پارک ملی ساریگل در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اسفراین واقع است. مساحت این پارک در حدود 7037 هکتار می باشد و دارای اقلیم خشک می باشد. این منطقه در گذشته به نام منطقه «منطقه حفاظت شده شاه جهان» بوده است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی این منطقه به منطقه ساریگل تغییر نام و به صورت رسمی تحت حمایت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

پس از آذر ماه بخشی از منطقه حفاظت شده ساریگل از آن جدا و به پارک ملی تغییر کرد. از جمله گیاهان منطقه می‌توان به ارس، زرشک، زالزالک، کرکو، انجیر وحشی، گردو، باریجه، درمنه، کلاه میرحسن، گون، شیر خشت، نسترن وحشی، چوبک، کنگر و … اشاره داشت.

این منطقه زیست بوم های اصلی قوچ و میش اوریال می باشد و هم چنین جانوران دیگری نظیر پلنگ، بز و پازن، کفتار، گرگ، گربه پالاس، گربه وحشی، آهو، کبک، تیهو، هما، چکاوک، سهره، عقاب طلایی، بالابان، انواع سارگپه، افعی (گرزه مار)، کفچه مار، تیر مار و … نیز در این منطقه زیست می‌کنند. امروزه این منطقه یکی از مناطق شاخص نه تنها در استان خراسان شمالی بلکه در سطح کشور می‌باشد. از شاخص‌ترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌توان به آبشار ایزی، رودخانه و دره اردغان، روستای سرچشمه و چشم‌انداز پشت سد اسفراین اشاره نمود.