چشمه شش پیر شیراز، یکی از عجیب ترین چشمه های استان فارس

اگر به دنبال یک سفر خنک در آب و هوای معتدل می گردید، سفر به سپیدان و دیدن چشمه شش پیر سپیدان را فراموش نکنید.  چشمه ای که در نزد اهالی محلی بسیار مخترم است. به گونه ای که اهالی آن در این مکان در روزهایی خاص از سال، به توزیع نذورات می پردازند و برخی هم برای رسیدن به آرزو های خود، در کنار چشمه شش پیر شیراز شمع روشن می کنند. 

از این جاذبه نزدیک دیدن کنید : پیست اسکی پولاد کف 

چشمه شش پیر شیراز یکی از عجیب و غریب ترین جاهای دیدنی سپیدان است که بسیار پر آب بوده و جز منابع مهم آب سطحی استان فارس به شمار می رود.یکی از ویژگی های چشمه شش پیر شیراز سپیدان که زیبایی و قشنگی آن را به رخ میکشد،  همین است که آب زلال به آرامی و با صدایی دلنشین از بین شکاف های کوه عبور میکند و صحنه ای دلنشین را برای گردشگران به ثبت می رساند.

تصاویر چشمه شش پیر شیراز - چشمه شش پیر سپیدان

چشمه شش پیر شیراز کجاست؟

چشمه شش پیر سپیدان یکی از پرآب ترین چشمه های استان فارس است و از جمله جاذبه های طبیعی سپیدان قرار گرفته ­است. این چشمه در 15 کیلومتری شهر اردکان و در 8 کیلومتری روستای برشنه واقع شده است. چشمه شش پیر از شکاف یک کوه بیرون آمده و کمی جلوتر یک دریاچه کوچک را تشکیل می­دهد که با نام دریاچه شش پیر شناخته می شود. در ادامه این چشمه سرمنشا رودخانه مهم و حیاتی شش پیر است. برف­های ذوب شده در ارتفاعات زاگرس پس از عبور از لایه­ های مختلف در نهایت در قالب این چشمه زلال از دل کوه بیرون می آیند. اطراف چشمه را درختان بلند بالا و سرسبز پوشانده اند که به همراه آب و هوای مطبوع حوالی چشمه این منطقه را به تفرجگاهی دلچسب مبدل کرده است.

جاذبه ی نزدیک به شما : چله گاه

در نزدیکی این چشمه سنگ نوشته ای در دل کوه حکاکی شده که از دوره قاجار به یادگار مانده است و نشان از اهمیت این چشمه در طول دوره های تاریخی دارد. دریاچه کوچک شش پیر سپیدان نیز یکی از منابع غنی ماهیگیری منطقه است. شما در این دریاچه کوچک مرگبار است و اصلا توصیه نمی شود. بنابر اعتقاد مردم بومی آب دریاچه به درون زمین کشیده می شود و بنابراین هر شناگری را در کام خود فرو می برد اما وجود شاخه ها و ریشه های مدفون در دل آب سبب گیر کردن دست و پای شناگران شده و شناگران را در خود غرق می کند. آب در ادامه مسیر به سوی دشت ها و مزارع و باغات همیجان جریان پیدا می کند و به رود کوچکی به نام اردکان می پیوندد.

فاصله ی چشمه شش پیر تا شیراز

چشمه شش پیر در فاصله ی 105 کیلومتری از شهر شیراز قرار دارد.

عکس چشمه شش پیر شیراز - چشمه شش پیر سپیدان

دریاچه به سبب چشم انداز دلربایش به عروس دریاها شهره است. مردم محلی برای این چشمه ارزش زیادی قائل بوده آن را مقدس می دانند. بنابر داستانی که در میان مردم رواج دارد شش فرد مقدس و یا امامزاده شریف در غاری در دل کوه فرو می روند و دیگر هرگز بیرون نمی آیند و بعد از این حادثه چشمه ای از دل کوه جاری می شود که در دوره قاجار به شش پیر شهرت می یابد. اگر به نزدیکی چشمه بروید شمع هایی که برای روا شدن حاجت روشن شده را خواهید دید. در سال های اخیر در نزدیکی چشمه شش پیر سپیدان کارخانه آب معدنی و استخرهای پرورش ماهی راه اندازی شده است که همگی از آب این چشمه بهره می گیرند. در اطراف چشمه آلاچیق هایی برای اقامت مسافرین تعبیه شده است.