باغ جهان نما یکی از زیباترین و قدیمی ترین باغ های شهر شیراز است که در خیابان حافظیه قرار گرفته است. این باغ وسیع بیش از 40 هزار متر مربع وسعت داشته و قدیمی ترین خاطرات ذکر شده از آن مربوط به دوره آل اینجو است و در این دوره و دوره آل مظفر یکی از باشکوه ترین روزهای خود را سپری می کرده است. این باغ وسیع و بسیار زیبا با انبوه درختان کاج، سرو، نارنج، رز هفت رنگ و گل های داوودی تا دوره حکومت صفویه نیز بسیار آباد و سرسبز بوده است. در دوره زندیه باغ دستخوش تغییرات و آسیب های فراوان می شود تا اینکه به دستور کریم خان زند مورد بازسازی و مرمت قرار می گیرد و دور تا دور آن را حصاری فرا می گیرد و یکبار دیگر به روزها اوج خود باز می گردد.

 جاذبه ی دیدنی نزدیک به شما : آرامگاه حافظ

 

باغ جهان نما، نگینی در خیابان حافظیه شیراز

در دوره زندیه در مرکز باغ یک بنای هشت ضلعی خشتی و سنگی با مسیرهای منتهی به آن ساخته می شود. این عمارت زیبا و در عین حال ساده دارای چهار شاه نشین در چهار گوشه اصلی بوده که به صورت دو طبقه بنا شده است. بنا دارای گچ بری ها و مقرنس های ساده است و در میان آن حوضی مرمرین با فواره ای سنگی قرار گرفته است. در دو سوی این فواره و در مقابل شاه نشین ها نیز دو آب نمای کوچک تر قرار گرفته است. اطراف این عمارت زیبا را باغ های مربعی شکل با گل کاری های چشم نواز فرا گرفته اند و مسیرهای اصلی منتهی به آن با درختکاری آراسته شده است. در میان مسیرهای منتهی به عمارت میان باغ جوی هایی زیبا تعبیه شده است که یاد آور معماری اصیل باغ های ایرانی است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : باغ موزه سنگ هفت تنان شیراز

 

باغ جهان نما، نگینی در خیابان حافظیه شیراز

باغ زیبای جهان نما هم اکنون بیش از 28000 متر مربع وسعت داشته که بیش از 3500 متر مربع آن به گلکاری و درختکاری و ایجاد فضاهای سبز اختصاص یافته است. این باغ یکی از چشم نوازترین باغ های شهر شیراز است که در سال 1383 به همت میراث فرهنگی شهر شیراز به طور کلی بازسازی شده و به عنوان یک باغ زیبا و تفریحی مورد بهره برداری قرار گرفته است. اگرچه فصل بهار اوج شکوهمندی این باغ زیباست اما درختکاری، گلکاری های زیبا و حرکت جوی های آب سبب شده تا این باغ در فصول گرم سال آب و هوایی مطبوع را پیشکش گردشگران و مسافرین شیراز نماید. این باغ زیبا در خیابان مشهور حافظیه و مجاورت بسیاری از اماکن دیدنی شیراز نظیر حافظیه، هفت تنان، باغ ملی، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی و ... قرار گرفته است.