header

گردشگاه بند

فاصله از مرکز استان 9.7 ک.م فاصله از شهرستان ارومیه 11.9 ک.م فاصله از شهر ارومیه 11.9 ک.م

آدرس

(آذربایجان غربی - ارومیه - ارومیه)


استان آذربایجان غربی، ارومیه، امتداد خیابان دانشکده، روستای بند

بند نام روستایی از توابع شهرستان ارومیه است که در سه کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه قرار گرفته است. روستا در امتداد رودخانه شهر چایی شکل قرار گرفته و از قدمت طولانی و چند هزار ساله برخوردار است. این روستا که دارای طبیعتی کوهستانی است سال ها به عنوان بازار روستایی ارومیه شناخته می شده است. برخی از خانه های روستا هنوز هم دارای معماری سنتی است و از مصالحی همچون سنگ و خشت و چوب ساخته شده است اما برخی دیگر از خانه های روستا که در سال های اخیر ساخته شده است به مانند خانه های شهری است. مردم این روستا به دو زبان آذری و کردی کرمانجی صحبت می کنند و اغلب دامدار و یا کشاورز هستند. اطراف روستا را باغات چشم نواز سیب و انگور و زمین های سرسبز کشاورزی فرا گرفته اند.

چشم انداز سرسبز اطراف رودخانه شهر چایی و باغات سیسب و انگور این روستا یکی از تفرجگاه های اصلی مردم شهر ارومیه است. باغ های توت این روستا نیز یکی از مراکز عرضه توت این روستاست که طرفداران بسیاری دارد و پای خیلی ها را به این روستای زیبا می کشاند. بر روی رودخانه شهر چایی سدی ساخته شده است که دریاچه تشکیل شده در پشت آن که در بین مردم به دریاچه شهرچایی شهره است یکی دیگر از تفرجگاه های این منطقه است. منظره چشم نواز اطراف سد و قایق سواری نیز از تفریحاتی است که مردم منطقه را به این سمت و سو می کشاند. در روزهای آخر هفته و تا در تعطیلات سالیانه مناطق اطراف این سد و روستای بند مملو از حضور مردمانی است که خودشان را به این منطقه رسانده اند.

در اطراف روستا نیز کافه ها و ورستوران هایی تاسیس شده است که به ارائه انواع غذاها و غذاهای محلی میپردازند که در این میان آش دوغ این منطقه از  طرفداران بسیاری برخوردار است. در روزهای گرم تابستان نیز بستنی فروشی هایی به چشم می خورد که نوعی بستنی خوشمزه را ارئه می کنند که خواهان زیادی دارد. این روستا در فصول بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل و در پاییز و زمستان دارای آب و هوایی سرد و زمستانی است. برای رسیدن به این گردشگاه زیبا کافی است مسیر جاده شهید بهشتی را پیش رو بگیرید که به جاده دانشکده نیز شهره است. تفرجگاه بند از مسیر ارومیه به راژان نیز قابل دسترسی است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

گردشگاه بند

امتیاز کاربران به :

گردشگاه بند

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)