header

گنبد سبز قم کجاست؟

توضیحات

مقبره های گنبد سبز، آرامگاه هایی تاریخی با معماری منحصر به فرد

مقبره های گنبد سبز که یکی از جاهای دیدنی قم می باشد  شامل سه آرامگاه در باغی معروف به "باغ گنبد سبز" می باشد، آرامگاه های خاندان صفی، از حاکمان شهر قم می باشد. ساخت این مقبره ها به قرن 8 هجری می رسد.

آنچه این آرامگاه ها را تاریخی و مانگار کرده است، معماری منحصر به فرد و زیبای آنها به همراه گچبری هایی که چشم هر بیننده ای را به خود مبهوت  متحیر کرده است، می باشد.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : گلزار شهدای قم

این برج ها از گنبدهایی دو پوسته ساخته شده که گنبد خارجی، منشوری 16 ضلعی و گنبد داخلی، گرد و استوانه ای به صورت عرقچینی در زیر گنبد خارجی واقع شده است. گنبد خارجی مقبره ی جنوبی در اثر گذر زمان از بین رفته است و تنها گنبد داخلی آن تعمیر شده است به همین دلیل از دیگر گنبد ها کوتاه قد تر دیده می شود.

دیواره ها و پایه های گنبدها از آجر با نمایی زیبا بنا شده که کتیبه هایی با قلم ثلث یا کوفی به همراه گچبری هایی برجسته که روی آنها قرآن و نام حضرت علی (ع) نقش بسته خودنمایی می کند. تفاوت این گنبد ها با یکدیگر تنها بر کوتاهی و بلندی پایه های آن می باشد.

همزمان با تعمیرات صورت گرفته گنبد اصلی با کاشی کاری هایی فیروزه ای تزئین گشته است. این بناهای زیبا اکنون جزء آثار ملی ایران به شمار می رود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قم روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟