رودخانه سیمره کجاست؟

یکی از جاذبه های طبیعی بروجرد رودخانه سیمره است و تقریبا در 25 کیلومتری جنوب شرقی کرمانشاه (غرب بروجرد) از به هم پیوستن دو رود به وجود می آید. این رود با طول 755 کیلومتر یکی از بزرگ ترین و پرآب ترین رودخانه ی این استان است و از مهم ترین سرشاخه های کرخه به شمار می رود. از ویژگی های این رودخانه آب گل آلود آن است به همین علت به آن سیمره می گویند. سیمره از دو بخش سی به معنی سیاه و مره یعنی غار و دیواره سنگی تشکیل شده است.این رودخانه دارای نام های قدیمی دیگری از جمله اوکنی یا گاماسب (گاومیش آب)یعنی رود بزرگ بوده است. این رود که کهن ترین رودخانه غرب ایران است شدت آب در آن متغییر است و در طول زمان هرگز بستر مناسبی برای شنا و آبتنی کردن نبوده است.

سرچشمه ی اصلی این رودخانه استان همدان و از حوالی کوه الوند به نام گاماسیاب است.برای رسیدن به استان لرستان با گذر از مناطق مختلف شعبه هایی ازملایر،تویسرکان و نهاوند دریافت می کند سپس با گذر از بخش باریک منطقه کوهستانی به استان کرمانشاه می رسد. آنچه حائز اهمیت است عبور این رودخانه از منطقه تاریخی بیستون در کرمانشاه است که در این استان علاوه بر رودخانه قره سو که به سیاه آب شهره است رودهای کوچک دیگری اعم از هلیلان و کرند به آن می پیوندند و بعد به استان لرستان می رسد که در محل پل گاومیشان سیمره نام می گیرد. اگرچه تغییرات فصول گاهاً باعث کم آبی این رودخانه شده است ولی تاکنون هرگز خشک نشده است به همین علت آب آن در طول سالها مورد استفاده کشاورزان واقع شده است.

رودخانه سیمره بروجرد
 

رودخانه سیمره که از جمله جاهای دیدنی بروجرد محسوب می شود، پس از کیلومترها در منطقه پاعلم و پل زال که مرز استان لرستان و ایلام و خوزستان است به رودخانه زال می پیوندد. رودخانه زال با آب زلال و شفافی که دارد رودخانه ی سیمره را با آب گل آلود همانند چاقویی قطع می کند و صحنه ی خارق العاده ای را به وجود می آورد  همین موضوع باعث ضرب المثلی در میان قدیمی های این منطقه شده است که می گویند زال آمد و سیمره را برید این مثل برای آنها معنی پیروزی را دارد.رودخانه سیمره پس از گذر از این منطقه به پل تنگ می رسد و آبشاری به ارتفاع 43 متر را تشکیل می دهد و در ادامه جریان خود و دریافت شعبه های دیگر وارد خوزستان می شود قسمتی از آب برای مصارف کشاورزی در می آید و بقیه آن جذب باتلاق هورالعظیم می شود.

با سایت گردشگری 724 همراه باشید.