آبشار شملکان کجاست

 یکی از جاذبه های طبیعی ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی آبشار زیبای شملکان است. این آبشار که در نزدیکی روستای کردنشین شملکان قرار گرفته است یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید راهی مسیر جاده بند شوید. این جاده که خود از میان تفرجگاه محبوب و پرطرفدار بند عبور می کند، که اغلب پاتوق جوانان شهر ارومیه و پر از انوع کافه ها و رستوران هاست، و شما را به روستای بند می رساند. پس از گذر از روستای بند به روستای زیبای شملکان خواهید رسید. راه دیگر منتهی به این آبشار که یکی از جاهای دیدنی ارومیه می باشد، از طریق گذر از روستای سیر ارومیه میسر است. نزدیکی این روستا و آبشار زیبای آن به شهر ارومیه سبب محبوبیت بیشتر آن نیز شده است.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : دره قاسملو ارومیه کجاست

 

آبشار شملکان ارومیه در بهار

ویژگی های آبشار شملکان

 آبشار در نزدیکی روستا قرار دارد و دارای طبیعتی سرسبز و چشم نواز است. آبشار شملکان از بلندای صخره ای مرتفع به پایین می خزد و صخره ها و بلندی های اطراف آن را در بر گرفته اند. آب آبشار پس از فروریختن از بلندی در قالب رودخانه ی پرآب به مسیر حرکت خود در دامنه ها و دره ها ادامه می دهد و با عبور از میان تخته سنگ های مسیر منظره بسیار زیبایی را بوجود می آورد. با آغاز فصل بهار آبشار نیز به پرشورترین و پرآب ترین حالت خود می رسد. علاوه بر پرآبی آبشار در فصل بهار نوعی سبزی کوهی و خوراکی به نام شنگ، که در گویش بومی یملیگ نامیده می شود، به وفور در دامنه کوه های منتهی به این آبشار از زمین می روید که طرفداران بسیاری دارد.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : پارک گوللر باغی ارومیه

مناطق اطراف آبشار شملکان 

کنگر و اسپینگ از گیاهان دارویی که در ارتفاعات منتهی به این آبشار است، که آب وهوای مطبوع، منظره سرسبز، راه دسترسی مناسب به منطقه شهری ارومیه از دلایل محبوبیت این موهبت خدادادی است. یکی دیگر از جاذبه های نزدیک به این آشار زیبا یک قلعه تاریخی است، که اسم این قلعه کاظم داشی ارومیه است، گرچه تخریب شده است، اما هنوز هم آثاری از دیوارها و ستون های آن برجای مانده است. این قلعه در مسیر روستای سیر واقع شده. در مجاور این آبشار و روستای زیبا، منطقه صومای برادوست ارومیه قرارگرفته، که منطقه ای زیبا که پر از جاذبه های طبیعی و چشم نواز،البته کمتر شناخته شده.

 عکس زیبا از آبشار شملکان ارومیه

گردشگری 724: ما خوشحال خواهیم شد اگر شما تجربه خود را از سفر به این جاذبه دیدنی و جذاب در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سفر خوبی را برای شما آرزومندم .