سوغاتی های اردبیل که بیشتر شامل خوردنی های خوشمزه می شود زبانزد تمامی مردمی است که فقط برای یک بار آن را چشیده اند. این خوردنی ها که همانند قدمت استان اردبیل از دیرینگی زیادی برخوردار هستند طعم بی نظیری دارند و در کنار جاذبه های تماشایی این استان فرصت خوبی را به علاقه مندان داده است تا بتوانند پس از بازدید از جاهای دیدنی اردبیل خریدن انواع شیرینی ، حلوا، نان و سایر سوغاتی های این استان بهره ببرند. استان اردبیل علاوه بر خوردنی های خوش طعمی که دارد صنایع دستی نیز دارد که در زمره سوغاتی های این استان قرار گرفته است. این ویژگی ها منجرب شده است که استان اردبیل به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل شود و مسافران و گردشگران  زیادی را به خود جذب کند.

1- عسل سبلان اردبیل

اولین و  مهم ترین سوغاتی استان اردبیل عسل سبلان است که در دشت های پونه، گون، گشنیز، آویشن و اقاقیا تولید می شود به همین دلیل عسل های این استان از طعم و کیفیت بی نظیری برخوردار هستند. این عسل ها طعم های متفاوتی دارند که می توان به عسل گون، آویشن، عسل چهل گیاه و عسل گشنیز اشاره کرد و  با توجه به محل کشت از خاصیت های داروئی برخوردار هستند.

عسل سبلان سوغاتی اردبیل

2- تخمه آفتاب گردان اردبیل

از سوغاتی های خوشمزه و پر طرفدار اردبیل تخمه آفتاب گردان است که مملو از ویتامین های  E،B، منیزیم، آهن و پتاسیم است و برای گرفتگی عضلات و درد مفاصل مفید است.

تخمه آفتاب گردان اردبیل

3- سرشیر و کره اردبیل

از سوغاتی های مقوی و محبوب استان اردبیل سرشیر و کره می باشد که علاوه بر گردشگران مورد پسند ساکنین اردبیل نیز هست . سرشیر و کره اردبیل که تقریبا چربی 60 درصد دارد به عنوان وعده ای برای صبحانه به مصرف می رسد.

سرشیر سوغاتی اردبیل

4- حلوای سوغاتی اردبیل

حلوا که سوغاتی اکثر شهرهای ایران به شمار می رود در هر منطقه دستور پخت منحصر به فرد خود را دارد. استان اردبیل نیز حلوای مخصوص خودش را دارد که به سه نوع قره حلوا، حلوای زنجبیل و حلوای سفید تقسیم می شود. در بین این سه حلوا ، حلوای سیاه یا قره حلوا رایج ترین حلوای این استان است که برای تهیه آن از جوانه گندم، گردو، کره ،کنجد و شیره انگور استفاده می کنند. برای خرید حلوا سیاه اردبیل میتوانید روی لینک کلیک کنید. حلوای سفید که طرفداران خودش را دارد معمولا در خلخال پخته می شود و در ایام عید فطر، عیدهای مذهبی و مراسم ازدواج به مصرف می رسد.

5- باقلوای اعلای مخصوص سوغات اردبیل

باقلوای اردبیل که معروف ترین شیرینی این استان است با شیر، گردو، تخم مرغ و پودر پسته تهیه می شود و در سراسر بازارهای اردبیل به فروش می رسد.

6- بالاتماز اردبیل

از سوغاتی های دیگر استان اردبیل بالاتماز است که به قطاب خلخال نیز شهره است. برای تهیه این قطاب مخصوص از گردو، دارچین، میخک و عسل استفاده می کنند.

بالاتماز اردبیل

7- شیرینی قرابیه اردبیل

از سوغاتی های دیگر استان اردبیل شیرینی خوشمزه قرابیه است که از بادام، تخم مرغ و شکر برای تهیه آن استفاده می کنند و برای تزئین خلال پسته و بادام روی آن می ریزند. این شیرینی که از طعم لذیذی برخوردار است یکی از سوغاتی های محبوب استان اردبیل محسوب می شود.

شیرینی قرابیه سوغاتی  اردبیل

8- شکلات رسته سوغاتی خوشمزه اردبیل

از سوغاتی های مشهور استان اردبیل شکلات رسته است که برای تهیه آن از شکلات، شکر، شیر، سرشیر ، گردو و خامه استفاده می کنند. این شکلات که طعم خوش مزه ای دارد پرفروش ترین سوغاتی های استان اردبیل محسوب می شود.

9- قند چوریی اردبیل

از شیرینی های لذیذ دیگر استان اردبیل قند چوریی است . قند چوریی که همان نان برنجی است بیشترین مواد تشکیل دهنده آن مربوط به پودر قند می باشد به همین دلیل به قند چوریی شهره شده است. این شیرینی که در بین مردم سوغاتی محبوبی است بیشتر در بخش خلخال پخته می شود.

سوغات اردبیل: صنایع دستی

همان طور که می دانید استان اردبیل از قدمت زیادی برخوردار است و در تمامی نقشه های تاریخی بخشی از ایران بوده است . اکنون نیز می توان اصالت آمیخته با هنر این استان را در صنایع دستی آن مشاهده کرد که در ادامه مطلب به معرفی تک تک آنها می پردازیم.

10- فرش اردبیل

از صنایع دستی استان اردبیل که شهرت جهانی دارد می توان به فرش آن اشاره کرد. این فرش ها که با بهترین نخ ها، طرح ها و رنگ ها بافته می شود معمولا از نقوش اسلیمی، زیرخاکی، زرین قلم، ترنج و اسلیمی برخوردار هستند.

فرش اردبیل سوغاتی

11- گلیم بافی اردبیل

از هنرهای دیرینه این استان گلیم بافی است که از زمان اشکانیان برجای مانده است .آنچه این گلیم ها را در نوع خود منحصر به فرد می کند رنگ ها و نقوش متفاوت آن است که در هر دوره تغییر کرده است و به مرور زمان برای خورجین، جل اسب و رختخواب پیچ نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

گلیم بافی سوغات اردبیل

12- جاجیم بافی سوغات اردبیل

از سوغاتی پر طرفدار استان اردبیل جاجیم بافی است که زمانی به آن (جای جمع) می گفتند. این جاجیم ها که از طرح های لوزی و رنگ های متنوع برخوردار هستند معمولا برای پیچیدن رختخواب مورد استفاده قرار می گیرد.

جاجیم بافی سوغات اردبیل

13- پلاس بافی اردبیل

این هنر دیرینه که توسط عشایر تهیه می شود به عنوان زیر انداز، خورجین و سجاده استفاده می شود.

14- اجاق قراقی هنر دیرینه اردبیل

همان طور که از نام اجاق قراقی پیدا است برای جلوی اجاق استفاده می شود. اجاق قراقی پارچه ای پشمی است از نقوش هندسی برخوردار است که در گذشته به شکل (U) بافته می شد ولی با گذشت سال ها شکل مستطیلی به خود گرفت.

اجاق قراقی سوغات دیرینه اردبیل

15- نمکدان بافی اردبیل

از سوغاتی هایی که بسیار در بین مردم رواج دارد نمکدان بافی است. نمکدان بافی که پارچه ای برای نگهداری و حمل نمک است از طرح های ساده تری نسبت به سایر صنایع دستی این استان برخوردار است.

نمکدان بافی اردبیل

16- نقاشی روی چرم اردبیل

از هنرهای دیرینه این استان می توان به نقاشی روی چرم اشاره کرد که از طرح ها و رنگ های مختلف بر روی چرم ها استفاده می شود و در غالب کیف، لباس، کفش و ... به بازار ارائه داده می شود.

نقاشی روی چرم اردبیل

17- سازسازی  هنر مخصوص اردبیل

از هنرهای جذاب این استان ساخت انواع سازهای سه تار، تنبک، سنتور و کمانچه است . ساخت این ساز ها که بیشتر در خلخال و مشکین شهر رواج دارد از جنس چوب گردو، توت، شمشاد و فوفل است.

18- مسگری سوغاتی اردبیل

از صنایع محبوب بین مردم ظروف مسی می باشد که استان اردبیل در تولید این محصول پیشرو شده است و به یکی از تولیدکنندگان ظروف مسی در کشور تبدیل شده است.

 مسگری سوغاتی اردبیل


اگر شماهم در سفر به این شهر زیبا از سوغاتی های اردبیل خرید کرده اید تجربه ی خرید خود را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

منبع : 

https://www.welcometoiran.com/what-are-ardabil-souvenirs

http://www.piranoos.com/tour-destination/ardabil

https://www.ir-co.com/en/ardebil-souvenir