header

رشته کوه ساوالان

فاصله از مرکز استان 114.8 ک.م فاصله از شهرستان اردبیل 110.8 ک.م فاصله از شهر اردبیل 110.8 ک.م

آدرس

(اردبیل - اردبیل - اردبیل)


استان اردبیل، 35 کیلومتری اردبیل، 25 کیلومتری مشگین شهر

ساوالان که بیشتر با نام سبلان شناخته می شود سومین قله بلند ایران است که در زمره کوه های آتشفشانی غیر فعال قرار می گیرد. این رشته کوه با 60 کیلومتر طول و عرضی قریب به 45 کیلومتر 6000 مترمربع از سرزمین آذربایجان را به تصاحب خود در آورده است. این رشته کوه زیبا که دامان آن را دشت های وسیع آکنده از گیاهان دارویی و گل های بهاری فرا گرفته اند در 35 کیلومتری شهر اردبیل و 25 کیلومتری شهر مشگین شهر در استان اردبیل قرار گرفته است. دامان ساوالان سال های سال محل اتراق عشایر این منطقه بخصوص عشایر شاهسون بوده است. علاوه بر دشت های وسیع و مراتع سرسبز چشمه های متعدد بسیاری در دامان سبلان از دل زمین به بیرون می تراوند.

در میان این چشمه ها، چشمه های آب معدنی بسیاری با خواص درمانی مختلف به چشم می خورد که از میان آن ها می توان به شابیل، قینرجه و قوتوروسیی اشاره کرد. سبلان دارای سه قله مهم با نام های سلطان، کسرا و هرم است که با داشتن 4811 متر ارتفاع رتبه سومین قله بلند ایران را از آن خود کرده است. سبلان در اغلب روزهای سال پوشیده از برف است و یکی از برف گیرترین ارتفاعات ایران است. بر بالای قله های سبلان دریاچه زیبایی از نوع دریاچه های آتشفشانی قرار دارد که بیضی شکل استو دهانه آن با لبه مخروط آتشفشانی 25 متر فاصله دارد. کوهنوردان بسیاری که قله های سبلان را فتح کرده اند از تخته سنگی با شکا عقاب حرف می زندد که سرش را به سمت مشرق چرخانده است.

 این تخته سنگ که به عنوان یک جان پناه برای کوهنوردان نیز شناخته می شود اکنون به عنوان نماد سبلان شناخته می شود. سبلان در بین اهالی آذربایجان از اهمیت و قداست خاصی برخوردار است. براساس برخی نوشته های تاریخی این کوه زیبا محل عبادت زرتشت پیامبر بوده است و خیلی ها معتقدند که زرتشت اینجا در دامان سبلان به خاک سپرده شده است. علاوه بر فعالیت های کوهنوردی، دشت ها و مراتع وسیع زیبا، چشمه های آب گرم مشهور دامان سبلان این رشته کوه یکی از مکان های مورد علاقه اسکی بازان اعم از اسکی روی برف و اسکی روی چمن است. پیست اسکی آلوارس مشهورترین پیست اسکی دامان سبلان است که در مجاورت روستای آلوارس قرار گرفته است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

رشته کوه ساوالان

امتیاز کاربران به :

رشته کوه ساوالان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)