سوغاتی هر شهر که گویای موقعیت جغرافیایی ، رسوم و گاها شغل مردم در گذشته است کاملا منحصر به فرد هر منطقه می باشد. سوغات همدان به دو دسته خوردنی و صنایع دستی  تقسیم می شود. استان همدان که در کنار سوغاتی های بی نظیرش و جاذبه های تفریحی ، گردشگری و آثار تاریخی به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل شده است  همه ساله گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. این استان که از دیدنی های محصور کننده ای برخوردار است همه روزه به خصوص درتعطیلات عید نوروز مورد استقبال گرم گردشگران قرار می گیرد تا علاوه بر تماشای آثار زیبا از سوغاتی های خاص و منحصر به فرد آن نیز بهره ببرند.

1-نان کماج همدان

این نان خوشمزه که کماج نام دارد از دیرباز یکی از خوردنی های محبوب مردم همدان به شمار می رود که در پخت آن از آرد ، شکر، کره، تخم مرغ، دارچین، گردو،شیر،کنجد و نمک استفاده می شود.

نان کماج سوغات همدان

2- حلوا زرد همدان

این حلوا که رنگی زرد دارد از نشاسته، زعفران، تخم مرغ، گلاب و شکر تهیه می شود و به عنوان دسری خوشمزه برای میان وعده به مصرف می رسد.

حلوا زرد همدان

3- انگشت پیچ مخصوص سوغات همدان

این خوردنی دلچسب که نوعی دسر به شمار می رود رنگ سفید دارد و از شکر، تخم مرغ، گلاب، لیمو و هل تهیه می شود. دسر انگشت پیچ که معمولا در ماه مبارک رمضان به مصرف می رسد به دلیل خصوصیتی که دارد در گذشته هنگام خوردن آن را دور انگشت می پیچیدند و میل می کردند به همین دلیل این نام از دیر باز بر روی این دسر به جای مانده است.

انگشت پیچ مخصوص سوغات همدان

4- نان چایی همدان

از شیرینی های پرطرفدار که به جای قند هنگام نوشیدن چایی سرو می شود نان چایی مخصوص استان همدان است که برای تهیه آن از ماست، تخم مرغ و کره استفاده می شود. نان چایی استان همدان که از ابعاد کوچکی برخوردار است آن را با سایر نان چایی های استان دیگر از جمله قزوین و زنجان متمایز کرده است.

نان چایی همدان

5- شیره انگور اعلای سوغاتی همدان

استان همدان که یکی از شهرهای مهم پرورش انگور در سطح کشور است برای استفاده بهتر و بیشتر از این انگورها به تولید شیره انگور پرداخته است و علاوه بر صادرات آن به شهرهای اطراف به عنوان یکی از سوغاتی های محبوب این شهر نیز به بازار ارائه داده می شود.

شیره انگور سوغاتی همدان

6- آب نبات قیچی همدان

این خوردنی خوشمزه که در زمره شیرینی های استان همدان قرار دارد از  شکر ، روغن، آب و زعفران در انواع رنگ ها و طعم ها تهیه می شود و معمولا در کنار چایی سرو می شود.

7- نقل همدان

از سوغاتی های خوشمزه استان همدان نقل می باشد که در انواع شکل ، طعم و رنگ تهیه می شود و از مزه دلچسبی برخوردار است.

سوغاتی های خوشمزه استان همدان

8- نان شیرمال همدان

این نان که از شیر، آب، گلاب ، زعفران، شکر و هل تهیه می شود یکی از سوغاتی های مخصوص استان همدان به شمار می رود که از محبوبیت فوق العاده ای در میان مردم و گردشگران این شهر برخوردار است.

9- برساق همدان

این شیرینی که با آرد، روغن، گردو، شیر ، دارچین و زردچوبه تهیه می شود طعم بی نظیری دارد و در نوع خود بسیار منحصر به فرد است.

10- حلوا لوزی همدان

همان طور که از نام این حلوا پیدا است زرد رنگ است و به شکل لوزی می باشد که برای تهیه آن از گردو، آرد برنج، سبوس گندم و زعفران استفاده می شود و از طعم و رنگ بی نظیری برخوردار است.

حلوا لوزی همدان

11- حلوا ارده همدان

این گونه حلوا که در صبحانه به مصرف می رسد از شکر، تخم مرغ، کنجد و هل تهیه می شود و یکی از پرفروش ترین سوغاتی ها در استان همدان به شمار می رود.

صنایع دستی استان همدان

استان همدان نیز همانند سایر استان ها هنرهای دستی منحصر به فردی دارد که از دیرباز در این استان تهیه می شد و به خاطر زیبایی و علاقه مردم نسل ها انتقال پیدا کرد تا اکنون به عنوان سوغاتی محبوب استان همدان مورد استقبال گرم علاقه مندان قرار گیرد.

12- سفالگری همدان

این هنر که از قدمت 800 ساله در این استان برخوردار است اکثرا در 25 کیلومتری استان همدان  یعنی در لاجین ساخته می شود. علاوه بر لالجین شهرهای ملایر، رزن، فامنین، کبودر آهنگ، تویسرکان و نهاوند نیز از مرکز های تولید این هنر باستانی می باشند.

13- چرم ویژه همدان
استان همدان یکی از پیشتازان صنعت چرم در کشور است که محصولات با کیفیتی را به بازار ارائه می دهد و از سوغاتی های پرطرفدار در بین مردم به شمار می رود.

چرم ویژه سوغات همدان

14- صنایع چوبی همدان

این هنر که از دیرینگی زیادی در استان همدان برخوردار است در شهرهای ملایر و تویسرکان ساخته می شود و در اشکال مختلف مبلمان، تابلو و ... به بازار ارائه داده می شود تا مورد استقبال مردم قرار گیرد.

 صنایع چوبی همدان - سوغات همدان

15- گلیم بافی همدان

هنر گلیم بافی که با تاریخ استان همدان گره خورده است از پرفروش ترین سوغاتی ها به شمار می رود و در نقش های گل لاله، خرچنگی، گل سبدی و اسلیمی بافته می شود.

 گلیم بافی همدان

16- مس گری و قلم زنی استان همدان

از سوغاتی های معروف استان همدان مس گری و قلم زنی است که از گذشته بسیار دور در این استان ساخته می شود.

مس گری و قلم زنی سوغات همدان

17- ظروف شیشه ای همدان

شیشه گری نیز همانند سایر هنرهای این استان از قدمت زیادی برخوردار است و محبوبیت فوق العاده ای در میان مردم داردکه از آن برای تهیه ظروف آبگینه ، جام، کوزه،گلدان و... استفاده می شود.

ظروف شیشه ای همدان

در این مقاله سعی بر معرفی تک تک سوغاتی های استان همدان شده است تا منجر به آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با استان همدان شود، اگر شماهم به این استان فوق العاده سفر کرده اید، تجربه ی خرید سوغات همدان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

همچنین گردشگری 724  با ثبت تمامی جاذبه های این استان فرصت خوبی را به مسافران داده است تا علاوه بر آشنایی هر چه بیشتر با جاذبه های این استان از لحظات خود نهایت لذت را ببرند.

برای مطالعه ی بیشتر راجع به این استان زیبا مقاله ی جاهای دیدنی همدان را مطالعه کنید.