header

آبشار دیز

توضیحات

دیز نام یکی از روستاهای زیبای استان اردبیل است که در شهرستان خلخال و در بخش خورش رستم این شهرستان قرار گرفته است. شهرستان خلخال را به جرات می توان سرسبزترین بخش استان اردبیل نامید که قریب به 80 درصد جنگل های این استان زیبا را در دل خود جای داده است. روستای سرسبز و زیبای دیز نیز در 10 کیلومتری شهر کلور از توابع شهرستان خلخال و 40 کیلومتری شهر خلخال، مرکز این شهرستان، قرار گرفته است. روستا را کوه های بلند و زیبایی همانند سفیدکوه، قلعه کوه، و سیاه کوه در بر گرفته اند و منظره زیبایی را خلق کرده اند. مسیر دسترسی به روستا تا روستای کجل به صورت آسفالته بوده و از روستای کجل تا روستای دیز نیز مسیر به صورت خاکی است. 

از این جاذبه نزدیک دیدن بفرمایید : کوه آق داغ اردبیل

روستای دیز در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا و در محاصره زنجیره ای از کوه ها قرار گرفته است و همین امر سبب بوجود آمدن دره ها و مراتع و دشت های بسیار زیبایی در نزدیکی این روستا شده است. روستا را علاوه بر مناظر طبیعی بسیار زیبا باغات میوه انبوه و متنوع نیز در بر گرفته اند که چشم انداز بسیار دل فریبی را بوجود آورده است. با گذر از روستا و عبور از یک مسیر صخره ای که با دره های پر پیچ و خم زیبا و بسیار سرسبز پوشانده شده است به آبشار نسبتا بلند روستای دیز می رسیم. این آبشار را هم به واسطه نزدیکی به روستای دیز آبشار دیز نامیده می شود. آنچه در ابتدا مواجهه با آبشار می بینیم یک صخره سنگی وسیع است که انگار از دل دره بیرون زده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : منطقه ییلاقی دشت النزه ماسال

مسیر دسترسی به آبشار از میان تنگی باریک و عمیق عبور می کند. آبشار پس از بیرون آمدن از دل صخره به سمت زمین حرکت کرده و در اعماق دره فرود می آید. شما ادامه مسیر به راحتی می توانید خود را به فضای پشت این آبشار برسانید. اطراف آبشار را گونه های مختلف گیاهی فرا گرفته اند اما تخته سنگی که آبشار از دل آن بیرون زده و به نسبت کف دره بیرون زدگی دارد فاقد پوشش گیاهی است. تخته سنگی که آبشار در کف دره بر روی ان فرود می آید نیز به رنگ سبز جذابی درآمده است و جلبک ها و خزه ها روی آن را فرا گرفته اند. این آبشار بسیار زیبا بیش از 50 متر ارتفاع داشته و با چشم انداز منحصربفرد خود یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در شهرستان خلخال است که حتما باید سری به آن بزنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

آبشار دیز
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
آدرس دقیق آبشار جاده سرچم به اردبیل - روستای کِجَل - بعد از چهار کیلومتر جاده خاکی - روستای دیز و فاصله آبشار نا روستا کمتر از یک کیلومتر