header

چشمه محمد رسول الله، تفرجگاهی در قلب اقلید

توضیحات

چشمه محمد رسول الله در شهر اقلید استان فارس واقع شده است. این چشمه که بیش از 1300 سال قدمت دارد منبع اصلی آبیاری مزارع اطراف اقلید بوده و در سال های اخیر نیز حوض های پرورش ماهی در اطراف آن احداث شده و از آب این چشمه بهره می برند. چشمه محمد رسوالله بر اساس منابع تاریخی رودخانه شکاب نامیده می شده است اما در طی 90 تا 140 سال قبل به نام چشمه محمد رسول الله شهره شده است. بر اساس روایات و منابه تاریخی امام هشتم شیعیان به هنگام مراجعت به خراسان از شهر اقلید عبور کرده و در مجاورت این چشمه توقف کرده اند. بسیاری از اقلیدی ها این چشمه و جاری بودن آن را از برکات حضور شمس الشموس علی ابن موسی الرضا(ع) می دانند و قداست زیادی را برای این چشمه قائلند.

در چند سال اخیر شهرداری اقلید اقدام به احداث یک تفرجگاه در اطراف این چشمه نموده است و هم اکنون چشمه محمد رسول الله اصلی ترین تفرجگاه شهر اقلید است. مسیرهای پلکانی و سنگی متعدد، درختکاری، گلکاری، ایجاد فضاهای سبز دلنشین و نیمکت ها و آلاچیق های احداث شده منظره تماشایی را در کنار چشمه ایجاد کرده است. این چشمه در مجاورت سنگ مشهور دل دل قرار دارد. مردم اقلید برای این سنگ نیز جایگاه خاصی قائلند و آن را مقدس می شمارند به طوری که اگر خواسته ای داشته باشند با قند ساییده و بادام خرد شده به نزدیکی سنگ رفته و مخلوط قند و بادام را در سوراخ هایی ریخته و خواسته خود را می گویند.

این سنگ هزاران سال است که کاربردی مذهبی داشته و از ارزش و جایگاه تاریخی نیز برخوردار است و به گفته کارشناسان نوعی نیایشگاه مذهبی بوده است. مردم شهر اقلید همه ساله در روز سیزدهم فروردین که به نام روز طبیعت شناخته می شود بنابر رسمی دیرین به چشمه محمد رسول الله و سنگ دل دل می آیند و روز سیزدهم فروردین را جشن می گیرند. چشمه محمد رسول الله به دلیل دارا بودن آب و هوایی مطبوع و دلچسب در فصول گرم سال به خصوص در اوایل فصل بهار میزبان مسافرین و گردشگران بسیاری است که از شهرهای دور و نزدیک خود را به این تفرجگاه زیبا می رسانند. این تفرجگاه بیش از 60 هکتار وسعت داشته و به زودی گسترش داده خواهد شد.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

چشمه محمد رسول الله، تفرجگاهی در قلب اقلید
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
عالی است
bermuda8118@gmail.com
bermuda8118@gmail.com ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
ممنون از نظرتون