header

برج طغرل، برجی با کاربری چندگانه

توضیحات

یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری جذاب شهر تهران، برج طغرل است. این برج زیبا که قدمت آن به دوره سلجوقیان بر می گردد، در محیطی سرسبز و جذاب واقع شده است. این برج زیبا در واقع در منطقه ابن بابویه که در شهرستان ری قرار دارد، واقع شده است. بسیاری از مورخان بر این باورند که آرامگاه موسس سلسله سلجوقیان یعنی طغرل بیک سلجوقی در مرکز برج قرار دارد. از خصوصیات ویژه این برج شباهت آن به ساعت است که از جمله کاربری های آن نیز است.

بنای این برج براساس خشت و آجر است و معماری آن به صورت استوانه ای شکل است. فضای بیرونی آن نشان دهنده علایق سلسله سلجوقیان و توجه آن ها به هنر و معماری بوده است. این برج در حدود 20 متر ارتفاع دارد. یکی از ویژگی های جذاب این برج سر در ورودی چوبی آن است. در چند سال اخیر برای ترمیم و مرمت این برج تاریخی فعالیت هایی صورت گرفته است تا از تخریب این برج جلوگیری شود.

یکی از ویژگی های مهم این برج کاربری چندگانه آن است. بسیاری از مورخان بر این باورند که این برج دارای کاربری های مختلفی است. از جمله کاربری های ارائه شده می توان به استفاده از برج به عنوان ساعت، استفاده از برج به عنوان منعکس کننده صدا و استفاده از برج به عنوان راهنمای مسافران اشاره کرد. بازدید از این جاذبه عجیب و جالب شهر تهران را به شما پیشنهاد می کنیم.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟