header

کاروانسرای شاه عباسی

توضیحات

کاروانسرای شاه عباسی، کاروانسرای صفویه و پادگان قاجاریه

کاروانسرای شاه عباسی بنایی استوار و باقدمت از دوران صفویه است که نمایی سنگی و آجری داشته و یکی از جذابترین و همینطور محبوبترین جاذبه‌های استان البرز و شهر کرج محسوب می‌شود. این کاروانسرای بزرگ در زمان شاه سلیمان صفوی در سالهای 1078 تا 1109 ساخته شده است و مساحت آن بیشتر از 3 هزار متر مربع می‌باشد. کاروانسرای شاه عباسی در قسمت جنوب شرقی میدان شاه عباسیِ کرج واقع شده است و پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری می‌باشد.

این جاذبه تفریحی نزدیک را از دست ندهید : دهکده آبی پارس

 

تصویر کاروانسرای شاه عباسی، کاروانسرای صفویه و پادگان قاجاریه

این کاروانسرا مانند بسیاری از کاروانسراهای کشور ایران در شاهراه ابریشم قرار داشته و به همین دلیل از دیرباز محل استراحت بسیاری از مسافران بوده است. اما این تنها کاربرد این محلِ باارزش نبوده است و پس از دوره‌ی صفویه، در اوایل دوران قاجار از آن به عنوان یک پادگان یا قلعه نظامی استفاده شده و پس از مدتی در اواخر قاجاریه نیز از آن به عنوان مدرسه بهره برده می‌شده است. بنابراین کاروانسرای شاه عباسی نقش مهمی در دوره‌های مختلف داشته است و اتفاقات پرفراز و نشیبی را تجربه کرده است و تاریخچه‌ی متنوعی دارد.

از این جاذبه دیدنی هم دیدن کنید : قلعه صمصام کرج، دژ دفاعی قاجاریه

از سه هزار متر مربعی که به کلِ این اثر تاریخی مربوط می‌شود، 900 متر آن به حیاط میانی آن مربوط می‌شود و در ادامه این بنا دارای 21 حجره‌ی دارای ایوان بوده است که بسیاری از مسافران می‌توانستند در آن به استراحت بپردازند. همینطور پنج بارانداز نیز در آن برای حفظ و نگهداری کالاها وجود داشته است. به طور کلی در ساخت این بنا از آجر، سنگی، چوب و کاهگل استفاده شده است و با اینکه کاروانسرای شاه عباسی در دوران پر فراز و نشیب خود مرمت‌های زیادی را به خود دیده است اما به هر حال هنوز استوار است و می‌توان از آن استفاده نمود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های البرز روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟