header

باروی ری

توضیحات

باروی ری، حفاظی به قدمت هزاران سال

باروی ری در شهرستان شهر ری در تهران قرار دارد، باروی در زمانهای قدیم دیواری بلند بود که برای حفاظت از شهر بنا می شد. باروی ری یکی از همان دیوارهاست که در سالیان دور ساخته شد، تا حافظی برای شهر باشد. در زمان های قدیم شهر ری به دو قسمت تقسیم می شد ری زیرین و ری برین، که ری زیرین در شرق ری برین بود.

از این جادبه گردشگری نزدیک هم دیدن کنید : پارک جنگلی توسکا تهران

 

باروی ری، حفاظی به قدمت هزاران سال

این باروری قدمتی 6000 هزار ساله دارد، که مربوط به دوره مادها است. بعد از زلزله که در آن زمان اتفاق افتاد این مکان خراب شد ولی در دوره اسکندر آن را مجددا بازسازی کردن. در دوره اشکانیان این باروی نقش بسیار مهمی داشت، به گونه ای که مانند دژی محکم دور تا دور شهر را در بر می گرفت.
طول باروی 3 کیلومتر بود تا جای که هنوز بر روی صخره های چشم علی می توانید قسمت های از آن را مشاهده کنید، ابعاد این مکان 1800×2500 بود. متاسفانه از این بنایی محکم تاریخی تنها 453 متر باقی مانده است. ارتفاع حداکثر بنا 8 متر و حداقل 2/3  متر است. یکی از مهمترین قسمت های که اهمیت این بنا را بالا می برد، این است که باروی ری در بالای کتیبه فتحعلی شاه قرار دارد.
جنس این بنا از خشت می باشد. در گذشته زمان های که شهر در خطر بود اطراف این بنا را خندق کند بودن، که با هر هجوم دشمن درون خندق ها آب جاری می شد، همین امر سبب غیر قابل نفوذ کردن ورود به شهر می شد.
اولین بار این مکان در کتاب کرپرتر انگلیسی ترسیم شد و از آن گفته شد. اما باید گفت که اگر به کوه بی بی شهر بانو یا کارخونه سیمان رفته باشید، می توانید قسمت اعظم باروی ری را به وضوح ببینید، که با چه ابهتی بعد از این همه سال در پی دفاع از شهر ایستاده است.
 

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟