header

آبشار تارم نی ریز

فاصله از مرکز استان 222 ک.م فاصله از شهرستان نی ریز 7.3 ک.م فاصله از شهر نی ریز 7.3 ک.م

آدرس

(فارس - نی ریز - نی ریز)


استان فارس، 5 کیلومتری شهر نی ریز

آبشار زیبای تارم نی ریز یکی از آبشارهای فصلی استان فارس است که در فاصله 5 کیلومتری شهر نی ریز واقع شده است. این آبشار فصلی که به عنوان بلندترین آبشار فصلی منطقه خاورمیانه شناخته می شود در فاصله دویست کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. آبشار تارم شهر نی ریز در حدود 115 متر ارتفاع داشته و آب آن پس از پایین آمدن از بلندای کوه قبله در قالب یک رودخانه جاری شده و همراه با آب چشمه های جوشیده از دل زمین از میان انبوه درختان جنگلی و صخره های سنگی کوچک و بزرگ عبور می کند که صحنه های زیبایی را خلق می کند. این رودخانه در ادامه مسیر خود از میان باغ های گردو، بادام و انجیردر دره ای سرسبز عبور می کند.

 آبشار زیبای تارم از چشمه های جوشیده از دل کوه قبله، که در امتداد رشته کوه زاگرس قرار گرفته است، و بارش های فصلی جان می گیرد این رودخانه زیبا در  ادامه مسیر حرکت خود آبشارهای کوچک متعددی را به وجود می آورد که بر زیبایی هر چه بیشتر این منطقه می افزاید. آبشار فصلی تارم هر ساله با شروع بارش های بهاره و همچنین آب شدن برف دامنه کوه ها و جوشیدن آب از دل زمین در فصول پربارش بار دیگر از نو متولد می شود. آبشار فصلی تارم در فصول خشک و کم بارش تقریبا خشک می شود و گاه تنها یک آب باریکه از آن به چشم می خورد. آبشار تارم تقریبا از هر نقطه ای از شهر نی ریز رویت می شود و یکی از تفرجگاه های اصلی مردمان شهر نی ریز و شهرهای اطراف است.

در دامنه کوه قبله و در پایین دست آبشار نیز قنات تاریخی آباد زردشت قرار گرفته و بالا دست آن را نیز باغ های انگور فرا گرفته اند. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید پس از پارک وسیله نقلیه تان چیزی در حدود نیم ساعت پیاده روی کرده تا به آبشار برسید. با پرآب شدن این آبشار همه ساله گردشگران زیادی خودشان را به این جلوه زیبای طبیعت می رسانند بنابراین در این مسیر تعداد بسیار زیادی از وسایل نقلیه پارک شده در دامنه کوه را خواهید دید. علاوه بر این آبشار برخی از کوهپیمایان برای دیدن چشمه اربویه و سایر چشمه های این کوه زیبا و غارهای موجود در بالادست چشمه ها به کوه قبله و آبشار تارم شهر نی ریز به این منطقه زیبا می آیند.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار تارم نی ریز

امتیاز کاربران به :

آبشار تارم نی ریز

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)