header

آبگرم معدنی قوتورسویی

فاصله از مرکز استان 103.8 ک.م فاصله از شهرستان مشگین شهر 55 ک.م فاصله از شهر لاهرود 27.1 ک.م

آدرس

(اردبیل - مشگین شهر - لاهرود)


استان اردبیل، شهرستان مشگین شهر، شهر لاهرود، روستای قوتورسویی

قوتورسویی نام یکی از چشمه های آب معدنی معروف استان اردبیل است که در شهرستان زیبای مشگین شهر قرار گرفته است. این چشمه آب معدنی مشهور در دامان سرسبز سبلان و در مجاورت روستای قوتورسویی قرار گرفته است. این چشمه که از دیرباز به دلیل خاصیت درمانی فراوانش مشهور بوده هم اکنون به عنوان یکی از چشمه های آب معدنی شناخته شده استان اردبیل بسیار محبوب است. چشمه قوتورسویی دارای آبی بسیار گرم است که دمای آن بر روی 42 درجه سانتیگراد ثابت است. دبی خروجی این چشمه سیزده لیتر بر ثانیه است و گوگرد خالص فراوانی در آن یافت می شود. این حجم از گوگرد خالص سبب شده تا گاز فراوانی از این چشمه متصاعد شود بنابراین شما در این چشمه آب گرم شاهد وجود هیچ سقفی نیستید.

بر فراز این چشمه استخری سنتی قرار دارد که تنها دور تا دور آن را حصاری فراگرفته و سقفی بر روی آن قرار ندارد. این استخر به صورت شیفتی در اختیار بانوان و آقایان مراجعه کننده به چشمه قرار می گیرد. در دسته بندی های علمی این چشمه در ردیف چشمه هایی با آب های معدني سولفاته كليسيك سدیک و آب های گوگردی قرار می گیرد. بیشتر خواص درمانی آب این چشمه نیز به سبب گوگرد خالص زیادی است که از این چشمه تراوش می شود. این چشمه به درمان امراض پوستی، بیماری های رماتیسمی و بیماری های تنفسی مختلف شهره است و همین امر موجب مراجعه توریست های زیادی به این منطقه می شود.

چشمه قوتورسویی در فاصله 25 کیلومتری شهر لاهرود و 50 کیلومتری شهر مشگین شهر قرار گرفته است. روستای مجاور چشمه نیز به سبب مراجعه توریست های متعدد به عنوان یک روستای گردشگری شناخته می شود. در این روستا رودخانه ای ناشی از این چشمه از وسط روستا عبور می کند که گاه شاهد بلند شدن بخار آب از سطح رودخانه هستیم. سنگ های کف رودخانه نیز به دلیل حضور مواد شیمیایی ترواش شده از چشمه اغلب به رنگ سفید درآمده اند. این روستا با دارا بودن مناظر سرسبز بسیار و چشمه قوتورسویی به سرعت رشد کرده و دارای مهمانسرا، قهوه خانه و فروشگاه می باشد. در صورت تمایل می توانید یکی از خانه های روشستا را برای اقامت کرایه کنید. مجتمع آب درمانی مشهور شابیل نیز در نزدیکی این چشمه قرار دارد.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبگرم معدنی قوتورسویی

مشخصات
بوفه خوراکی
دارد

امتیاز کاربران به :

آبگرم معدنی قوتورسویی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)