header

آبشار دیز

فاصله از مرکز استان 162.3 ک.م فاصله از شهرستان خلخال 43.5 ک.م فاصله از شهر کلور 10.1 ک.م

آدرس

(اردبیل - خلخال - کلور)


استان اردبیل، شهرستان خلخال، روستای دیز

دیز نام یکی از روستاهای زیبای استان اردبیل است که در شهرستان خلخال و در بخش خورش رستم این شهرستان قرار گرفته است. شهرستان خلخال را به جرات می توان سرسبزترین بخش استان اردبیل نامید که قریب به 80 درصد جنگل های این استان زیبا را در دل خود جای داده است. روستای سرسبز و زیبای دیز نیز در 10 کیلومتری شهر کلور از توابع شهرستان خلخال و 40 کیلومتری شهر خلخال، مرکز این شهرستان، قرار گرفته است. روستا را کوه های بلند و زیبایی همانند سفیدکوه، قلعه کوه، و سیاه کوه در بر گرفته اند و منظره زیبایی را خلق کرده اند. مسیر دسترسی به روستا تا روستای کجل به صورت آسفالته بوده و از روستای کجل تا روستای دیز نیز مسیر به صورت خاکی است.

روستای دیز در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا و در محاصره زنجیره ای از کوه ها قرار گرفته است و همین امر سبب بوجود آمدن دره ها و مراتع و دشت های بسیار زیبایی در نزدیکی این روستا شده است. روستا را علاوه بر مناظر طبیعی بسیار زیبا باغات میوه انبوه و متنوع نیز در بر گرفته اند که چشم انداز بسیار دل فریبی را بوجود آورده است. با گذر از روستا و عبور از یک مسیر صخره ای که با دره های پر پیچ و خم زیبا و بسیار سرسبز پوشانده شده است به آبشار نسبتا بلند روستای دیز می رسیم. این آبشار را هم به واسطه نزدیکی به روستای دیز آبشار دیز نامیده می شود. آنچه در ابتدا مواجهه با آبشار می بینیم یک صخره سنگی وسیع است که انگار از دل دره بیرون زده است.

مسیر دسترسی به آبشار از میان تنگی باریک و عمیق عبور می کند. آبشار پس از بیرون آمدن از دل صخره به سمت زمین حرکت کرده و در اعماق دره فرود می آید. شما ادامه مسیر به راحتی می توانید خود را به فضای پشت این آبشار برسانید. اطراف آبشار را گونه های مختلف گیاهی فرا گرفته اند اما تخته سنگی که آبشار از دل آن بیرون زده و به نسبت کف دره بیرون زدگی دارد فاقد پوشش گیاهی است. تخته سنگی که آبشار در کف دره بر روی ان فرود می آید نیز به رنگ سبز جذابی درآمده است و جلبک ها و خزه ها روی آن را فرا گرفته اند. این آبشار بسیار زیبا بیش از 50 متر ارتفاع داشته و با چشم انداز منحصربفرد خود یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در شهرستان خلخال است که حتما باید سری به آن بزنید.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار دیز

امتیاز کاربران به :

آبشار دیز

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)