header

تنگه واشی منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا

توضیحات

می توان ادعا نمود که یکی از 10 مکان تفریحی و توریستی اطراف تهران منطقه تنگه واشی است. ترکیبی از دشت های سرسبز و پوشیده با انواع گیاهان، درختان سرسبز، آبشار زیبا و روان با دیواره های کوهستانی و سنگی در کنار آثار باستانی، فضایی استثنائی و مفرح در تنگه واشی پدید آورده است.

تنگه واشی کجاست؟

این منطقه توریستی تفریحی، در مسیر جاده تهران- فیروزکوه در نزدیکی روستای هرانده فیروز کوه،چشم اندازی زیبا از طبیعت قرار دارد. منطقه سرسبزی که در نزدیکی آن واقع شده است دارای دو قسمت  تنگه واشی و ساواشی می باشد. دشت زیبای این منطقه زیبایی تنگه واشی را دو چندان می کند. تابستان های این منطقه بسیار زیبا و چشم نواز بوده، بهترین فصل سفر به این تنگه، مرداد ماه می باشد. هرچند تجربه سفر به تنگه واشی در بهار لذتی مسحور کننده است. 

آبشار تنگه واشی

در نزدیکی این منطقه و در فاصله 150 کیلومتری تهران، ابشار تنگه واشی قرار دارد. ارمغان این آبشار، مفرح  و مطبوع بودن آب و هوای تنگه واشی بوده که طرفداران و گردشگران بسیاری را در فصول گرم سال به سوی خود می کشاند. دشت زیبای اطراف این آبشار محلی مناسب برای تفریح خانواده هاست. برای رسیدن به آبشار تنگه واشی شما باید مسافتی نسبتا طولانی را پیاده طی کنید. این فاصله یکی از بهترین زمان ها برای لذت از طبیعت زیبای منطقه است. سعی کنید روزهای تعطیل را برای بازدید از منطقه تنگه واشی انتخاب نکنید زیرا شلوغی و ازدحام، ممکن است امکان رفت و آمد برای شما را دشوار نماید. 

بیشتر بدانید!روستای هرانده فیروزکوه،چشم اندازی زیبا از طبیعت

کتیبه تنگه واشی

این منطقه از لحاظ آثار تاریخی بسیار غنی بوده، دارای ۳ کتیبه باستانی از عهد قاجار با ارزش تاریخی بسیار بالا می باشد که به کتیبه تنگه واشی شناخته می شود. فتحعلی شاه قاجار تحت تاثیر پادشان پیش از خود که در شهر شیراز بوده اند، به برترین معمار، نقاش و حجار آن دوران دستور ساخت سه کتیبه تنگه واشی را داد. یکی از این کتیبه ها دارای طرح و نقش شکارگاه بوده، تصویر دو تن از پسران فتحعلی شاه به همراه اسب و نیزه در آن مشهود است.

 

از این جاذبه نزدیک دیدن بفرمایید : شهرستان آلاشت مازندران

 

مسیر تنگه واشی

اگر بخواهید بدانید که فاصله تهران تا تنگه واشی چقدر است باید بدانید که برای سفر به این منطقه ییلاقی و سرسبز می توانید  در مسیر جاده تهران- فیروزکوه، 17 کیلومتر را پیموده، در فاصله کمی از شهر فیروزکوه تابلوی تنگه واشی را مشاهده خواهید نمود. حال پس از طی 10 کیلومتر به روستای زیبا و خوش آب و هوای جلیزجند می رسید. اکنون فاصله شما تا پارکینگ اختصاصی منطقه گردشگری تنگه واشی 4 کیلومتر است. برای ورود به منطقه، متناسب با نوع خودروی شما، مبلغی به عنوان ورودی از شما دریافت می گردد.

وسایل لازم برای تنگه واشی

با توجه به مسیرهای طولانی پیاده روی و وجود بخش های کوهستانی در تنگه واشی، در هنگام مراجعه به این منطقه گردشگری حتما لوازم کافی را برای پیاده روی و کوهنوردی همراه داشته باشید. همچنین همراه داشتن خوراک برای گردش و بازدید از تنگه واشی، پیشنهاد می شود. این منطقه دارای امکاناتی مناسب برای گردشگران است که البته هزینه آن در همان ابتدای مسیر دریافت می گردد. بطور کلی می توان گفت که برای داشتن سفری ایمن به تنگه واشی همراه داشتن این اقلام کمک کننده خواهد بود: آب معدنی، کوله پشتی بزرگ، عصای مخصوص کوهنوردی، دمپایی، غذای سالم و سبک، کمک های اولیه، کفش مناسب برای پیاده روی و مناطق کوهستانی، عینک، کلاه، کرم ضدآفتاب، GPS و البسه گرم کافی

برای گردش و سیاحتی خاطره ساز به این منطقه، حتما از وضعیت تنگه واشی از لحاظ شرایط آب و هوایی مطمئن شده، با دیدن عکس های تنگه واشی نقشه و اطلاعات کامل آن با آگاهی کامل به دیدار از این تابلوی بی نقص طبیعت بروید.                             

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟