تاریخچه آبشار گورگور

سبلان سومین قله مرتفع ایران است. کوهی افسانه ای که دومین کوه آتشفشانی خاموش ایران محسوب می شود. اطراف این کوهستان زیبا را دشت ها و دامنه های وسیع و چشم نوازی فرا گرفته اند که طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود جلب می نماید. یکی از این دره ها دره مشهور آلوارس است که در میان مردم با نام قزل گوللر یا دره گل­های سرخ شناخته می شود. دره آلوارس به عنوان عریض ترین دره دامنه سبلان شناخته می شود. این دره در 35 کیلومتری شهر اردبیل و بیست کیلومتری شهر سرعین و در مجاورت روستای مشهور آلوارس قرار گرفته است. در این دره به غایت زیبا و سرسبز با انبوه گل های وحشی بهاره چشمه ای پرآب قرار دارد که یکی پرآب ترین چشمه های دامنه سبلان است که از میان شکاف صخره ها به بیرون می زند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : منطقه سرابه

 

آبشار گورگور،آبشار،آبشار گورگور اردبیل،اردبیل،آبشار اردبیل

وضعیت آبشار گورگور

 این چشمه که در ارتفاع 2400 متری از سطح دریاها قرار گرفته است گورگور نامیده می شود. آب این چشمه پس از جوشش از دل سبلان در قالب آبشاری بسیار زیبا و پرآب از دل کوه بیرون می زند و در ردیف آبشارهای بلند این استان قرار دارد. این آبشار که با نام آبشار گورگور آلوارس شناخته می شود یکی از زیباترین و پرآب ترین آبشارهای دامنه سبلان و استان اردبیل نیز است که در محدوده شهرستان زیبای سرعین قرار دارد. آب آبشار پس از رسیدن به انتهای مسیر در غالب رودخانه ای رپآب به مسیر حرکت خود ادامه می دهد. طبیعت بکر دره آلوارس و چشم اندازهای زیبای سبلان سبب شده تا این آبشار به یکی از زیباترین  جاذبه های طبیعی شهرستان سرعین مبدل شود.

آبشار در فاصله 50 کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. علاوه بر نزدیکی به مرکز استان نزدیکی این آبشار به پیست اسکی مشهور آلوارس سبب محبوبیت بیشتر آن شده است. به دلیل برفگیر بودن این منطقه بهترین فصل برای بازدی از این آبشار اواسط فصل بهار و تابستان است. دره آلوارس که یکی دره های شرقی دامنه سبلان است با نام دره گلستان نیز شناخته می شود توسط ارتفاعات بزداغ و هرم داغ در برگرفته شده و دارای مناظری بکر و بسیار چشم نواز است. یخچال ها و برف چاله های این دره به همراه پیچ و تاب های بسیار و مراتع سرسبز در کنار آبشار و چشمه گورگور از این دره یک مقصد ایده آل و رویایی ساخته اند که طبیعت گردان بسیاری را مجذوب خود کرده است.

 

                                          سفر خوبی را برای شما آرزومندیم