header

ﻣﺠﻤﻮﻋﮥ ﺳﺒﺰه ﻣﯿﺪان

توضیحات

از آثار مجموعه دوره قاجار در شهر بجنورد می توان به مجموعه سبز میدان اشاره کرد.در این مجموعه یک کاروانسرا،حمام، راسته بازارو چند قهوه خانه و حجره به چشم می خورد.

طرح کلی  کاراوان سرایی که در این مجموعه قرار دارد از یک میانسرا گرفته شده،این کاروانسرا با  پشت بغل قوس ها به نحو آجر چینی خفته راسته و آجر های قالبی برجسته منقش شده است.

این کاروان سرا که به کاروانسرای سردار مفخم معروف می باشد ، به دستور یار محمد خان شادلو (سردار مفخم)  برای اسکان مهمانان غیر رسمی ایشان در اواخر سده 12 و اوایل قرن 13 بنا شده است . این کاروان سرا که در زمان قدیم مرکز خرید و فروش  شهر به حساب می آمده است محل جشن های و آئین های اجتماعی هم بوده است.

حمام این مجموعه که در سمت شمال شرقی قرار گرفته است به شکل حمام های سنتی ساخته شده است که سیستم گرمایشی آن در کف قرار دارد و با حرارت کوره ها حمام ها را گرم می کرده اند ؛ پس از ورودی ، رختکن قرار گرفته است که پس از عبور از یک راهروی باریک به سربینه و در نهایت به گرمخانه  می رسد.

یکی دیگر از مکان هایی که در این مجموعه قرار گرفته است بوستان سبز میدان می باشد که یکی از بهترین مکان های تاریخی در شهر بجنورد شناخته می شود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

خدمات و امکانات
 • مشخصات :

  کارت خوان :
  دارد
  فضای بازی کودکان :
  دارد
  بوفه خوراکی :
  دارد
  سرویس بهداشتی :
  دارد
  آب آشامیدنی :
  دارد

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان شمالی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟