کوه که خود از جاذبه های این مکان به شمار می رود 56هزار هکتار را به خود اختصاص داده است کوه های مرتفع و پر شیب آن مملو از پوشش گیاهی متنوع اعم از درختان کهن سال ارس،ارژن،زالزالک،بنه و پسته است که به ارزش و اهمیت آن اضافه کرده است این طبیعت چشم نواز زیستگاه24 گونه پستاندار،21 گونه خزنده،12 گونه ماهی و دو گونه دوزیست شده است که می توان به خرس قهوه ای،پلنگ،گرگ،روباه،عقاب طلایی،خرگوش و کبک، هدهد، مار پلنگی اشاره کرد. این مکان که نام خود را از بلند ترین کوه خود گرفته است همه ساله برای عبور عشایر مورد استفاده قرار می گیرد. در این منطقه مسیر ها صعب العبوری قرار دارد که تاکنون هیچ کسی نتوانسته است از آن ها عبور کند هم چنین سراسر کوه ها که پر از شیب های فراوان است شرایط را برای کوه نوردان حرفه ای فراهم کرده است تا بتوانند نظاره گر ابهت و زیبایی های این منطقه باشد. برای دیدن این آبشار زیبا با گردشگری724 همراه شوید.

آبشار کرودی کن
 آبشار در میان کوه های صخره ای قرار دارد و منبع تامین آن از چشمه ای است که در 50 متری پرتگاه قرار دارد طول آن که به 130 متر می رسد و با قدرت هر چه تمام در دو مرحله 50 و  70 متری به صخره های پایین دستش می رسد اگرچه صدای فرود آب مهیب است  ولی قطرات آب  بعد از برخورد با سنگ ها در هوا پخش می شود و صحنه شگفت انگیزی را به وجود می آورد از این رو اطراف آبشار را مه غلیظی در بر می گیرد که در زبان محلی به آن کرودی کن (مه دود)می گویند. کوه های اطراف آبشار دارای غار های متعدد کوچک و بزرگی است که از هر کدام چشمه های جاری می شود و  در نهایت به حجم آب آبشار اضافه می شود.وجود آب های فراوان سطح این کوه ها را مملو از خزه های لغزنده کرده است که این تقریبا بالا رفتن و حتی نزدیک شدن به آن را غیر ممکن کرده است.

آبشار کرودی کنفصل زمستان به دلیل بارش سنگین برف و سردی هوا و امکان گم کردن مسیر و خطر ریزش سنگ برای بازدید مناسب نیست از این جهت بهتر است در تابستان که هوا مطلوب و زمین خالی از یخ و برف است سفر کرد البته لازم به ذکر است این محیط از مسیر های دشواری برخوردار است که راه را برای صخره نوردان باز میکند.برای رسیدن به آبشار باید از مسیر بروجن به روستای گندمان بعد به روستای نصیر آباد و سپس به روستای وستگان حرکت کنیم که بعد از گذر از روستای وستگان  در سمت چپ جاده به یک جاده خاکی می رسیم که ما را به تنگ زندان و آبشار کرودی کن می رساند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های چهارمحال وبختیاری روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟