در طول تاریخ همیشه مکان هایی مورد توجه بسیار بزرگان و حاکمان آن زمان بوده است این گونه مکان ها گاها به تفرجگاه فصلی و یا به مکانی که گویای گذشته و حوادث رقم خورده است تبدیل می شود از این رو برای باستان شناسان، تاریخ نویسان و به خصوص مردم آن منطقه بسیار حائز اهمیت است. در استان زیبای چهارمحال و بختیاری در شهر فارسان در روستای ده چشمه مکانی واقع شده است که علاوه بر ثبت بخشی از تاریخ از ارزش و احترام معنوی فراوانی برخوردار است این اثر بی همتا گردشگاه پیرغار نام دارد و در زمره جاذبه تاریخی و طبیعی  قرار گرفته است. این مکان یکی از جاهای دیدنی فارسان می باشد، همچنین از ویژگی های متمایزی برخوردار است که آن را در میان مردم منطقه زبان زد کرده است از این رو جاذب بسیار جمعیت است و از قطب های توریستی مهم این منطقه به شمار می رود. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این جاذبه همراه گردشگری724 باشید.

گردشگاه پیرغار
روستای ده چشمه که این جاذبه زیبا را در خود جای داده است آب و هوای خشک و معتدل و طبیعت جذابی دارد مردم این روستا به زبان بختیاری سخن می گویند و اکثر آنها به کار کشاورزی و باغداری مشغول هستند علاوه بر این به فعالیت های در آمدزایی از قبیل بافت قالی و تولید لبنیات می پردازند که در اقتصاد آن ها تاثیرگذار است. این روستا طبیعت چشم نوازی دارد که در تمام سال جلوه های محصورکننده ای را به نمایش می گذارد. گردشگاه پیرغار در اطراف این روستا قرار دارد نام این گردشگاه از غاری که در بالای کوه صخره ای قرار دارد گرفته شده است این غار سراسر از آهک پوشیده شده است که هنوز هم بخش هایی از آن ناشناخته باقی مانده است ارزش معنوی آن منجرب شده است که مورد استقبال مردم به ویژه در نوروز قرار گیرد به طوری که عموم مردم در این غار خواسته های خود را با شمع روشن کردن بیان می کنند .در این غار چشمه های متعددی وجود دارد که در نهایت به جاری شدن آبشار ختم می شود.

گردشگاه پیر غار

آبشار پیرغار یک آبشار فصلی است که در مسیر حرکت زمین های کشاورزی را آبیاری می کند ودر سرسبزی محیط اطرافش تاثیر به سزایی گذاشته است اطراف آبشار مملو از درختان کهن سال است وجود پوشش گیاهی چند صد ساله گویای قدمت این مکان است از خصوصیات دیگر آن آب و هوای مطلوب و گیاهان فراوان است که زیستگاه مناسبی را برای گونه از پرندگان و جانواران فراهم کرده است.

گردشگاه پیر غار
گردشگاه پیرغار با وجود سه کتیبه که در سال 1377 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است  بخشی از مهم ترین سنگ نوشته ها را به خود اختصاص داده است متن این سنگ نوشته ها در مورد جنبش مشروطه خواهی و قیام مردم بختیاری است این متون به خط نستعلیق  حجاری شده است و مربوط به زمان قاجار و پایان حکومت سردار ظفر است. این کتیبه ها مهم ترین قسمت های دیدنی گردشگاه پیرغار است که با گذر زمان بخشی از قسمت های آنان فرسوده شده است و تلاش برای حفظ این آثار منجرب به مرمت شد که در طی این عملیات  این آثار باستانی از رطوبت و گل سنگ و دیگر عوامل آسیب زا حفظ شد.
گردشگاه پیر غار استان چهار محال و بختیاری
اوج زیبایی این مکان در فصل بهار و تابستان است از این رو شش ماه اول سال بهترین زمان برای سفر است که خانواده ها می توانند لحظات خوشی را در کنار هم رقم بزنند گردشگاه پیرغار از مسیردسترسی آسانی برخوردار است همچنین سازه هایی اعم از پارکینگ و رستوران و فروشگاه و.. جهت رفاه گردشگران تعبیه شده است تا در بهترین حالت ممکن از این جاذبه لذت ببرند.