header

منطقه سردابه

فاصله از مرکز استان - فاصله از شهرستان اردبیل - فاصله از شهر اردبیل -

آدرس

(اردبیل - اردبیل - اردبیل)


استان اردبیل، اردبیل، روستای سردابه

استان اردبیل به سبب دارا بودن طبیعتی غنی و بسیار زیبا یکی از استان های زیبا و توریست پسند ایران است. یکی از مهم ترین مناطق نمونه گردشگری این استان منطقه گردشگری سردابه است. این منطقه گردشگری نام خود را از روستای بسیار زیبای سردابه گرفته است. روستای سردابه با داشتن مناظری بی بدیل و بسیار سرسبز در دامان سبلان  و در فاصله 28 کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است. قرار گرفتن در دامان سبلان سبب شده تا این روستا در میان مراتعی بسیار سرسبز و زیبا قرار بگیرد که مناظر بی بدیلی را خلق می کنند. یکی دیگر از جاذبه های دینی منطقه گردشگری سردابه وجود آبشاری بلند در این منطقه است.

این آبشار که آبشار سردابه نامیده می شود چیزی قریب به بیست متر ارتفاع داشته و از بلندای صخره باشکوهی به زمین می ریزد. آب آبشار از چندین چشمه موجود در بلندای آبشار تامین می شود و در فصول بهار و زمستان به سبب افزایش بارندگی و جارذی شدن آب های سطحی آب آبشار نیز افزایش پیدا کرده و مناظر چشم نوازی را به نمایش می گذارد. اطراف آبشار را گیاهان آبزی و غیر آبزی و خزه ها فرا گرفته اند و این منطقه ییلاقی را دیدنی تر کرده اند. آب آبشار در نهایت در قالب نهری کوچک به مسیر خود ادامه می دهد. در پایین دست آبشار مکانی مسطح برای اقامت کوتاه مدت گردشگران تعبیه شده است. یکی دیگر از جذابیت های گردشگری منطقه سردابه چشمه آب گرم این منطقه است که در روستای سردابه قرار دارد.

این چشمه آب گرم سنتی در ارتفاع 1840 متری از سطح دریا قرار گرفته و خروجی آب  یا به اصطلاح دبی آن 25 لیتر بر ثانیه است. دمای آب این چشمه آب گرم معدنی بر روی 35 درجه سانتیگراد ثابت است و بوی شدید گوگرد از آن به مشام می رسد. آب کمی ترش مزه است اما ظاهر نسبتا شفافی دارد. این چشمه که دارای آبی با خاصیت اسیدی است در ردیف چشمه های گوگردی و سولفاته کلسیک قرار دارد و در آن مقدار زیادی گاز کربنیک یافت می شود. در این آب املاح سیلیسی، پتاسیم و کلسیم نیز به چشم می خورد. بنابر نظر کارشناسان آب این چشمه برای درمان بیماری های یرقان و زردی نیز بسیار مناسب است و در نزد مردم "قیه سو" نام دارد که به معنای دوای زردی است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

منطقه سردابه

امتیاز کاربران به :

منطقه سردابه

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)