header

چشمه ونایی

توضیحات

چشمه ونایی کجاست

از جاذبه های طبیعی استان لرستان می توان به چشمه ونایی اشاره کرد.این اثر منحصر به فرد در استان لرستان در15 کیلومتری شمال غربی بروجرد در روستای ونایی واقع شده است. روستای زیبای ونایی بین دو کوه برآفتاب و کوه گرین قرار دارد مردم آن به زبان لری بروجردی سخن می گویند و به کار کشاورزی ،باغداری،دامپروری می پردازند آب و هوای این منطقه کوهستانی است تابستان های خنک و دلچسب دارد و هوا در زمستان بسیار سرد است .این روستا یکی از قطب های مهم توریستی است که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند که از این نظر حائز اهمیت است برای گسترش این روستا در اواخر سال1397 با موافقت هیئت دولت از روستا به شهر تبدیل شد و اخیرا امکانات رفاهی جهت حال گردشگران و مردم شهر در حال ساخت است .

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روخانه سیمره

 

چشمه ونایی مهم ترین قطب توریستی استان لرستان است. چشمه ونایی در15 کیلومتری شمال غربی بروجرد در روستای ونایی واقع شده است.

کوه گرین در شکل گیری روستای ونایی تاثیر بسیاری گذاشته است به طوری که این روستا در پایین کوه بنا شده است علاوه بر این سرآب ها ،آب آشامیدنی،و آب کشاورزی منطقه از آب های جاری شده کوه گرین تامین می شود و به  لطف آن طبیعت بسیار سرسبزی را به وجود آورده است.از ویژگی های ونایی می توان به ده کوه مرتفع اعم از هجده یال،سه کوزان، برنجه، والاش، هیگره و چشمه ها پرآب که ازجمله دو روزنه،سراب خسرو،آب سفید اشاره کرد که همه این ها هم در زندگی مردم نقش به سزای دارد و هم در جذب گردشگران تاثیر گذاشته است .خاک حاصیلخیز و آب های فراوان منجرب شده است مردم منطقه محصولات درجه یکی را پرورش دهند این محصولات شامل خیار ونایی،خیارشور ونایی، لوبیاسبز و انواع سبزی های معطر است که بخشی از این محصولات به شهرهای اطراف فرستاد می شود.

چشمه ونایی مهم ترین قطب توریستی استان لرستان است. چشمه ونایی در15 کیلومتری شمال غربی بروجرد در روستای ونایی واقع شده است.محیط بکر و طبیعت سبز و آب های فراوان به خصوص در کوه گرین زیستگاه مناسبی را برای حیواناتی از قبیل خرگوش، روباه،موش صحرایی، و گونه ای از پرندگان مانند کبک ،حواصیل،چنگر فراهم کرده است. لازم به ذکر است که این جاذبه محیط آرام و دلنشین و بدون خطر دارد . بهترین زمان بازدید از آن در اواخر بهار و تابستان است در این موقع سراسر این اثر طبیعی  مملو از صدای دل انگیز پرندگان و گل های رنگارنگ  می شود که جلوه ی ویژه ای به این منطقه می دهد  و بازدیدکنندگان می توانند لحظات خوشی را در کنار خانواده رقم بزنند و از گذراندن اوقات و فراغت در این مکان بهترین استفاده را کنند.  از سرگرمی های محبوب این منطقه آب تنی کردن در چشمه ها است همچنین غار چند هزار ساله وجود دارد که از مسیر دسترسی سختی برخوردار است و نیازمند یک پیاده روی تمام عیار دو ساعته است و برای حفظ این طبیعت خاص و جذاب از هرگونه آسیب رساندن به آن آتش روشن کردن وشکستن درختان خودداری باید کرد.
 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟