header

کوه ساوالان (سبلان)

توضیحات

 کوه ساوالان، یکی از زیباترین کوه های ایران

ایران سرزمینی پهناور است که سر تا سر آن را پدیده های زیبا و جذابی احاطه کرده است .اگر شما جزو کسانی باشید که اهل سفر اند خواهید دید که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب ایران را زیبایی فرا گرفته که بخش مهمی از طبیعت ایران مربوط به کوه هاست و از جمله این رشته کوه های زیبا و دیدنی می توان به رشته کوه ساوالان اشاره کرد.

ساوالان کجاست؟ 

ساوالان که بیشتر با نام سبلان شناخته می شود سومین قله بلند ایران است که در زمره کوه های آتشفشانی غیر فعال قرار می گیرد. این رشته کوه با 60 کیلومتر طول و عرضی قریب به 45 کیلومتر 6000 مترمربع از سرزمین آذربایجان را به تصاحب خود در آورده است. این رشته کوه زیبا که دامان آن را دشت های وسیع آکنده از گیاهان دارویی و گل های بهاری فرا گرفته اند در 35 کیلومتری شهر اردبیل و 25 کیلومتری شهر مشگین شهر در استان اردبیل قرار گرفته است. دامان سبلان سال های سال محل اتراق عشایر این منطقه بخصوص عشایر شاهسون بوده است. علاوه بر دشت های وسیع و مراتع سرسبز چشمه های متعدد بسیاری در دامان سبلان از دل زمین به بیرون می تراوند.

در میان این چشمه ها، چشمه های آب معدنی بسیاری با خواص درمانی مختلف به چشم می خورد که از میان آن ها می توان به شابیل، قینرجه و قوتوروسیی اشاره کرد. سبلان دارای سه قله مهم با نام های سلطان، کسرا و هرم است که با داشتن 4811 متر ارتفاع رتبه سومین قله بلند ایران را از آن خود کرده است. سبلان در اغلب روزهای سال پوشیده از برف است و یکی از برف گیرترین ارتفاعات ایران است.

عکس کوه ساوالان

دریاچه ساوالان   

بر بالای قله های سبلان دریاچه زیبایی از نوع دریاچه های آتشفشانی قرار دارد که بیضی شکل استو دهانه آن با لبه مخروط آتشفشانی 25 متر فاصله دارد. کوهنوردان بسیاری که قله های سبلان را فتح کرده اند از تخته سنگی با شکا عقاب حرف می زندد که سرش را به سمت مشرق چرخانده است.

 این تخته سنگ که به عنوان یک جان پناه برای کوهنوردان نیز شناخته می شود اکنون به عنوان نماد سبلان شناخته می شود. سبلان در بین اهالی آذربایجان از اهمیت و قداست خاصی برخوردار است. براساس برخی نوشته های تاریخی این کوه زیبا محل عبادت زرتشت پیامبر بوده است و خیلی ها معتقدند که زرتشت اینجا در دامان سبلان به خاک سپرده شده است. علاوه بر فعالیت های کوهنوردی، دشت ها و مراتع وسیع زیبا، چشمه های آب گرم مشهور دامان سبلان است. این رشته کوه یکی از مکان های مورد علاقه اسکی بازان اعم از اسکی روی برف و اسکی روی چمن است. پیست اسکی آلوارس مشهورترین پیست اسکی دامان سبلان است که در مجاورت روستای آلوارس قرار گرفته است.

روستای ساوالان  

یکی از روستاهای بخش ساوالان، روستای شمس آباد است که در 13 کیلومتری اردبیل واقع شده است. شغل اکثر مردم روستا، کشاورزی و دامپروری می باشد و از جمله محصولات آنها در بخش کشاورزی  گندم و جو و عدس و لوبیا است و در در بخش دامپروری بیشتر گاه و گوسفند پرورش می دهند .

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟