از معروف ترین جاهای تفریحی تهران، باشگاه بزرگ انقلاب است که در خیابان ولی عصر در ابتدای اتوبان نیایش واقع شده است. باشگاه انقلاب با به روزترین و مجهزترین امکانات روز دنیا تجهیز شده است و یکی از باشگاه بزرگ خاورمیانه محسوب می شود و اولین انتخاب ورزشکاران در استان تهران می باشد. باشگاه انقلاب که چند سالی مشغول به فعالیت شده است تمامی ورزش ها را در خود جای داده است به همین دلیل به یکی از سالن های ورزشی پرطرفدار برای آقایان و بانوان تبدیل شده است تا ورزشکاران بدون هیچ مشکلی در ساعات مختلف و بدون محدودیت به انجام ورزش های مورد علاقه خود در باشگاه انقلاب بپردازند همچنین خانواده ها بتوانند در محیطی آرام، امن و سالم فرزندان خود را برای ورزش در باشگاه انقلاب ثبت نام کنند.

این مر کز خرید نزدیک را از دست ندهید : مرکز خرید پالادیوم کجاست؟

ورودی های باشگاه انقلاب

باشگاه انقلاب که در بهترین منطقه تهران واقع شده است از وسعت زیادی برخوردار است به همین دلیل برای دسترسی آسان چند ورودی تعبیه شده است. تعداد ورودی های باشگاه انقلاب که به چهار عدد می رسد یکی در قسمت جنوبی مشرف به اتوبان نیایش، درب شرقی مشرف به بوستان ملت، درب شمالی مشرف به خیابان بین المللی تهران و درب غربی مشرف به خیابان سئول باز می شود تا ورزش دوستان بدون هیچ مشکلی بتوانند به این مجموعه وارد شوند. این تعداد ورودی ها به این جهت تعبیه شده است تا علاوه بر راحتی مسیر ، در زمان کوتاه تر و از همه سمت امکان دسترسی به باشگاه انقلاب فراهم شود و این امر فرصت مناسبی را به علاقه مندان داده است تا از این باشگاه با تمامی امکانات آن بیشترین بهره را ببرند.

ویژگی های باشگاه انقلاب

مجموعه ورزشی باشگاه انقلاب در سال 1377 در دوره پهلوی دوم تاسیس شد که در حدود یک میلیون متر مربع را به خود اختصاص داده است. باشگاه انقلاب که در ابتدا باشگاه شاهنشاهی و یا کلوپ شاهنشاهی نام داشت بعد از انقلاب نام آن تغییر کرد و به باشگاه انقلاب نام گرفت. باشگاه انقلاب که در ابتدا در حدود 130 هکتار بود بیشترین فضای آن را درختان ، زمین تنیس، زمین گلف و پیست اسب سواری تشکیل می داد و در آن موقع تمامی این فضاها خصوصی بودند و مردم عادی حق استفاده از آن را نداشتند اما بعد از انقلاب که اداره این مجموعه به وزارت ورزش جوانان داده شد آن را از حالت خصوصی به عمومی تغییر دادند و بر فضاهای ورزشی آن اضافه کردند و این باشگاه با  برترین امکانات تجهیز شد تا رتبه اولین باشگاه ها را در سطح کشور به خود اختصاص دهد.

اماکن ورزشی باشگاه انقلاب تهران

 ای مجموعه ورزشی که تمامی رشته های ورزشی را در خود جای داده است از فضاهای سرباز و سرپوشیده در بعضی بخش ها برخوردار است همچنین در بعضی رشته ها دو فضاهای مجزا به بانوان و آقایان اختصاص داده اند که در ادامه مطلب به آن ها می پردازیم.

زمین گلف باشگاه انقلاب

این ورزش که در ابتدای کار باشگاه  انقلاب نیز وجود داشت در سال 1341 در زمین 62 هکتاری به بهره برداری رسید و بعد از سال 1372 از وسعت آن کاسته شد و به 44 هکتار رسید. ورزش گلف که ورزشی کاملا منحصر به فرد است به خاطر قوانین و آداب خاصی که دارد در ابتدا مختص شاهزادگان و درباریان بود اما بعد از سال ها به یک  ورزش عمومی و عامه پسند تبدیل شد. ورزش گلف برای اولین بار در اسکاتلند تاسیس شد و سپس در سال 1304 توسط کارشناسان خارجی جهت کشف و استخراج نفت به ایران وارد شد اما بعد از ورود این ورزش به باشگاه انقلاب محیطی خصوصی برای عده ی خاصی از افرادبه وجود آمد تا به انجام این ورزش مشغول شوند ولی بعد از انقلاب این ورزش به طور عمومی در اختیار همگان قرار گرفت. باشگاه انقلاب که اصولی ترین زمین گلف را در کشور به خود اختصاص داده است فضایی با پستی و بلندی های طبیعی در کنار چمنزارها و درختان دارد تا ورزشکاران بتوانند به صورت گروهی در محیط آرام این مجموعه به ورزش مورد علاقه خود بپردازند.

زمین گلف باشگاه انقلاب تهران

جاده تندرستی باشگاه انقلاب

از محبوب ترین بخش های باشگاه انقلاب جاده تندرستی می باشد که همه روزه و در همه سنین مورد استقبال گرم طرفدارانش قرار می گیرد. جاده تندرستی باشگاه انقلاب که زمینی به طول دو هزار و پانصد متر دارد از منظره زیبایی با درختان کهن سال برخوردار است که جلوه بی نظیری را به این جاده داده است تا ورزشکاران بتوانند در فضای سبز این جاده از ورزش کردن بهره ببرند. این جاده که نه تنها مخصوص دویدن است برای پیاده روی نیز مناسب می باشد و تمامی گروه های سنی را در بر می گیرد اما آنچه که لازم به ذکر است ممنوع بودن استفاده از دوچرخه، اسکیت، موتور سیکلت و... می باشد تا این جاده مخصوص پیاده روی و دویدن شود. در جاده تندستی علاوه بر افراد سالم مسیرهایی برای افراد بیمار و سالمند  با شیب کم در نظر گرفته شده است تا آنها نیز امکان لذت بردن در فضای دل انگیز جاده تندرستی را داشته باشند.

جاده تندرستی باشگاه انقلاب تهران

تنیس باشگاه انقلاب

یکی از پرطرفدار ترین ورزش های باشگاه انقلاب تنیس می باشد و باشگاه انقلاب بزرگترین مجموعه تنیس خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. باشگاه انقلاب هفت استادیوم تنیس و سی زمین روباز خاکی دارد که به هم متصل هستند و این قابلیت را به تماشاگران داده است تا همزمان بتوانند چند مسابقه را تماشا کنند. ظهور بازی تنیس که به بریتانیا باز میگردد در ابتدا فقط بین شاهزادگان رواج داشت و به خاطر جذابیت و هیجانی که ورزش تنیس داشت کمی بعد به انگلستان نیز انتقال داده شد و سپس به یک ورزش عمومی تبدیل شد. این ورزش که در ابتدا یک ورزش اشرافی بود هم اکنون نیز در زمره گرانبهاترین ورزش ها قرار گرفته است. ورزش تنیس که یکی از ورزش های مهم المپیک محسوب می شود به چند نوع تنیس شاهی، تنیس روی میز و تنیس میدانی تقسیم می شود و باشگاه انقلاب بیش از هشت هزار متر مربع را به این ورزش اختصاص داده است.

تنیس باشگاه انقلاب تهران

استخر باشگاه انقلاب تهران

استخرهای باشگاه انقلاب شامل استخر سرپوشیده و روباز بانوان و استخر چهار فصل آقایان می شود که در ادامه مطلب به معرفی آنها می پردازیم.
باشگاه انقلاب که اولین باشگاه آبی کشور را به خود اختصاص داده است در سال 1395 تاسیس شد. این بخش از باشگاه انقلاب حدود 8 هزار متر مربع دارد که از دو فضای مجزا تشکیل شده است و به مجموعه بین المللی آفتاب شناخته شده است. 
بخش سرپوشیده مجموعه بین المللی آفتاب با 4 هزار متر مربع فضاهایی از قبیل استخر کودک، استخر آب درمانی، استخر ورزش های آبی و استخر قهرمانی 33 متری را در خود جای داده است. و بخش رو باز این مجموعه با 3 هزار متر مربع شامل حوضچه آب سرد، سونای خشک و بخار آب، استخر چهار فصل و جکوزی 15 نفره می شود. استخر آفتاب باشگاه انقلاب علاوه بر این فضاها که مورد استقبال علاقه مندان قرار می گیرد از مراکز ماساژ، باشگاه های بدن سازی، رستوران، کافی شاپ و سالن هوازی نیز برخوردار است.
این مجموعه که مورد استفاده برای خانم ها و آقایان می باشد در روزهای زوج از ساعت 7 تا 23 در اختیار بانوان و در روزهای فرد از ساعت 6 تا 23 در اختیار آقایان قرار می گیرد. استخر آفتاب که در روزهای جمعه هم آماده ارائه خدمات به علاقه مندان می باشد از ساعت 9 تا 15 در دسترس بانوان و از 16 تا 23 شب در دسترس آقایان قرار می گیرد.

استخر بانوان باشگاه انقلاب

این قسمت که در زیر مجموعه استخر آفتاب باشگاه انقلاب  قرار گرفته است در سال 1390تاسیس شد و در آن برای رضایت بانوان عزیز امکاناتی از قبیل استخر روباز چهار فصل، فضای سبز هفت هزار متر مربعی، استخر سر ریز تعادلی، جکوزی، سالن رختکن، بار شناگر، حمام ترکی سنتی و هشتی، سونای خشک، ماساژ و سالن بدن سازی تعبیه شد تا همه روزه از ساعت 10:30 تا 17:30 آماده ارائه خدمات به بانوان عزیز باشد.

استخر آقایان باشگاه انقلاب

این استخر باشگاه انقلاب که به استخر چهار فصل آقایان نام گرفته است بخش هایی را از قبیل استخر بزرگسالان، استخر کودکان، سونای خشک، حوضچه آب سرد، جکوزی، ماساژ، سالن بدن سازی، سالن کراس فیت، فروشگاه لوازم ورزشی، والیبال ساحلی، سالن ورزشی گروهی، بوفه و رستوران دارد . این مجموعه که در ضلع جنوبی باشگاه انقلاب قرار گرفته است همه روزه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 6 صبح تا 13:45 و 15 تا 22:30 و در روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح تا 12 ، 13 تا 16و 17 تا 20 در خدمت آقایان قرار می گیرد همچنین جهت هماهنگی می توان با شماره 7-26216356 تماس گرفت .

استخر باشگاه انقلاب تهران

بولینگ باشگاه انقلاب تهران

از قسمت های دیگر باشگاه انقلاب ورزش بولینگ است که از فضای مدرن برخوردار است و از سالن های بادی کشور ایتالیا برگرفته شده است. این بخش از باشگاه انقلاب علاوه بر داشتن 24 خط بولینگ از نوع اتوماتیک، سیستم امتیازدهی خودکار، مکانیزم توپ برگردان اتوماتیک از امکانات دیگری نظیر فروشگاه ورزشی مخصوص بولینگ نیز برخوردار است که این مکان در زمره اولین و مجهزترین فروشگاه لوازم بولینگ در کشور محسوب می شود.
این ورزش در باشگاه انقلاب که با قاعده و لباس مخصوص به خود انجام می گیرد یک وزش فردی به شمار می رود که در طی آن توپ هایی متناسب با وزن هر شخص در نظر گرفته شده است و بازیکنان باید این توپ ها را در در لاین های تعیین شده به حرکت در بیاورند تا تمامی پین ها به زمین بیوفتد. این ورزش هم همانند سایر ورزش ها قواعد و قانون به خود را دارد به همین دلیل می توانید از راهنمایانی که در این مکان ها قرار دارند کمک بگیرید. این مجموعه در باشگاه انقلاب از ساعت 9 تا 23 آماده ارائه خدمات برای آقایان و بانوان می باشد و برای هماهنگی و دریافت اطلاعات لازم می توانید با شماره 26216378 تماس حاصل فرمائید.

سالن تخصصی بانوان باشگاه انقلاب

این سالن که در بخشی از باشگاه انقلاب قرار گرفته است مختص بانوان عزیز می باشد با داشتن 2500 متر فضای داخلی و 700 متر فضای باز شامل سه سالن ایروبیک ، سالن بدن سازی، سالن بهداشتی و آرایشی به وسعت 230 متر، ماساژ، درمان مو، پوست، آب درمانی و مشاور رایگان می باشد همچنین بخش هایی را نیز برای کودکان 2 تا 12 سال در نظر گرفته اند که شامل پارک کودکان، کلاس ژیمناستیک و نقاشی می شود. این مجموعه از باشگاه انقلاب همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 تا 21 و پنج شنبه ها از ساعت 7 تا 18 و جمعه ها 9 تا 13 آماده ارائه خدمات به بانوان عزیز می باشد و برای هماهنگی و دریافت اطلاعات لازم می توان با شماره 26216390 تماس حاصل گرفت.

فوتبال باشگاه انقلاب

از بخش های مهیج و پرطرفدار باشگاه انقلاب ورزش فوتبال می باشد که به دو نوع فوتبال چمن مصنوعی و فوتبال چمن طبیعی تقسیم می شود.

فوتبال چمن مصنوعی باشگاه انقلاب

این ورزش در باشگاه انقلاب که در زمین های چمن مصنوعی بزرگ و کوچک انجام می شود برای افراد 5 سال به بالا در نظر گرفته شده است که علاوه بر انجام این بازی مهیج می توانند دور های کلاس های آموزشی را در این مجموعه سپری کنند. فوتبال چمن مصنوعی باشگاه انقلاب که از امکاناتی همچون رختکن، حمام آب گرم و پروژکتور برخوردار است همه روزه از ساعت 6 صبح تا 24 به صورت سانسی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد و ورزشکاران می توانند در هر سانس به مدت دو ساعت به تفریح مورد نظر خود بپردازند.

فوتبال چمن مصنوعی باشگاه انقلاب تهران

فوتبال چمن طبیعی باشگاه انقلاب تهران

این بخش از باشگاه انقلاب که در سال 1365 تاسیس شد زمینی به ابعاد 120 در 85 را به خود اختصاص داده است و یکی از محبوب ترین بخش های باشگاه انقلاب محسوب می شود که تمامی رده های سنی را مخاطب قرار داده است. این زمین که در ضلع جنوبی باشگاه انقلاب  و در کنار استخر آقایان قرار گرفته است از فضایی همچون رختکن، دوش، سرویس بهداشتی و پیست دو میدانی برخوردار است و همه روزه و در دو سانس در اختیار ورزشکاران قرار می گیرد.

مینی گلف باشگاه انقلاب

ورزش مینی گلف باشگاه انقلاب که در زیر مجموعه گلف قرار دارد به صورت گروهی صورت می گیرد که برای انجام آن از دسته های مخصوصی به نام پاتر استفاده می کنند تا توپ را با ضربه کوچک به درون حفره ها بیندازند از آن جایی که برای انجام این ورزش نیازی به دویدن یا طی مساحت زیادی نیست مورد پسند تمامی افراد قرار گرفته است. باشگاه انقلاب با اختصاص دادن دو هزار متر مربع برای این ورزش فرصت مناسبی را به تمامی مینی گلف بازان داده است تا بتوانند از انجام این ورزش درمجموعه باشگاه انقلاب لذت ببرند. باشگاه انقلاب با داشتن 18 زمین مینی گلف در مدل های مختلف  و با کف موکت از امکانات دیگری همچون نورپردازی ، فضای سبز با انواع درختان تزئینی ، رستوران و کافی شاپ برخوردار است.

بیلیارد باشگاه انقلاب

از بخش های دیگر باشگاه انقلاب سالن بیلیارد می باشد که در ضلع جنوب غربی واقع شده است. مجموعه باشگاه انقلاب با فراهم کردن فضای مجزا برای بانوان و آقایان این امکان را به تمامی علاقه مندان داده است تا در این مجموعه به تفریح مورد نظر خود بپردازند. در  باشگاه انقلاب علاوه بر 12 میز ایت بال، هشت میز اسنوکر، 4 میز ایت بال و اسنوکر فضاهایی را نیز به کافی شاپ اختصاص داده است.

سالن ورزشی رزمی باشگاه انقلاب

سالن ورزشی باشگاه انقلاب که در طبقه بالایی سالن اسکواش قرار دارد از دو فضای مجزا برای بانوان و آقایان تشکیل می شود که در آن ورزش هایی از قبیل کاراته، کیک بوکسینگ، دفاع شخصی و ژیمناستیک آموزش داده می شود و علاقه مندان جهت هماهنگی و دریافت اطلاعات از این بخش باشگاه انقلاب می توانند با شماره 22025858 تماس حاصل فرمایند.

اسکواش باشگاه انقلاب

این سالن که در سال 1373در باشگاه انقلاب تاسیس شده است مساحتی در حدود 600 متر مربع را به خود اختصاص داده است و از بخش هایی از قبیل پنج سالن اسکواش، 4 ردیف تماشاچی، فروشگاه وسایل ورزشی ، کافی شاپ ، رستوران و بوفه تشکیل می شود. این ورزش که از فضایی مجزا برای آقایان و بانوان برخوردار است فرصت خوبی را به ورزشکاران داده است تا نهایت استفاده خود را از این قسمت از باشگاه انقلاب ببرند همچنین جهت  دریافت اطلاعات لازم می توانند با شماره 216347 ،  26216346 ، 26216345 تماس بگیرند.

اسکواش باشگاه انقلاب تهران

تیر اندازی باشگاه انقلاب تهران

 از ورزش های دیگر باشگاه انقلاب تیر اندازی می باشد که تمامی گروه های سنی را از 6 سال به بالا می پذیرد و در ضلع شمالی باشگاه انقلاب واقع شده است که شامل 9 لاین تیراندازی و 6 دستگاه فالینگ تارگت در رشته های تفنگ و تپانچه بادی می باشد و همه روزه از ساعت 8 تا 23 مورد استقبال گرم ورزشکاران باشگاه انقلاب قرار می گیرد.

تیراندازی باشگاه انقلاب تهران

سالن خانوادگی باشگاه انقلاب

همان طور که از نام این بخش مشخص است یک فضایی خانوادگی در باشگاه انقلاب می باشد  و از قسمت های کاربردی باشگاه انقلاب به شمار می رود که از ابعاد 14 در 38 متر برخوردار است و فرصت خوبی را در اختیار خانواده ها قرار داده است تا بتوانند در کنار دلبندانشان ورزش های والیبال، بسکتبال و فوتسال انجام بدهند.

سالن یادگار باشگاه انقلاب

این سالن که بزرگترین بخش باشگاه انقلاب است سالنی چند منظوره برای انجام ورزش های والیبال، فوتسال، بسکتبال، هندبال، بدمینتون و تیر اندازی با کمان می باشد. این سالن  از باشگاه انقلاب که به نام مصطفی خمینی شهره است در ضلع شمال شرقی قرار دارد و از ابعاد 60 در 40 متر برخوردار است که در طبقه بالای این سالن حدود 447 متر مربع را به فدراسیون تنیس اختصاص داده شده است و همه ساله مسابقات تنیس در این سالن صورت می گیرد.

صخره نوردی باشگاه انقلاب

از ورزش های محبوب و پر طرفدار باشگاه انقلاب صخره نوردی و اسکیت لاین است که همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از 8 تا 22 و پنج شنبه و جمعه ها از ساعت 9 تا 22 آماده ارائه خدمات به علاقه مندان می باشد .

سالن پدل باشگاه انقلاب

این ورزش که در دهه اخیر به مجموعه باشگاه انقلاب  اضافه شده است ترکیبی از تنیس و اسکواش می باشد و در زمینی به ابعاد 20 در 10 متر در تیم های دو نفره انجام می گیرد. در این مجموعه از باشگاه انقلاب جهت رضایت ورزشکاران رستوران، بوفه، فروشگا، سالن بدنسازی و ورزش های راکتی و سالن رزمی تعبیه شده است و  ورزشکاران  می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 22664603 تماس بگیرند.

ماهیگیری باشگاه انقلاب تهران

از بخش های خوب و جذاب باشگاه انقلاب ماهیگیری می باشد که در حدود دو هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است و در حدود 6 هزار ماهی قزل آلا و کپور را در خود جای داده است همچنین از فضای زیبا و دلچسبی نیز برخوردار است تا اعضای خانواده ها دور هم جمع شوند و لحظات خوشی را در کنار هم سپری کنند. در این بخش از باشگاه انقلاب علاوه بر اینکه استخر بزرگی در ابعاد 20 در 40 متر وجود دارد بوفه و فضایی برای سرخ کردن ماهی نیز وجود دارد تا خانواده ها بتوانند در کنار هم از خوردن ماهی ها لذت ببرند.

امکانات جانبی باشگاه انقلاب

علاوه بر فضاهای تعیین شده در باشگاه انقلاب برای انجام ورزش های مورد نظر بخش های دیگری برای استراحت، هنر و تفریح را در اختیار مردم عزیز قرار داده است که در ادامه به آنها می پردازیم.
دهکده سبز باشگاه انقلاب : این دهکده ی باشگاه انقلاب که در مسیر جاده سلامتی قرار دارد با درختان سرسبز پوشیده شده است و به مکان آرام و دلنشین برای رستوران، کافه، گالری، کتاب فروشی و آکادمی هنر تبدیل شده است همچنین برای کسانی که در مسیر جاده تندرستی در حال ورزش کردن و دویدن می باشند محل خوبی برای استراحت ورزشکاران است تا بعد از ساعت ها بتوانند در دهکده سبز باشگاه انقلاب لحظاتی را به استراحت سپری کنند.

رستوران باشگاه انقلاب تهران

کارزین باشگاه انقلاب

این بخش از قسمت های دیدنی باشگاه انقلاب به شمار می رود که با قرار گرفتن در ارتفاعات صحنه های محصور کننده ای را از کوه های البرز و برج میلاد به نمایش می گذارد.

فودکورت باشگاه انقلاب

از قسمت های لذیذ و خوشمزه باشگاه انقلاب فود کورت می باشد که در دو طبقه واقع شده است و مورد پسند تمامی گروه های سنی است.
از بخش های مفرح دیگر باشگاه انقلاب خانه کودک، سالن همایش و سینمایی راگادید می باشد.

شرایط عضویت در باشگاه انقلاب

باشگاه انقلاب نیز همانند سایر مکان ها از قوانین و قاعده خاصی برخوردار است که تمامی افراد و اعضای باشگاه انقلاب موظف به رعایت آن می باشند. قوانین باشگاه انقلاب شامل مواردی از قبیل عدم ورود هرگونه حیوانات به باشگاه انقلاب می باشد همچنین کارت عضویت فقط مختص جاده تندرستی هست که برای استفاده از سایر قسمت ها باید تعرفه های مربوطه را پرداخت کرد لازم به ذکر است کارت عضویت باشگاه انقلاب تنها برای استفاده از جاده تندرستی می باشد.

عضویت باشگاه انقلاب تهران

اگر قصد عضویت و استفاده از خدمات باشگاه انقلاب را داشته باشید می توانید از طریق سایت www.enghelabsportcomplex.ir  که سایت رسمی باشگاه انقلاب می باشد اقدام کنید.


سخن پایانی

گردشگری 724 در این مقاله سعی بر معرفی بزرگترین مجموعه ورزشی خاورمیانه کرده است تا موجب آشنایی اتباع خارجی و ایرانی با این باشگاه شده باشد. در صورت سفر به استان تهران می توانید جاهای دیدنی تهران را در این سایت مطالعه بفرمائید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Enghelab_Sport_Complex

http://toptenteh.com/tennis-club/item/710