header

آبشار شملکان

فاصله از مرکز استان 14.7 ک.م فاصله از شهرستان ارومیه 16.9 ک.م فاصله از شهر ارومیه 16.9 ک.م

آدرس

(آذربایجان غربی - ارومیه - ارومیه)


استان آذربایجان غربی، ارومیه، روستای شملکان

 یکی از جاذبه های طبیعی متعدد شهرستان ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی آبشار زیبای شملکان است. این آبشار که در نزدیکی روستای کردنشین شملکان قرار گرفته است یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی اطراف شهر ارومیه است. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید راهی مسیر جاده بند شوید. این جاده که خود از میان تفرجگاه محبوب و پرطرفدار بند عبور می کند، که اغلب پاتوق جوانان شهر ارومیه و پر از انوع کافه ها و رستوران هاست، و شما را به روستای بند می رساند. پس از گذر از روستای بند به روستای زیبای شملکان خواهید رسید. راه دیگر منتهی به این آبشار از طریق گذر از روستای سیر ارومیه میسر است. نزدیکی این روستا و آبشار زیبای آن به شهر ارومیه سبب محبوبیت بیشتر آن نیز شده است.

 آبشار در نزدیکی روستا قرار دارد و دارای طبیعتی سرسبز و چشم نواز است. آبشار شملکان از بلندای صخره ای مرتفع به پایین می خزد و صخره ها و بلندی های اطراف آن را در بر گرفته اند. آب آبشار پس از فروریختن از بلندی در قالب رودخانه ی پرآب به مسیر حرکت خود در دامنه ها و دره ها ادامه می دهد و با عبور از میان تخته سنگ های مسیر منظره بسیار زیبایی را بوجود می آورد. با آغاز فصل بهار آبشار نیز به پرشورترین و پرآب ترین حالت خود می رسد. علاوه بر پرآبی آبشار در فصل بهار نوعی سبزی کوهی و خوراکی به نام شنگ، که در گویش بومی یملیگ نامیده می شود، به وفور در دامنه کوه های منتهی به این آبشار از زمین می روید که طرفداران بسیاری دارد.

کنگر و اسپینگ از دیگر گیاهان خوراکی و دارویی موجود در دامنه ارتفاعات منتهی به این آبشار زیباست. آب و هوای مطبوع، مناظر سرسبز، راه دسترسی مناسب و نزدیکی به منطقه شهری ارومیه از دلایل محبوبیت این موهبت خدادای و طبیعی است. یکی دیگر از جاذبه های نزدیک به این آبشار زیبا یک قلعه تاریخی است که گرچه تخریب شده است اما هنوز هم آثاری از دیوارها و ستون های آن برجای مانده است. این قلعه تاریخی در مسیر روستای سیر واقع شده است. این آبشار زیبا و روستای زیبای مجاورش در منطقه صومای برادوست ارومیه قرار گرفته است. منطقه ای سرسبز و زیبا که پر از جاذبه های طبیعی بکر و چشم نواز و البته کمتر شناخته شده است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار شملکان

امتیاز کاربران به :

آبشار شملکان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)