header

بازار قدیم قم، صاحب بزرگ ترین سقف ضربی در کشور

فاصله از مرکز استان 2.1 ک.م فاصله از شهرستان قم 3 ک.م فاصله از شهر قم 3 ک.م

آدرس

(قم - قم - قم)


مرکز شهر قم. خیابان طالقانی

بازار قدیم قم یکی از دیدنی ترین مکان ها برای گردش و البته خرید می باشد. این بازار که در بافت قدیم شهر قم واقع شده است دارای چهار بخش شامل: سراها (که همان کاروانسراهای گذشته بوده و اکنون تبدیل به سرای خرید و فروش شده است.) دو راسته سرپوشیده با پوششی گنبدی که بیشتر از خشت و آجر و سنگ است، چهار سوق و سه تیمچه می باشد. البته دو تا از تیمچه ها امروزه به دلیل راه سازی و ایجاد خیابان از بین رفته است و تنها تیمچه ی بزرگ که در سمت شمال راسته بازار نو قرار دارد باقی مانده است و به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

هنر معماری و تزئینات به کار رفته در این تیمچه ها از شاهکار های هنر ایرانی است که به سبک و تزئینات یزدی ساخته شده است و دارای گنبد عرقچینی است با گچبری هایی زیبا که روزنه هایی جهت روشنایی برای آن تعبیه شده است و دو طبقه می باشد. سردر حجره های بالایی از مقرنس کاری های زیبایی و دیدنی برخوردار است.

این بازار بزرگ که در قدیم وسعت آن از میدان کهنه تا پل علیخانی ادامه داشت، امروزه تنها در دو بخش بازار نو و بازار کهنه باقی است. برخی از مجموعه ی به جا مانده ازآن مربوط به عصر سلجوقی- ایلخانی و بخش دیگر آن در دوره صفویه ساخته شده است و در دوران پهلوی نیز گسترش یافته است.

مساجد بسیاری نیز در این بازار وجود دارد از جمله: مسجد مسگرها، مسجد ملاجعفر، مسجد امام حسین، مسجد نجارها و مسجد رضویه و... .

اگر دوست دارید لذت خرید در یک بازار قدیمی و زیبا را تجربه کنید حتما به این مکان سری بزنید.

 


نویسنده

این جاذبه توسط حمیده پاسبان ثبت شده است

مشخصات

بازار قدیم قم، صاحب بزرگ ترین سقف ضربی در کشور

امتیاز کاربران به :

بازار قدیم قم، صاحب بزرگ ترین سقف ضربی در کشور

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)