header

چشمه گلابی

فاصله از مرکز استان 249.1 ک.م فاصله از شهرستان داراب 23.5 ک.م فاصله از شهر داراب 23.5 ک.م

آدرس

(فارس - داراب - داراب)


استان فارس، شهرستان داراب، بخش فسارود، چشمه گلابی

چشمه گلابی یکی از چشمه های پرآب استان فارس است که در شهرستان داراب و در 17 کیلومتری شهر داراب قرار گرفته است. اگر مسیر جاده قدیم داراب به شیراز را پیش رو بگیرید در کیلومتر 17 این جاده به چشمه گلابی خواهید رسید. این نام گذاری جالب چشمه هم ناشی از شباهت ظاهری چشمه به میوه گلابی است. آب اسن چشمه از ارتفاعات مجاور تامین می شود. باراش باران و برف و نفوذ آب های جاری در قلب کوهستان در نهایت به شکل یک چشمه متبلور می شود. چشمه گلابی تنها چشمه موجود در منطقه فسارود نیست اما بدون شک یکی از پرآب ترین چشمه های منطقه است که دارای سه خروجی آب شیرین و زلال است.

با وجود یک کوه نمکی در نزدیکی این چشمه آب چشمه گلابی کاملا قابل شرب بوده و برای آبیاری باغات و مزارع نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این چشمه از منابع مهم تامین آب منطقه نیز به شمار می رود. اطراف چشمه گاکلا سرسبز بوده و انبوه درختان و گیاهان علفی دور تا دور چشمه را فرا گرفته اند که چشم انداز بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. چشمه گلابی یکی از اصلی ترین تفرجگاه های شهرستان داراب است و همه روزه به خصوص در فصول گرم سال پذیرای خیل گردشگران و مسافرین است. آب و هوای کوهستانی و خنک منطقه و پوشش سرسبز آن سبب شده تا این منطقه به یکی از جذاب ترین مقاصد طبیعت گردی منطقه تبدیل شود.

اگر در فصل تابستان و البته در اوایل بهار به این چشمه مراجعه کنید افراد بسیاری را خواهید دید که در حال شنا کردن و یا شیرجه زدن در آب خنک و دلچسب حوضچه آب ناشی از جوشش چشمه هستند. آب در نهایت پس از جوشش از دل زمین در قالب یک رودخانه جاری شده و در طول مسیر با ایجاد آبشارهایی کوچک و کوتاه چشم انداز دلربایی را به وجود می آورد. در فصل زمستان و اواخر فصل پاییز به علت برودت هوا کمتر مسافری را در اطراف این چشمه زیبا خواهید دید. این چشمه زیبا که از شکاف سنگ ها به زیبایی تمام به بیرون می تراود  در فاصله 240 کیلومتری شهر شیراز و در نزدیکی روستای چشمه گلابی منطقه فسارود قرار گرفته است.

 


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

چشمه گلابی

امتیاز کاربران به :

چشمه گلابی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)