header

گورستان صخره ای سیراف، شگفت انگیز ترین گورستان و گورستان تمدن ها

فاصله از مرکز استان 237.2 ک.م فاصله از شهرستان کنگان 37 ک.م فاصله از شهر بندر سیراف 762 متر

آدرس

(بوشهر - کنگان - بندر سیراف)


استان بوشهر، شهرستان کنگان، شهر سیراف، گورستان صخره ای سیراف

سیراف، شهری تاریخی در استان بوشهر و در بخش مرکزی شهرستان کنگان واقع شده است. در گذشته این شهر را که بسیار شبیه روستای ماسوله است به نام های سیراب یا صیراف هم می شناختند. این شهر که یکی از بنادر عظیم و زیبای جنوب ایران محسوب می شد در آن زمان حدود 300 هزار جمعیت داشت.

گورستان صخره ای یک جاذبه حیرت آور شهر سیراف است که در دره ای به نام لیرودی شیلو واقع شده است. این چاله ها در ابتدا به عنوان جمع کردن آب باران در کنار دره ها ایجاد شده بود اما به دلیل بیماری طاعون که بسیاری از مردم شهر به آن مبتلا شدند و همچنین زلزله مرگبار 7 روزه ای که در سیراف رخ داد از این مکان به عنوان دفن اجساد استفاده کردند.

ابعاد هر قبر به طول حدود 2 متر، عرض نیم متر و ارتفاع حدود 60 سانتی متر است. آنچه از تصاویر این گورستان استنباط می شود این است که این قبرها به صورت مرتب و رو به غرب ساخته شده اند. باستان شناسان با توجه به دفن اجساد طبق رسومات ادیان مختلف، در بازه زمانی متفاوت این گورستان را گورستان تمدن ها نامیدند.

کارشناسان قدمت این مکان تاریخی را به دوره های تاریخی پس از اسلام، دوره ساسانیان نسبت می دهند. گورستان صخره ای سیراف در مهرماه سال1381 با شماره 6502 در فهرست آثار ملی ثبت شد.


نویسنده

این جاذبه توسط Tofighpour ثبت شده است

مشخصات

گورستان صخره ای سیراف، شگفت انگیز ترین گورستان و گورستان تمدن ها

امتیاز کاربران به :

گورستان صخره ای سیراف، شگفت انگیز ترین گورستان و گورستان تمدن ها

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)