سوغاتی های سنندج که بیشتر شامل خوردنی های خوشمزه می شود زبانزد تمامی مردمی است که فقط برای یک بار آن را چشیده اند. این خوردنی ها که همانند قدمت شهرستان سنندج از دیرینگی زیادی برخوردار هستند طعم بی نظیری دارند و در کنار جاذبه های تماشایی استان کردستان، فرصت خوبی را به علاقه مندان داده است تا بتوانند از گشت و گذار در  سنندج و خریدن انواع شیرینی  بهره ببرند. سنندج علاوه بر خوردنی های خوش طعمی که دارد از صنایع دستی نیز برخوردار است که در زمره سوغاتی های این استان قرار گرفته است. این استان که از زمان گذشته از اهمیت نظامی برخوردار بوده است به خاطر داشتن قلعه ای در دامنه کوه به سنه دژ شهره شد و بعد ها با تغییرات آوایی به سنندج نام گرفت این قلعه ها در کنار سوغاتی ها ، سنندج را به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل کرده است و مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

1- شیرینی کنجدی سنندج

اولین و مشهورترین سوغاتی  سنندج شیرینی کنجدی است که به دو نوع کنجدی و انگبین تقسیم می شود و برای زخم معده، کاهش کلسترول، بهبود عملکرد کیسه صفرا و درمان آبله مورد استفاده قرار می گیرد.
شیرینی کنجدی انگبین علاوه بر اینکه خوردنی خوشمزه محسوب می شود به خاطر روش تهیه خاصیت درمانی نیز دارد . برای تهیه این شیرینی ابتدا کنجد را بو داده می کنند سپس از انگبین برای طعم دهی به آن استفاده می کنند. انگبین در واقع شهد درخت انگبین است که توسط حشره هایی در کوهستان از این درخت به دست می آید و این شهد به خاطر خاصیت و ارزش زیادی که دارد منجرب شده است این شیرینی یکی از محبوب ترین و اعلا ترین سوغاتی های این شهرستان به شمار رود.
شیرینی کنجدی که یکی دیگر از خوردنی های سنندج است برای تهیه آن به جای شهد انگبین از شکر استفاده می کنند.

سوغات سنندج - شیرینی کنجدی گزانگبین

2-  نان برنجی، معروف ترین سوغات سنندج

شیرینی نان برنجی به خاطر محبوبیت بسیاری که دارد تقریبا در تمامی شهرها پخته می شود ولی آنچه این شیرینی را در هر شهر متمایز می کند نوع پخت آن می باشد که با مزاج هر استان مطابقت دارد. شیرینی نان برنجی سنندج که در نوع خود منحصر به فرد است در دو نوع ساده و زعفرانی به بازار عرضه می شود و برای تهیه آن از آرد برنج، شکر، آرد گندم، تخم مرغ، گلاب و روغن استفاده می کنند.

سوغات سنندج نان برنجی

3- کاک مخصوص سنندج

این شیرینی لذیذ که از آرد گندم، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل و آرد قند تهیه می شود در لایه های نازک خمیر پخته می شود و به خاطر طعم دلچسبی که دارد همواره از شیرینی های محبوب مردم به شمار می رود.

سوغات سنندج  کاک مخصوص

4- کلانه ی مخصوص سنندج

از دیگر سوغات سنندج کلانه است اگرچه به عنوان شیرینی به بازار ارائه داده می شود ولی یک وعده ی غذایی محسوب می شود که همراه دوغ و ماست محلی سرو می شود و برای تهیه آن از آرد گندم، پیچک، پیازچه و سیر استفاده می کنند.

5- بادام سوخته، سوغات سنندج

این خوردنی خوشمزه محبوبیت بسیاری در میان توریست های این شهر دارد که برای تهیه آن بادام ها را با آب  شکر به مدت چند دقیقه می جوشانند تا علاوه بر طعم خوش از ظاهر جذابی نیز برخوردار شوند.

6- سقز درجه یک سنندج

یکی دیگر از سوغاتی های سنندج سقز است که به طور طبیعی از شکاف درخت پسته وحشی به بیرون تراووش می کند. سقز که به جای آدامس مورد استفاده قرار می گیرد  دارای خاصیتی از قبیل هضم غذا، رفع بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد همچنین به عنوان مرهمی برای زخم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع دستی سنندج

هنر باستانی سنندج که در غالب صنایع دستی به بازار عرضه داده می شود از سوغات پرفروش سنندج به شمار می رود که به اقسام مختلف تقسیم می شود. این صنایع دستی که هر یک زیبایی مخصوصی دارند  همانند قدمت این شهر از اصالت زیادی برخوردار هستند.

7- گلیم سنندج

از سوغاتی های پرطرفدار سنندج گلیم است که با سایر گلیم های استان های دیگر متفاوت است و آن را در رتبه اول گلیم های محبوب کشور قرار داده است. این گلیم ها که از طرح و رنگ های مخصوصی برخوردار هستند اغلب در طرح های ماهی و چاکدار و در رنگ های گرم بافته می شود ولی آنچه این گلیم ها را منحصر به فرد کرده است روش بافت آن می باشد که این امکان را به مصرف کنندگان می دهد تا از هر دو رویش استفاده کنند.

سوغات سنندج - گلیم

8- گیوه، سوغات سنندج

هنر گیوه بافی که یکی از سوغاتی های این شهرستان به شمار می رود از دوخت و مواد خاصی برخوردار است. این گیوه ها که در گرمای تابستان مورد استفاده قرار می گیرد از پنبه و پارچه مخصوص دوخته می شود و وزن سبکی را به این گیوه ها می دهد.

سوغات سنندج - گیوه سنندج

9- پارچه سنتی اعلای سنندج

از سوغاتی های اعلای سنندج پارچه های سنتی است که در کارگاه های جولایی به صورت نوارهای باریک از جنس پشم و بز بافته می شود و در نهایت با وصل این نوارها به لباس تبدیل می شوند.

سوغات سنندج - پارچه سنتی اعلای سنندج

10- نازک کاری در سنندج

این هنر که در زمره  صنایع دستیسنندج محسوب می شود از قطعه های چوبی برای ساخت ابزار هایی از قبیل جعبه، صفحه شطرنج ، تخته نرد و بسیار از اقلام چوبی دیگر استفاده می کنند و به خاطر ظرافت و دقتی که در ساخت دارد به هنر نازک کاری شهره شده است.

11- تنبور سازی سنندج

تنبور که نوعی ساز می باشد از سوغاتی محبوب این شهرستان به شمار می رود که برای ساخت آن از چوب درخت توت استفاده می کنند.

سوغات سنندج تنبور سازی

12- دف سازی هنری دیرینه در سنندج

یکی از هنرهای دیرینه ی سسندج، دف سازی است که قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد و به یکی از هنرهای جدانشدنی این شهر تبدیل شده است. این هنر که طرفدارا بسیاری را دارد هم اکنون در خانقاه و تکایای سنندج مورد استفاده قرار می گیرد.

سوغات سنندج دف سازی

در پایان امیدواریم این مقاله به آشنایی هر چه بیشتر مسافران عزیز با سوغاتی های برتر  سنندج کمک کرده باشد همچنین گردشگران می توانند با مراجعه به سایت گردشگری 724 تمامی جاهای دیدنی سنندج را مطالعه کنند تا بدون هیچ وقفه ای از لحظه به لحظه سفرشان به شهرستان زیبای سنندج بهره ببرند.
 

منبع : 

https://mehand.co.uk/sanandaj-souvenirs

https://www.welcometoiran.com/what-are-sanandaj-souvenirs

اگر شماهم تا به حال به این شهر زیبا سفر کرده اید لطفا تجربه ی خود از خرید سوغات سنندج را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.