header

چشمه شش پیر شیراز (سپیدان)

توضیحات

چشمه شش پیر شیراز کجاست

چشمه شش پیر یکی از پرآب ترین چشمه های استان فارس است که در شهرستان سپیدان قرار گرفته ­است. این چشمه در 15 کیلومتری شهر اردکان و در 8 کیلومتری روستای برشنه واقع شده است. چشمه شش پیر از شکاف یک کوه بیرون آمده و کمی جلوتر یک دریاچه کوچک را تشکیل می­دهد که با نام دریاچه شش پیر شناخته می شود. در ادامه این چشمه سرمنشا رودخانه مهم و حیاتی شش پیر است. برف­های ذوب شده در ارتفاعات زاگرس پس از عبور از لایه­های مختلف در نهایت در قالب این چشمه زلال از دل کوه بیرون می آیند. اطراف چشمه را درختان بلند بالا و سرسبز پوشانده اند که به همراه آب و هوای مطبوع حوالی چشمه این منطقه را به تفرجگاهی دلچسب مبدل کرده است.

در نزدیکی این چشمه سنگ نوشته ای در دل کوه حکاکی شده که از دوره قاجار به یادگار مانده است و نشان از اهمیت این چشمه در طول دوره های تاریخی دارد. دریاچه کوچک شش پیر نیز یکی از منابع غنی ماهیگیری منطقه است. شنا در این دریاچه کوچک مرگبار است و اصلا توصیه نمی شود. بنابر اعتقاد مردم بومی آب دریاچه به درون زمین کشیده می شود و بنابراین هر شناگری را در کام خود فرو می برد اما وجود شاخه ها و ریشه های مدفون در دل آب سبب گیر کردن دست و پای شناگران شده و شناگران را در خود غرق می کند. آب در ادامه مسیر به سوی دشت ها و مزارع و باغات همیجان جریان پیدا می کند و به رود کوچکی به نام اردکان می پیوندد.

دریاچه به سبب چشم انداز دلربایش به عرو س دریاها شهره است. مردم محلی برای این چشمه ارزش زیادی قائل بوده آن را مقدس می دانند. بنابر داستانی که در میان مردم رواج دارد شش فرد مقدس و یا امامزاده شریف در غاری در دل کوه فرو می روند و دیگر هرگز بیرون نمی آیند و بعد از این حادثه چشمه ای از دل کوه جاری می شود که در دوره قاجار به شش پیر شهرت می یابد. اگر به نزدیکی چشمه بروید شمع هایی که برای روا شدن حاجت روشن شده را خواهید دید. در سال های اخیر در نزدیکی این چشمه کارخانه آب معدنی و استخرهای پرورش ماهی راه اندازی شده است که همگی از آب این چشمه بهره می گیرند. در اطراف چشمه آلاچیق هایی برای اقامت مسافرین تعبیه شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟