header

کلیسای مسروپ

توضیحات

تاریخچه کلیسای مسروپ اراک

یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر استان مرکزی کلیسای مسروپ است که در سال 1379 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این اثر در شهرستان اراک در خیابان شهید چمران واقع شده است و متعلق به زمان قاجار است. این بنا توسط ارامنه اراک که از مسیحیان گریگوری هستند در سال 1914بنا شده است و برای ساخت این بنا ارمنی های کزاز(شازند)،ازنا،کمره،هفت جاپلق و بور از منابع مالی خود استفاده کردند تا تمامی مراسمات خود را بتوانند در این کلیسا انجام بدهند.این کلیسا که از ارزش بسیاری برای ارامنه برخوردار است در مرکز آن چلیپایی به عنوان یاد بود برای شهدا ساخته شده است.

 

کلیسا،کلیسای مسروپ،کلیسای مسروپ در استان مرکزی،کلیسای مسروپ مرکزی،کلیسا در مرکزی،کلیسا در استان مرکزی

 

وضعیت کلیسای مسروپ


محیطی که برای ساخت کلیسا در نظر گرفته شده است مستطیلی شکل است و ابعاد 24در15 متر را دارد این بنا سراسر از خشت و گل،ملات و چوب پوشیده شده است و برای استحکام هر چه بیشتر آن از تیرهای چوبی استفاده شده است.کلیسا از سه بخش مردم نشین،محراب، دواتاق، دو ورودی در شرق و غرب تشکیل شده است در این کلیسا بخش های دیگری نیزاز جمله مدرسه، سرایداری، کشیش،منزل کشیش و تالار اجتماعات که مخصوص غسل و شمع روشن کردن است تعبیه شده است. از ویژگی های جذاب این کلیسا سقف آن است که روی چهار ستون با قوس هایی به دیوارهای جانبی وصل شده اند و این دیوار ها در چهار طرف از نورگیرهایی برخوردار هستند که هم جهت تهویه و هم برای روشنایی کاربرد دارند. از مهم ترین قسمت های کلیسا محراب آن است که با زیبایی هر چه تمام تر خود نمایی می کند این محراب یک متر از کف کلیسا بلند تر است و دارای طاقی بزرگ است و از تزئینات زیبایی چون اشکال هندسی، و تصاویری از حضرت مسیح دارد.از خصوصیات دیگر  این اثر برج ناقوس است که درجلوی ورودی غربی واقع شده است.

 

کلیسا،کلیسا مسروپ،کلیسای مسروپ در استان مرکزی،کلیسا در استان مرکزی،کلیسای مسروپ مرکزی،کلیسای مسروپ در استان مرکزی،کلیسای مسروپ در اراک،کلیسا مسروپ در اراک


خوشبختانه با گذشت سال ها کلیسا مسروپ پا برجامانده است وآسیبی به آن وارد نشده است و هم چنان مورد استفاده ارمنی ها است این کلیسا از جاذبه های استان اراک به شمار می رود که در ایام نوروز مورد استقبال گردشگران و علاقه مندان برای آشنایی به ادیان مختلف قرار می گیرد.

 

                               سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های مرکزی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟