header

آبشار ایزی

توضیحات

شهرستان اسفراين از دو بخش کوهستانی و کم ارتفاع به وجود آمده که بخشی از رشته کوه آلاداغ در شمال و شرق اين شهرستان قرار گرفته و بلندترين نقطه آن قله کوه شاه‌جهان (۳۰۳۲ متر) است .

آبشار ایزی در پانزده کیلوکتری جنوب شرقی اسفراین در دامنه غربی کوه های شاه جهان و در پنج کیلومتری روستای ایزی .اقع شده است. در این منطقه تعداد زیادی چشمه وجود دارد که از پراکندگی نسبتا خوبی برخوردار است. در این منطقه تنوع بالایی از گونه های زیستی گیاهی و جانوری منطقه مخصوصا پرندگان و حشرات در این منطقه به جذابیت منطقه افزوده است. احداث سد بر رودخانه سرچشمه که از شمال روستا میگذرد چشم اندازی زیبا وزیستگاهی برای گونه های آبزی  خلق کرده است.

رودخانه ایزی از رودخانه لوشی بینی در جهت جنوب شروع شده و پس از عبور از آبشار ایزی مقداری از اراضی کشاورزی این منطقه را آبیاری می کند .

اين روستا از جاده اصلی، هفت کيلومتر فاصله داشته و آبشار آن سه کيلومتر بالاتر از روستای قاسم‌آباد و از فراز صخره‌ای سی متری در جريان است. مسیر روستا کوهستانی بوده و تا 300 متری آبشار با ماشین  میتوان نزدیک شد. اطراف این آبشار دو پله ی سرسبز و زیبا وجود دارد که از آب آن می توان جهت آبیاری مزارع روستا استفاده نمود و در کنار این آبشار داروی پرسیاوشان یافت که به فراوانی وجود دارد .

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان شمالی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟