یکی از روستاهای استان خراسان جنوبی، روستای آرک است و در دامنه رشته كوه هاي معروف به آرك- بين آباد قرار دارد. روستای آرک دارای جمعیتی بالغ بر 120 نفر بوده و از مکان های گردشگری متعددی مانند قلاع قدیمی (که در کوه های آرک واقع شده اند)، رودخانه آرک و ساختمان قدیمی برخوردار است. سرازیر شدن آب از آبشار بسیار زیبا و چشم نوازی که در مرکز کوه روستا قرار دارد و پیرامون آن را باغات اراک احاطه کرده، منظره ای توصیف نشدنی و دیدنی را بوجود آورده است.

از جمله مراسم های معروف روستای آرک می توان به مراسم دیرینه ی کشت گندم اشاره کرد که همه ساله در نیمه ی آبان ماه انجام می گیرد و به عنوان مراسم ساعت شهرت دارد، کشاورزان روستا در این زمان روز جمعه را بعنوان بهترین روز برای انجام مراسم انتخاب می کنند و با هماهنگی اهالی روستا، برای برگزاری مراسم آماده می شوند.

در روز برگزاری مراسم، کشاورزان با در دست داشتن بیل، بذر گندم مرغوب و شیرینی به سمت زمین رفته و رو به قبله در کنار یکدیگر همانند صف نماز جماعت می ایستند. یکی از بزرگان روستا برای تمامی اهالی دعا کرده، از گذشتگان یاد می کند و فاتحه ای برای اموات می خواند. سپس کشاورزان از گندم هایی که بر روی پارچه ای در مقابلشان است، مقداری برداشته و بر روی زمین می پاشند و کود می ریزند. پس از انجام مراسم آن ها بین افراد حاضر نقل و شیرینی پخش می کنند. این رسم زیبا در سال 1395 در میراث معنوی کشور به ثبت رسید. شغل اکثر اهالی روستا کشاورزی می باشد و همچنین عده ای به شغل دامپروری، قالبافی، سبد بافی، نجاری و تهیه ی عرقیات گیاهی می پردازند.