آبشار شوی

یکی از جاهای دیدنی دزفول، آبشار شوی می باشد که می توان از آن به عنوان یکی از اعجاب انگیزترین آبشارهای ایران نام برد. آبشار شوی در نهایت زیبایی و عظمت خلق شده است این ویژگی به قدری محصورکننده است که آبشار شوی را در زمره جذاب ترین آبشارهای دنیا قرار داده است. آبشار شوی یکی از جاذبه های طبیعی دزفول است. علاوه بر این آبشار شوی به خاطر موقعیت قرار گیری در جغرافیا از اهمیت زیادی برخوردار شده است به طوری که بزرگترین آبشار خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. این اثر زیبا و پر ابهت در تاریخ 29 دی سال 1393به عنوان اثر ملی ایران و اولین اثر طبیعی استان خوزستان به ثبت رسیده است.

تصویری از نمای دور آبشار شوی

آبشار شوی کجاست

آبشار شوی با تمام عظمت خود در استان خوزستان و در 100 کیلومتری شهرستان دزفول در روستای شوی از توابع شیهون واقع شده است که از دل رشته کوه های زاگرس جاری می شود و صحنه ای پر ابهت و زیبایی را پدید می آورد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: حمام کرناسیون

این آبشار زیبا که در ارتفاع 450 متر از سطح دریا قرار دارد در میان رشته کوه های زاگرس و در بین دره ای که در اطراف آن با کوه چورویک و سالن کوه پوشیده شده است از دل کوهی جاری می شود. سرچشمه اصلی آبشار شوی کوه چورویک است که در مبدا آبشار غاری نیز وجود دارد و زیبایی آبشار شوی را دو چندان کرده است . ارتفاع آبشار شوی تا زمین 100 متر و عرض آن 70 متر می باشد جالب است بدانید آبشار شوی هنگام ریزش به صورت پله پله به زمین می رسد و در کف آن رودخانه ای به وجود می آید که با عبور از پیچ و خم کوه ها و صخره ها به رودخانه دز و در آخر به سد دز می رسد. آب آبشار شوی در تمامی فصول جریان دارد ولی در اواخر اسفند و اوایل بهار به حداکثر میزان خود می رسد که علت افزایش شدید آب آبشار شوی به دلیل آب شدن برف ها و بارش های فصل است افزایش میزان آب در کنار ارتفاع خاص آبشار شوی در بین رشته کوه های زاگرس،  آبشار شوی را ملقب به نیاگارای ایران کرده است و آن را در سراسر دنیا به شهره رسانده است که همین امر منجرب شده است گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را از سراسر کشور و دنیا به خود جذب کند.

محیط آبشار شوی


در اطراف آبشار شوی و در کنار صخره های آن گیاهانی روییده است که در گروه آبدوستان قرار دارند این گیاهان که رنگ سبزی را در اطراف آبشار به وجود آورده اند جلوه ای منحصر به فردی را به آبشار شوی داده است اما پوشش گیاهی آبشار شوی فقط به خزه ها و سرخس های اطراف صخره های محدود نمی شود آب آبشار شوی در مسیر حرکت خود زمین را از تشنگی سیراب می کند و گیاهانی از قبیل بید، انجیر، مو، افرا، بلوط، کیکم و زبان گنجشگ رویانده است در کنار این پوشش گیاهی زیستگاه های مناسبی هم برای گونه از  حیوانات به وجود آمده است که در بین تمامی آن ها می توان به سمندر امپراطور  در حال انقراض اشاره کرد.

تصویری از نمای نزدیک آبشارشوی

جاذبه های اطراف آبشار شوی

از جاذبه های اطراف آبشار شوی می توان به غاری اشاره کرد که در مبدا ریزش آب آبشار قرار دارد و به گفته ساکنین روستا غاری طولانی هست بنابر این برای اینکه از این غار دیدن کنید حتما باید مجهز به امکانات غار نوردی باشید چرا که ارتفاع بالا و مسیر دسترسی کمی دشوار برای افرادی که بدون لباس و تجهیزات قصد غار نوردی را داشته باشند خطرناک می باشد.
در کنار آبشار شوی آبشار دیگری هم وجود دارد که به آبشار دوم شوی یا آبشار سنگ مار شهره شده است و تقریبا با 40 دقیقه پیاده روی از آبشار شوی می توان به آبشار دوم رسید. این آبشار برخلاف آبشار شوی از مقدار آب کم و متغیری برخوردار است که در پایین آن حوضچه ها مناسبی برای شنا و آبتنی به وجود آمده است و مهم تر اینکه درهنگام کم آبی می توان در اطراف آن اقامت کرد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید:  کت در شهر دزفول

مسیر دسترسی به آبشار شوی

برای رفتن به آبشار شوی می توان از وسیله نقلیه هایی همچون قطار و یا  خودروی شخصی استفاده کرد.
اولین راه برای رسیدن به آبشار شوی قطار تهران_ اهواز است که معمولا در اطراف 1 صبح به ایستگاهی به نام تله زنگ می رسد این ایستگاه که 3 ساعت بعد از ایستگاه دورود لرستان قرار دارد یک ایستگاه فرعی به شمار می رود و فقط قطار های عادی در این ایستگاه توقف دارند. بعد از رسیدن به ایستگاه تله زنگ باید تا روشنایی صبح در اطراف مسجد این ایستگاه اسکان داشته باشید سپس به سمت آبشار شوی حرکت کنید.این قطار علاوه بر اینکه از مسیرهایی همچون بیشه، سپید دشت، چم سنگر، کشور، تنگ هفت و تنگ پنج گذر می کند از دل مناظر زیبا و پیچ و خم ارتفاعات اشترانکوه نیز عبور می کند و طبیعت زیبا و چشم نوازی را به دید همگان می گذارد.
قطار دیگری وجود دارد که فقط از استان دورود لرستان می توان سوار آن شد این قطار محلی در مسیر حرکت به سمت اندیمشک در ایستگاه تله زنگ توقف می کند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: دره کول خرسون

ماشین شخصی

اگر برای رفتن به آبشار شوی از ماشین شخصی خود استفاده می کنید باید از شهر دزفول به سمت شیهون حرکت کنید و در 5 کیلومتری منطقه ای به نام پیر یا گوشه توقف کنید از این جا به بعد نیازمند دو ساعت پیاده روی و کوه نوردی است.

پیاده روی

اما اگر به دنبال یک سفر هیجان انگیز هستید بهتر است  بعد از ایستگاه تله زنگ تا آبشار شوی پیاده روی کنید  این پیاده روی که همراه کوه نوردی نیز هست سخت و گاها نفس گیر می باشد اما برای علاقه مندان به طبیعت گردی بسیار مهیج است.
بعد از اینکه به ایستگاه تله زنگ رسیدید باید تا روستای شوی بروید که تقریبا سه ساعت زمان لازم دارد از روستای شوی به بعد دو مسیر وجود دارد :
مسیر اول عبور از کوه است که از خطر کم تری برخوردار است
مسیر دوم عبور از عرض رودخانه است اگر برای رفتن به آبشار شوی از این مسیر استفاده می کنید بهتر است توجه داشته باشید که هنگام کم آبی از آن عبور کنید چون هر چه به تنگه نزدیک تر می شوید عبور از رودخانه خطرناک و دشوارتر می شود که در نهایت بعد از دو ساعت به آبشار می رسید.

 در این مقاله به معرفی آبشار شوی که یکی از جاهای دیدنی دزفول پرداخته ایم و شما می توانید در صورت سفر به این استان اطلاعات لازم از جاهای دیدنی خوزستان را در گردشگری 724 مطالعه کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

 

منبع: theiranproject.com/blog/2017/05/20/photos-shoy-waterfall-largest-kind-middle-east/