header

بازار قدیم قم، صاحب بزرگ ترین سقف ضربی در کشور

توضیحات

بازار قدیم قم یکی از دیدنی ترین مکان ها برای گردش و البته خرید می باشد. این بازار که در بافت قدیم شهر قم واقع شده است دارای چهار بخش شامل: سراها (که همان کاروانسراهای گذشته بوده و اکنون تبدیل به سرای خرید و فروش شده است.) دو راسته سرپوشیده با پوششی گنبدی که بیشتر از خشت و آجر و سنگ است، چهار سوق و سه تیمچه می باشد. البته دو تا از تیمچه ها امروزه به دلیل راه سازی و ایجاد خیابان از بین رفته است و تنها تیمچه ی بزرگ که در سمت شمال راسته بازار نو قرار دارد باقی مانده است و به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

از این جاذبه نزدیک دیدن کنید : تالاب بهشت معصومه، تنها تالاب دائمی قم

هنر معماری و تزئینات به کار رفته در این تیمچه ها از شاهکار های هنر ایرانی است که به سبک و تزئینات یزدی ساخته شده است و دارای گنبد عرقچینی است با گچبری هایی زیبا که روزنه هایی جهت روشنایی برای آن تعبیه شده است و دو طبقه می باشد. سردر حجره های بالایی از مقرنس کاری های زیبایی و دیدنی برخوردار است.

این بازار بزرگ که در قدیم وسعت آن از میدان کهنه تا پل علیخانی ادامه داشت، امروزه تنها در دو بخش بازار نو و بازار کهنه باقی است. برخی از مجموعه ی به جا مانده ازآن مربوط به عصر سلجوقی- ایلخانی و بخش دیگر آن در دوره صفویه ساخته شده است و در دوران پهلوی نیز گسترش یافته است.

مساجد بسیاری نیز در این بازار وجود دارد از جمله: مسجد مسگرها، مسجد ملاجعفر، مسجد امام حسین، مسجد نجارها و مسجد رضویه و... .

اگر دوست دارید لذت خرید در یک بازار قدیمی و زیبا را تجربه کنید حتما به این مکان سری بزنید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟