header

آبشار کالاش، باغ امینی

توضیحات

زنوز شهر کوچکی در شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی است. این شهر کوچک به سبب دارا بودن باغ های وسیع سیب و سیب های با کیفیت و خوش طعم پاییزه به پایتخت سیب ایران شهره است. زنوز در بین مردم بومی منطقه شهره به شهر دو بهار است. یک بار در فروردین و به هنگام شکوفا شدن درختان و بار دیگر در شهریور و به ثمر رسیدن باغ های سیب. این شهر کوچک و کوهستانی از آب و هوای بسیار مطبوع و لطیفی برخوردار است و علاوه بر ارتفاعات سرسبز دشت های وسیع و چشم نوازی دارد. طبیعت زیبای زنوز که در تمام منطقه آذربایجان زبانزد است، سبب شدن تا این منطقه جاذبه های طبیعی بسیاری برای علاقمندان داشته باشد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : تفرجگاه ماهار زنور

در میان جاذبه های بی شمار شهر زنوز یک آبشار قرار دارد که کالاش نامیده می شود. آبشار کالاش که در یک  باغ خصوصی میوه قرار دارد، با نام باغ امینی نیز شناخته می شود. این باغ در اطراف زنوز و در انتهای خیابان هفت چشمه قرار دارد. باغ امینی علاوه بر درختان میوه صخره های نسبتا بلندی دارد که به صورت دیواره های عمودی است و با خزه و گیاهان سبز پوشیده شده و یک آبشار از بالای صخره های آن به پایین می ریزد. در انتهای دیوار صخره ای حفره ای عمیق و نسبتا بزرگ همانند یک غار قرار دارد که تمام دیواره آن را خزه و جلبک پوشانده و با ریزش قطرات آب آبشار، جلوه زیبایی را خلق می کند.

آب ناشی از آبشار در یک استخر بزرگ طبیعی زیر آبشار در درون باغ جمع آوری می شود. باغ در دامنه کوه قرار گرفته و شکل طبیعی خود را حفظ کرده است. ورودی این باغ دیواری سنگچنین و کاهگلی داشته و  مناظر داخلی آن بسیار چشم نواز است. آبشار در فصول سرد سال به کلی یخ می بندد و چشم انداز زیبا و جادویی خلق می کند. این باغ یک باغ خصوصی است و برای ورود به آن و بازدید از آبشار نیازمند اجازه صاحب باغ هستید. مسیر منتهی به باغ نیز از چشم انداز زیبا و سرسبزی برخوردار است. زنوز در تمام فصول سال زیباست. بهار و پاییز اما جلوه بسیار زیباتری را در زنوز به نمایش می گذارند. تابستان هم با به بار نشستن باغ های میوه در زنوز بیشتر شبیه یک رویاست.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟