سوغات شیراز به دو دسته خوردنی و صنایع دستی تقسیم می شود که نظیر آن در هیچ کجا وجود ندارد. شیراز که مملو از زیبایی های محصورکننده است از جاذبه های تاریخی ، فرهنگی، گردشگری و طبیعی برخوردار است که همه روزه به خصوص درتعطیلات عید نوروز گردشگران بسیاری را از داخل و خارج به خود جذب می کند. برخی از این جاذبه ها که گویای تاریخ و فرهنگ کهن شیراز می باشد قدمت چند صد ساله دارد که در زمره آثار به جای مانده از گذشتگان است. در کنار این تمدن باستانی ، شیراز از هنرهای محصور کننده ای نیز برخوردار است که از گذشتگان نسل به نسل به آیندگان رسیده است و امروزه به عنوان سوغات مخصوص این شهر شناخته شده است.

1-مسقطی شیراز

مسقطی یک نوع شیرینی خوشمزه است که در غالب حلوا درست می شود و انواع مختلف آن را می توان در استان های دیگر مشاهده کرد. مسقطی شیراز که یکی از شیرینی های پرطرفدار در کل ایران است اولین سوغات پرطرفدار استان فارس به شمار می رود. این شیرینی که از تزئینات زیادی برخوردار است از ترکیب نشاسته ، شکر و زعفران به وجود می آید و معمولا روی آنها با آجیل ، گلپر و بادام زمینی تزئین می شود.

مسقطی سوغات شیراز

2-یوخه سوغات شیراز

دومین سوغات مشهور استان فارس یوخه است که در زبان دلنشین شیرازی به کاک شهره است . این شیرینی دلچسب که از چند لایه خمیر نازک ساخته می شود از پودر شکر و دارچین به عنوان طعم دهنده در آن استفاده می شود.

یوخه سوغات شیراز

3-کلوچه شیرازی

کلوچه ها که از سوغات های منحصر به فرد استان فارس می باشد کاملا با سایر کلوچه ها استان های دیگر متمایز است. این کلوچه ها که از ابعاد کوچکی برخوردار هستند به نان برنجی شیراز معروف هستند.

کوچه شیرازی سوغات

4-بادام سوخته شیرازی این خوردنی خوشمزه محبوبیت بسیاری در میان توریست های این شهر دارد که برای تهیه آن بادام ها را با آب  شکر به مدت چند دقیقه می جوشانند تا علاوه بر طعم خوش از ظاهر جذابی نیز برخوردار شوند.

بادام سوخته شیرازی

5-فالوده شیرازی

این فالوده که مخصوص شهر شیراز است یک خوردنی بسیار خوشمزه می باشد که در هوای گرم تابستان خنکی دلچسبی را به طرفداران آن می دهد.

سوغات شیراز فالوده شیرازی

6-حلوای شیرازی


حلوا شیرازی

7-عرقیات سوغات شیراز استان فارس که مملو از گیاهان دارویی است عرقیات خوشمزه و مفیدی از قبیل بهار نارنج، نسترن، بیدمشک و گلاب دارد که برای تهیه آن ها از عصاره این گیاهان استفاده می کنند.

عرقیات شیرازی

صنایع دستی شیراز

هنر باستانی شیراز که در غالب صنایع دستی به بازار عرضه داده می شود از سوغات پرفروش شیراز به شمار می رود که به اقسام مختلف تقسیم می شود و هر یک از زیبایی مخصوصی برخوردار است و قدمت هر یک به صد سال قبل بازمی گردد.

8-قلم زنی

این هنر زیبا که شامل طرح های مختلف گیاهان، جانوران و اشخاص می شود با سمبه های مخصوص بر ظروف تزئینی و مورد استفاده مردم حکاکی می شود این ظروف که از جنس طلا، نقره و مس هستند به صورت سینی، گلدان ، قندان و ... به بازار ارائه داده می شود.

9-منبت کاری

یکی از کارهایی که بر روی چوب می توان انجام داد منبت کاری است که در این هنر طرح و نقوش زیبایی را به شکل برجسته بر روی چوب ها حکاکی می کنند و آثاری همچون تابلوهای منبت کاری شده را به وجود می آورند.

منبت کاری سوغات شیراز

10-خاتم کاری سوغات شیراز

از دیگر کارهای چوبی که از قدمت بسیاری برخوردار است می توان به خاتم کاری که هنری با اصالتی در کشور است و ریشه آن به شیراز باز می گردد اشاره کرد. خاتم کاری از قطعات کوچک چوبی ساخته می شود و برای تزئین آن از اضلاع چند ضلعی در جنس های مختلف عاج، استخوان و طلا استفاده می شود. این هنر منحصر به فرد که در دوره صفویه به اوج خودش می رسد برای ساخت قلمدان، گلدان، قاشق و چنگال، جعبه های تزئینی، جعبه های دستمال کاغذی و ... به کار گرفته می شود.

خاتم کاری سوغات شیراز

سایر هنرهای دستی شیراز گیوه، گلیم، زیر انداز نمدی، شیشه گری، میناکاری، قلم زنی، معرق کاری و سفالگری می باشد اگر چه این صنایع دستی در بیشتر شهرها وجود دارد ولی این سوغات شیراز از رنگ و جلوه خاصی برخوردار است .

 


منبع : 

https://www.saadatrent.com/english/article/shiraz-souvenirs-and-handicrafts

http://guideiran.com/what-is-the-souvenir-of-shiraz